SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyaralás gyerekkel: Így lehet stresszes helyett önfeledt az együtt töltött idő

Családinet [cikkei] - 2023-06-30
Az utazás egy folyamat, ami holisztikus megközelítést igényel - vallja B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, Montessori pedagógus. A kiindulópont a tervezés, aztán útrakelünk, majd nyaralunk, végül pedig visszatekintünk a vakációnkra és emlékeket gyűjtünk az utazásunkról. A szakértő szerint azonban a nyaralás feszültségeket is generálhat akkor, ha nem megfelelően készülünk fel a családi programra.
Nyaralás gyerekkel: Így lehet stresszes helyett önfeledt az együtt töltött idő

Az előkészületek

- Az utazás megtervezésekor nem a gyermeket kérdezzük meg arról, hova szeretne nyaralni menni, hanem az ő szokásait, életkorát, érdeklődési körét vesszük alapul az úti cél kiválasztásakor – mondja B. Szirtes Dóra. Hozzáteszi: kisgyermekkel nem biztos, hogy érdemes a tengerpartra mennünk, hiszen a kicsi az édesvízhez szokott, így számára a sós víz diszkomfortos lehet. Meglátása szerint hat éves kor alatt olyan helyet érdemes választani, ahol tud felfedezni, szabadon játszani. Ugyanakkor természetesen fontos a családi szokásokat is figyelembe venni, legyen szó aktív, vagy passzív pihenésről, városnézésről, múzeumlátogatásról, amibe szeretnénk a gyermekeinket is bevonni.

- Amikor már megvan az úti cél és az időpont is, érdemes lineáris naptáron követni az idő múlását. Bejelöljük rajta azt, hogy mikor indulunk és azt is, hogy mikor érkezünk haza – magyarázza a Montessori pedagógus. Ösztönanyu szerint, ha eljön a nagy nap, érdemes bevonni a gyermekeket is a csomagolásba, de csak addig, amíg az számára és számodra is élvezetes. A cél legyen az, hogy a táskát együtt tegyük ki, közösen rakjunk bele néhány holmit, a pakolás legvégén pedig együtt zárjuk le a bőröndöt.

Az utazás egyenlő a külvilág felfedezésével

- Kisgyermekkorban a gyerekek nem csak azt tanulják meg, hogy a nyaralás mekkora élménnyel jár, hanem az utazás folyamatát, kultúráját, fortélyait is. Megfelelő időt és energiát ajánlott rászánni erre, érdemes törekedni arra, hogy ez mindenki számára öröm, ne pedig feszültség legyen – hangsúlyozza B. Szirtes Dóra. Azt ajánlja, az utazás alatt az legyen a célunk, hogy a gyermek figyelmét az őt körülvevő világra tereljük, tehát arra, ami az autón kívül van.

Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy hiába szeretnétek minél hamarabb megérkezni az úti célunkhoz, a gyermekek nem bírnak ki annyi időt az autóban, mint a felnőttek. Éppen ezért rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű és hosszúságú pihenő beiktatása. Ilyenkor biztosítsuk a gyerekeknek, hogy szabadon rohangálhassanak, játszhassnak, hogy aztán ismét képesek legyenek hosszabb időt eltölteni az autóban.

Élmények gyűjtése és emlékké alakítása

- A nyaralásra tekintsünk úgy, mint egy olyan különleges alkalomra, aminek jutalma az együtt töltött idő. Mindez akkor lehet gördülékeny és stresszmentes, ha van egy jól működő napirendünk. Például délelőtt strandolunk, majd ebédelünk, utána jön a csendespihenő, a délutánt pedig meghagyhatjuk a felfedezésekre – emeli ki Ösztönanyu.

Hazaérkezést követően pedig, miután rendeztük a sorainkat és mindenki kipihente magát, kezdődhet az élmények feldolgozása.

- Ehhez érdemes egy üres füzetet elővenni és elkezdeni az élmények felidézését és rögzítését – mutat rá a szakértő. Kiemelve: ez az élményfeldolgozás tulajdonképpen az egész Montessori pedagógia alapja, a tapasztalás tudássá történő átalakításának esszenciája. Ráadásul ezzel a játékos módszerrel az élményekből emlékeket tudunk teremteni, amire szívesen fog az egész család újra és újra visszatekinteni.

Nyitókép: depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja