Hat praktika, hogy kisgyerekes szülőként túléljük az őszi-téli ruhamizériát
Családinet [cikkei] - 2023-10-27
Az elmúlt hetekben megtapasztalhattunk gyakorlatilag egyetlen nap leforgása alatt hármat a négy évszakból. Reggelente már csípős hidegek fogadtak minket, délelőttre azonban tavaszias időjárás köszöntött bennünket, hogy aztán a koradélutáni órákban az indián nyarat élvezhessük. Ember legyen a talpán, aki kilogisztikázza ilyenkor a gyermekek öltözködését. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, Montessori pedagógusnak azonban erre is vannak jól bevált praktikái.
„Az öltözködés ősszel nehéz és gyakran stresszes. Emellett – valljuk be – fárasztó is. A gyerekeknek túl sok döntést kell hozniuk a ruhadarabokkal kapcsolatban és azt is meg kell tanulniuk, hogy mi az oka annak, hogy reggel kabátban megyünk el otthonról, délután pedig pólóban jövünk haza” – magyarázza a szakértő. Hozzáteszi, a tapasztalás ilyenkor is nagy segítségünkre lehet.
Így oldjuk fel az öltözködés okozta problémákat ősszel
- Lépjünk ki a teraszra, vagy nyissuk ki az ablakot, hogy megtapasztalják, milyen az aktuális időjárás. Ezt követően nézzük meg az előrejelzést, hogy hány fok várható a nap folyamán. Magyarázzuk el, hogy a hőingadozás réteges öltözködést igényel.
- Tanítsuk meg a gyermekünknek a réteges öltözködés alkalmazását. Reggel, amikor elindul a napunk, fázni fogunk, ezért felveszünk egy melegebb nadrágot, egy rövid ujjút, egy hosszú ujjút, egy pulóvert és egy kabátot. Ha melegünk lesz, leveszünk egy réteget, ha fázunk, visszavesszük.
- A sapka használata kritikus pont szokott lenni. Fontos, hogy a gyermek saját testén keresztül szemléltessük azt, mikor kell felvenni és mikor nincs rá szükség. A testünkből a hó a talpunkból és a fejünk tetejéből tud távozni, ha bebugyoláljuk, nem fogunk fázni. A kicsiknél érdemes azt mondani: ha hideg a füled, kell a sapka, ha meleg, még nem kell felvenned, nincs rá szükség.
- Mindannyian eltérő hőérzettel és hőháztartással rendelkezünk, éppen ezért nem érdemes az alapján öltöztetnünk a gyermekünket, hogy mi mit érzékelünk. Ilyenkor különösen nagy szerepet kap a gyermekbe vetett bizalom, azaz az, hogy el tudjuk-e hinni, hogy melege van vagy éppen fázik.
- Ha fázós a gyermekünk, ne lepődjünk meg azon, ha az átlagosnál jóval több ruhát szeretne ilyenkor magára venni. Elképzelhető, hogy harisnya, nadrág, zokni, trikó, rövid és hosszú ujjú póló, pulóver, sapka, sál, kabát számára az ideális viselet. Ha ismeri a réteges öltözködés szabályait, le fog venni ezekből a nap során többet is, ha melege van.
- Ha kevésbé fázós a gyermekünk, elegendő lehet számára egy vékony zokni, egy laza melegítő, egy póló és majd viszi a kezében a kabátot, hogy felvegye, ha fázik, a sapkája pedig a zsebében lóg. Ő ugyanúgy fel fog venni több réteg ruhát akkor, ha úgy érzi, szüksége van rá.
Képek forrása: Pixabay
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak
A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.
Közösségi hozzászólások: