SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kontaktlencsét viselsz? Ezekre figyelj nyáron!

Családinet [cikkei] - 2022-08-12
A rémhírek ellenére a kontaktlencsék nem olvadnak meg meleg időben, ám a lencseviselés élményét mégis befolyásolhatja a hőség. Ügyeljünk tehát, mert ha nem viseljük kontaktlencsénket megfelelően, tönkretehetik a nyaralást!

Hogyan befolyásolja a meleg időjárás a kontaktlencséket?

„Alapvetően a kontaktlencse szerkezetét a nyári magas hőmérséklet nem befolyásolja, meleg időben tulajdonképpen a különböző külső hatások azok, melyek csökkentik a komfortérzetet lencseviselés során. Például forró napokon a lencsék hajlamosabbak a gyors kiszáradásra. Ennek az az oka, hogy a hő elpárologtatja a könnyfilm jelentős részét, ami nedvesen tartja a szemfelszínt és ezzel együtt a kontaktlencsét is. Ezért akár a vízparton, akár a hegyekben töltjük a szabadságunkat, gondoskodjunk szemünk folyamatos hidratálásáról. Használjunk megfelelő összetételű, tartósítószer-mentes műkönnyet!" – figyelmeztet Dr. Bíró Bettina a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kontaktlencsét viselek és víz ment a szemembe! Mit tegyek?

Vízparti nyaralásnál a kontaktlencsét viselők pontosan tudják, milyen elővigyázatosnak kell lenni, hiszen fürdőzés vagy vízi sportok közben a lencsék könnyen elmozdulhatnak, valamint az esetlegesen szembe kerülő nagyobb mennyiségű víz – ami lássuk be, vízparti nyaralás esetén nem egy ritka szituáció – könnyen ki is moshatja a lencséket a helyükről. Lencsénk elvesztése kifejezetten kellemetlen helyzeteket szülhet, azonban van ennél veszélyesebb eset is! A víz komoly kockázatot jelenthet a kontaktlencse-viselők számára, ha a lencse alá kerül. Ebben az esetben érdemes rögtön kivenni és megtisztítani a megfelelő folyadékkal. A lencsék nagyon gyorsan felszívják a folyadékot, és a vízben előforduló kórokozók, baktériumok ilyenkor a szemfelszín és a lencse közé kerülhetnek, mely fertőzést, gyulladást okozhat a szemen. Abban az esetben, ha nyáron sem szeretnénk lemondani a kontaktlencse által nyújtott kényelemről, akkor inkább napi lencse használatát javasoljuk. „Hosszabb utazás esetén mindig érdemes magunknál pótlencsét tartani, arra az esetre, ha az éppen viselt lencse megsérülne, elszakadna vagy elhagynánk a vízben! Így nem fordulhat elő, hogy homályos emlékeink maradnak a nyaralásról. Ugyanezen okból szemüveg is mindig legyen nálunk. A szemnek a nap végére szüksége van pihenésre! Általában a szemész szakemberek maximum 8-10 óra kontaktlencse-viselést ajánlanak egy napra, amit sajnos sokan nem tartanak be" – magyarázza Dr. Bíró Bettina.
 

Nem csak a víztől kell védeni a szemünket nyáron! UV védelem kontaktlencséseknek!

„Manapság már elérhetőek olyan kontaktlencsék, melyek UV-védelemmel vannak ellátva. Mindazonáltal továbbra is fontos, hogy 100%-os UVA és UVB védelemmel rendelkező napszemüveget viseljünk a fokozott biztonság érdekében. Az UV védelem elengedhetetlen a szem egészségének megőrzéséhez, bizonyos szembetegségek, mint például az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog, megelőzésében" – mondja Dr. Bíró Bettina.


Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja