SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülőtípusok a nyári szünetben - te melyik vagy?

Illés Adrienn [cikkei] - 2020-07-02
Elkezdődött a nyári szünet. Vajon te az a szülőtípus vagy, aki a nyári szünet alatt végig hagyja a gyerekét, hogy azt csináljon, amit szeretne, vagy azért időnként a sarkadra állsz és olvastatsz, ismételsz vele?

Ha a nyári szünetet nézzük, háromféle szülőtípusról beszélhetünk:

 

1. „Élvezd, hogy szünet van!”

Ha úgy gondolod, hogy a nyári szünet a gyermekeké, és végre hadd csinálhassanak azt, amit szeretnének, és akkor, amikor szeretnék, te ebbe a szülőtípusba tartozol. Természetesen érdemes a gyerekeket pihenni és töltődni hagyni, de azért jó, ha tartasz bizonyos kereteket nyáron is. Tudtad például, hogy a nyári szünetben a szülők közel 60 százaléka jóval engedékenyebb a tévézési, netezési szabályokat illetően, mint az év többi részében? Pedig kutatások bizonyítják, hogy a nyári szünet alatt a gyerekek BMI (Body Mass Index) értéke háromszor gyorsabban emelkedik. Az egész év során tanultakat pedig 1 hónap alatt képesek elfelejteni, különösen igaz ez a matekra. Semmi pánik, a nyári szünetben játékosan is fejlesztheted gyermekedet a kirándulások, utazások, nyaralások alkalmával, vagy akár csak otthon a kertben.

(Olvasd el ezt is: A tétlen vakáció rosszat tesz a gyerekek egészségének egy brit kutatás szerint)


2. „Kis nyaralás, kis ismétlés”

Ebbe a szülőtípusba tartozol akkor, ha a nyári szünetben időnként elviszed a gyermekedet egy múzeumba, vagy néhány naponként kijelölsz egy időintervallumot, amikor az egész család olvas. Leméritek, hogy milyen magasra mászott a játszótéri mászókán vagy olyan társasjátékot játszotok, amiben összeadni, kivonni, számolni kell. Akár néhány soros kis verset is költhettek együtt egy-egy közös program után, így az élmény is tovább megmarad, és a kis agytekervények is használatba kerülnek. 🙂

(Olvasd el ezt is: Hogyan mélyíthetjük el a tanultakat a nyári szünetben? Gyakorlás örömmel, játékosan)

 

3. „A nyári szünetben is a tanulás a legfontosabb!”

Bízom benne, hogy ilyen szülőtípus nem létezik, hiszen a nyári szünet a gyerekeké, nem vehetjük el tőlük - bár nem is hiszem, hogy hagynák. Nyilvánvalóan fontos, hogy a gyermekünk a következő tanévben is jó teljesítményt nyújtson, de a kicsik agyának is szüksége van a pihenésre, a szervezetüknek pedig a kikapcsolódásra. Ültek eleget egész évben a padban, engedjük őket mozogni, új sportokat megtanulni vagy egyszerűen csak megfigyelni a természetet, a bogarakat, a növényeket. Hiszen a gyerekek játék közben tanulnak a legtöbbet.

 
Mitől függ, hogy milyen típusú szülőkké válunk a nyári szünetben?

Elsősorban a habitusunk befolyásolja, hogy milyen szülőtípusok leszünk. Aki az egész év során végig a gyermeke „nyomában” volt, az nagy valószínűséggel a nyári szünetben is folyamatosan különböző feladatokkal, elvárásokkal közelít a gyerekéhez. Aki pedig kicsit „lazább” típus, az nyáron is hagyja, hogy a gyermek önállóan végezze a dolgait. Érdemes ebben is megtalálni az arany középutat, és olyan szülőtípussá válni, aki enged és kér is, az éppen aktuális helyzettől függően.

Te melyik szülőtípusba tartozol? Mondd el hozzászólásban, neked mi vált be a nyári szünet alatt!

A www.suli360.hu weboldal azért jött létre, hogy megkönnyítse számodra az iskolakeresést és választást, illetve hogy a szülők is segítséget tudjanak nyújtani egymásnak ezekben a témákban.

Suli360

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: taniadimas / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja