SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan vészeljük át a kánikulát kisbabával?

Makay Zsuzsa [cikkei] - 2017-07-11
Nyár volt, van, és lesz is. Ki tudja, az idei mit hoz még... Szélsőséges időjárás frontok váltakoznak, néha hetente. A keringés és a szervezet hamar kimerül, nehezen tudja követni a különböző hőmérséklet-változásokat. Hogyan óvhatjuk meg a pici babát a kánikulában? A védőnő válaszol:
Hogyan vészeljük át a kánikulát kisbabával?

Kisgyermeket nevelő szülőknek szeretnék néhány tanácsot adni.

1. Lakás: Tomboló hőségben szellőztetni nem lehet, a nyitott ablakon át bezúdul a forró levegő. Késő este és hajnal között érdemes a lakást jól átszellőztetni. Napközben lehetőleg legyen a sötétítőfüggöny behúzva, redőny leeresztve.
Ha van a lakásban klímaberendezés, akkor lehetőleg ne a baba szobájában kapcsoljuk be. Évente szükséges a berendezést tisztíttatni, mert nagyon sok korokozót szór szét a nem megfelelően karbantartott készülék. Ventillátort sem szabad közvetlenül a picire irányítani, nagyon kiszárítja a bőrt.

2. Séta: Lehetőleg délelőtt 10-ig, vagy este 5-6 óra után történjen. Sapka mindig védje a fejet! Megoszlanak a vélemények a naptejről. Én sokfaktoros, gyógyszertári készítményt javaslok. Mielőtt megveszi a szülő a drogériában a napozószert, nézzen utána az összetevőknek!
Árnyasnak tűnő fa alatt is percek alatt le lehet égni. Vízparton, árnyékos helyen is veszélyes tartózkodni, a víz visszatükrözi a nap fényét. Vigyünk magunkkal elegendő folyadékot!
Soha ne takarjuk le meleg időben a babakocsit, ez ugyanis életveszélyes is lehet!

3. Ruházat: Elég egy pelenka a popsi alá. Nagyon kicsi vagy alvó babáknál ez is elhagyható – megfelelő védelemmel. Átmenetileg egy textilpelenka is elég, mert az eldobható pelenkába be tud fülledni a popsi.

4. Fürdetés: Reggel el lehet készíteni egy kád vizet - fürdető sampon nélkül -, ebbe napjába többször, akár óránként is bele lehet tenni a babát. Nagyobb gyermeket langyos zuhanyozással is felfrissíthetünk.

5. Alvás: Napközben többször, kevesebbet alszanak a babák, de általában éjjel bepótolják. Megfelelő szellőztetést kell biztosítani – nem huzatot! Elég egy pelenka, egy body, vékony takaróval vagy pelenkával betakarni.
Elképzelhető, hogy többször felébred inni, ezért este érdemes odakészíteni megfelelő mennyiségű folyadékot.

6. Testápolás: A napi többszöri fürdetés után a hajlatokat érdemes egy kis hintőporral beszórni, ami felszívja az izzadtságot – nyak, honalj, lágyék hajlat. A sok popsi krém eltömítheti a pólusokat, azok szellőzetlensége bepállást okozhat.

7. Étrend: Szopós, tápszeres babák többször, keveset esznek, ezzel pótolva a folyadékot. A gyümölcsöt és főzeléket fogyasztók is többet isznak. Lehetőleg vizet, citromos vizet (friss citromból), vizezett narancslevet, gyümölcs teát adjunk neki, cukor nélkül. Gyakran kínáljuk meg a gyermeket folyadékkal. Csecsemőknél a még be nem nőt kutacson is meg lehet állapítani, ha szomjas: kicsit behúzódik, horpadt. Nagyon fontos a folyadékbevitel, mert a picik testfelülete a súlyához képest nagy, többet párologtat egy néhány hónapos csecsemő, mint egy féléves.

8. Autózás: Nagyon fontos, hogy a gyermeket nem szabad az autóban hagyni egyedül!!  Lehúzott ablak mellett sem!! Az autó nagyon hamar felmelegszik - ha rásüt a nap, életveszélyesen gyorsan! Egy 7 hónapos csecsemő már életét vesztette emiatt.
Nagy melegben a csecsemő alap hője néhány tizeddel magasabb lehet. Nem kell megijedni, ha kicsit többet mér a szülő.  Amennyiben egy magasabban mért hőhöz egyéb tünet is jelentkezik, vigyük orvoshoz a babát!

Fotó: souljourney7 / pixabay

Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja