SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan vészeljük át a kánikulát kisbabával?

Makay Zsuzsa [cikkei] - 2017-07-11
Nyár volt, van, és lesz is. Ki tudja, az idei mit hoz még... Szélsőséges időjárás frontok váltakoznak, néha hetente. A keringés és a szervezet hamar kimerül, nehezen tudja követni a különböző hőmérséklet-változásokat. Hogyan óvhatjuk meg a pici babát a kánikulában? A védőnő válaszol:

Kisgyermeket nevelő szülőknek szeretnék néhány tanácsot adni.

1. Lakás: Tomboló hőségben szellőztetni nem lehet, a nyitott ablakon át bezúdul a forró levegő. Késő este és hajnal között érdemes a lakást jól átszellőztetni. Napközben lehetőleg legyen a sötétítőfüggöny behúzva, redőny leeresztve.
Ha van a lakásban klímaberendezés, akkor lehetőleg ne a baba szobájában kapcsoljuk be. Évente szükséges a berendezést tisztíttatni, mert nagyon sok korokozót szór szét a nem megfelelően karbantartott készülék. Ventillátort sem szabad közvetlenül a picire irányítani, nagyon kiszárítja a bőrt.

2. Séta: Lehetőleg délelőtt 10-ig, vagy este 5-6 óra után történjen. Sapka mindig védje a fejet! Megoszlanak a vélemények a naptejről. Én sokfaktoros, gyógyszertári készítményt javaslok. Mielőtt megveszi a szülő a drogériában a napozószert, nézzen utána az összetevőknek!
Árnyasnak tűnő fa alatt is percek alatt le lehet égni. Vízparton, árnyékos helyen is veszélyes tartózkodni, a víz visszatükrözi a nap fényét. Vigyünk magunkkal elegendő folyadékot!
Soha ne takarjuk le meleg időben a babakocsit, ez ugyanis életveszélyes is lehet!

3. Ruházat: Elég egy pelenka a popsi alá. Nagyon kicsi vagy alvó babáknál ez is elhagyható – megfelelő védelemmel. Átmenetileg egy textilpelenka is elég, mert az eldobható pelenkába be tud fülledni a popsi.

4. Fürdetés: Reggel el lehet készíteni egy kád vizet - fürdető sampon nélkül -, ebbe napjába többször, akár óránként is bele lehet tenni a babát. Nagyobb gyermeket langyos zuhanyozással is felfrissíthetünk.

5. Alvás: Napközben többször, kevesebbet alszanak a babák, de általában éjjel bepótolják. Megfelelő szellőztetést kell biztosítani – nem huzatot! Elég egy pelenka, egy body, vékony takaróval vagy pelenkával betakarni.
Elképzelhető, hogy többször felébred inni, ezért este érdemes odakészíteni megfelelő mennyiségű folyadékot.

6. Testápolás: A napi többszöri fürdetés után a hajlatokat érdemes egy kis hintőporral beszórni, ami felszívja az izzadtságot – nyak, honalj, lágyék hajlat. A sok popsi krém eltömítheti a pólusokat, azok szellőzetlensége bepállást okozhat.

7. Étrend: Szopós, tápszeres babák többször, keveset esznek, ezzel pótolva a folyadékot. A gyümölcsöt és főzeléket fogyasztók is többet isznak. Lehetőleg vizet, citromos vizet (friss citromból), vizezett narancslevet, gyümölcs teát adjunk neki, cukor nélkül. Gyakran kínáljuk meg a gyermeket folyadékkal. Csecsemőknél a még be nem nőt kutacson is meg lehet állapítani, ha szomjas: kicsit behúzódik, horpadt. Nagyon fontos a folyadékbevitel, mert a picik testfelülete a súlyához képest nagy, többet párologtat egy néhány hónapos csecsemő, mint egy féléves.

8. Autózás: Nagyon fontos, hogy a gyermeket nem szabad az autóban hagyni egyedül!!  Lehúzott ablak mellett sem!! Az autó nagyon hamar felmelegszik - ha rásüt a nap, életveszélyesen gyorsan! Egy 7 hónapos csecsemő már életét vesztette emiatt.
Nagy melegben a csecsemő alap hője néhány tizeddel magasabb lehet. Nem kell megijedni, ha kicsit többet mér a szülő.  Amennyiben egy magasabban mért hőhöz egyéb tünet is jelentkezik, vigyük orvoshoz a babát!

Fotó: souljourney7 / pixabay

Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja