SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Napon a babával, kisgyermekkel - ezekre figyelj nagy melegben

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-06-09
Az UV-sugárzás és a hőség évről évre felmerülő téma hazánkban, hiszen lassacskán már nem is kell elutaznunk, hogy mediterrán vagy trópusi időjárási körülményeket tapasztalhassunk. A kisgyermekes anyukák különösen nehéz helyzetben vannak a hőségben. Tippjeink segítenek hűsölni a család apraja-nagyjának.

Nyáron mindent szeretnénk megtenni, hogy távol tartsuk a csemetét a zárt szobától és a sötéttől – valamint a TV-től, számítógéptől is. Természetesen fontos cél, hogy minél többet legyenek a levegőn a gyerekek, hiszen mozgásuk, agyuk és egyéb képességeik így fejlődnek a legoptimálisabb mértékben. Azonban vannak pillanatok, amikor jobb, ha odabent maradunk mégis egy jó mesekönyv mellett, vagy legalábbis roppant körültekintően megyünk csak ki nyílt terepre. Az alábbiakat mindig tartsuk szem előtt!
 

1. Nézzük az órát!

Az utóbbi időkben terjedő közhiedelemmel ellentétben nem egészséges a napozás délben, ezért gyerekekkel 11.00 és 15.00 óra, egészen picikkel pedig 10.00 és 16.00 óra között semmiképpen ne menjünk ki a játszótérre, strandra, vagy a ház udvarára.
 

2. Hűtsük a gyermeket!

Ha igazán nagy a meleg, semmi akadálya, hogy gyakran bevizezzük a gyermek fejét, haját, így segítjük a párologtatást, ezáltal a hűtést. Különösen fogzós baba esetén nagyon praktikus a jégnyalóka – ehhez kapható kifejezetten jégrágóka-készítő is, de egy ötletes anyuka feltalálta a jégcumit: régi cumikra készít fagyasztott gyümölcspépből, joghurtból, anyatejből álló jeges csócsálnivalót, egy egyszerű jégkocka-tartóban. A nagyobbak elbírnak már a fagyival, jégkrémmel is – bár a strandon érdemes inkább kétszer fordulni a fagyishoz, mert az egy gombóc is elolvad, mire a végére érnek.


Kép: Kulcsár Kálmánné Rita

 

3. Árnyékban is kötelező a naptej

Meleg időben a legtöbben elindulunk otthonról, a természetben általában néhány fokkal bírhatóbb hőmérséklet uralkodik, mint a betonfalak között. Ha strandra, ha kirándulni megyünk, arra mindig legyen gondunk, hogy árnyékba tudjunk húzódni a legmelegebb órákban. Keressünk fás, árnyas részt, vagy legalább egy árnyékoló félsátrat vigyünk magunkkal.
Egyéb óvintézkedéseket is érdemes tenni, az árnyék nem minden. A víz, a fűszálak, falevelek ugyanis tükrözik a napfényt, tehát árnyékban is le lehet égni - akkor is kenjük be az egész családot, ha árnyékban töltjük a napot! 
A babakocsit tudjuk úgy fordítani, hogy hátfényben legyen, azonban soha ne takarjuk le a hordozóban, mózeskosárban lévő csecsemőnket, ugyanis veszélyes – erről szóló cikkünket itt olvashatod: Orvosok figyelmeztetnek: halált is okozhat, ha letakarjuk a hőségben a babakocsit!
 

4. Mit igyon a gyerek?

Az egészség alapvető feltétele a megfelelő folyadékbevitel, erre évszaktól függetlenül érdemes odafigyelni. A gyermekeknek saját testükhöz képest nagyobb a folyadékszükségletük, ezért ügyeljünk rá, mindig megfelelő mennyiségű folyadékot igyanak.
Kerüljük a cukros, szénsavas, koffeines üdítőket, szomjas csemetéinket kínáljuk hűvös vízzel, vagy gyümölcslével. A friss, lédús gyümölcsök is nagyszerű folyadékforrások, és melyik gyermek tudna ellenállni egy nagy hideg dinnyének?
Egészséges, hűsítő ital-receptjeinket itt olvashatod: 8 frissítő, gyümölcsös ital a kánikulára, amit imádni fognak a kicsik


Fotó: jill111 / pixabay

 

5. Figyeljük a hőguta jeleit

Egy bizonyos fokú felmelegedés normális, ha kis örökmozgónk megállás nélkül szaladgál és játszik a melegben. Ha kipirul a pofikája, egy kicsit liheg, átmenetileg gyorsul a szívverése, kissé melegnek érezzük, és nagyon szomjas, az még normális egy kiadós rohangálás után.
Ilyekor ültessük le egy kicsit, és látni fogjuk, hogy visszanyeri eredeti állapotát. Ha azonban percek múlva is azt érezzük, hogy kis szíve vadul veri a bordáit, arcocskája, feje, nyaka színe nem kezd rendeződni, rákvörös vagy lilás, az már bajt jelezhet. Ha lázasnak véljük, mérjük meg a kicsi hőmérsékletét, 37,5 fok fölötti hőemelkedést már nem írhatunk a futkározás számlájára.
Ha a gyermek émelyeg, hány, vagy a fejét fájlalja, szinte biztosan napszúrást kapott. A zihálás, levertség, hányás, ájulás, erős, hideg verejtékezés, hidegrázás vagy szívritmuszavar pedig már nem sorolhatók a múló rosszullét kategóriába. A lehetőségekhez képest leghűvösebb helyre vigyük a kis beteget, és hívjunk orvost. Ha a komolyabb tüneteket észleljük, a mentőket értesítsük. Amíg megérkezik a segítség, minden lehetséges módon próbáljuk lehűteni a kicsit, azonban ne itassuk, míg meg nem győződünk róla, hogy összeszedett és magánál van.
 

6. Öltöztessünk megfelelően

A legnagyobb melegben attól függetlenül, hogy bent vagy kint vagyunk, figyeljünk oda az öltözködésre. Hőségriadó idején nem érvényes a plusz egy réteg-elv, hacsak picikénk nem újszülött. A pelenka önmagában is elég meleg holmi, akkor is, ha textilpelenkát használunk – ez utóbbi használata megfontolandó legalább nagy hőség idején, hiszen jobban szellőzik, mint az eldobható fajták.
A könnyű, ujjatlan bodykat, pólócskákat, napozókat részesítsük előnyben, melyek vékony, szellős pamutból készültek. Ha odakint tartózkodunk, egy kis napsapka vagy kalap célszerű a már ülni tudó babán, így akkor is védve van a káros sugaraktól, ha véletlenül a napra téved.
 

7. Könnyen étkezzünk

Babának, kisgyermeknek és a családnak egyaránt érdemes kánikulában kerülni a nehéz ételeket. Melegben mindenkinek csökken az étvágya, így egy könnyű, csirkehúsos ebéd, friss vitamindús salátával tökéletesen megfelelő. Hagyjuk a sok fogást, a nehéz, krémes desszerteket, ehelyett inkább fogyasszunk sok gyümölcsöt két étkezés között. Ügyeljünk rá, hogy a gyerekek minden étkezés után igyanak!
 

8. Legyünk vízközelben

Ha nem tudunk vízpart vagy medence közelébe menni, akkor legalább a kádban készítsünk egy kellemes hőfokú hűsölő fürdőt, de egy olcsó babamedencébe, kiskádba, vagy akár lavórba eresztett hűvös „lábvíz” is megteszi, hogy könnyebben átvészeljük a forró napokat. A tipegőknek tökéletes medence lehet egy nagyobb dézsa, de a babamedencék sem kerülnek sokba. Csak arra figyeljünk, hogy könnyen feltörölhető felületen (legalábbis ne padlószőnyegen) állítsuk fel a mini házi strandot, és kezdődhet is a mókázás, mely közben észrevétlenül le is hűl a kis örökmozgó. Kis izgalmat is csempészhetünk a dologba, ha a lurkónak adunk pár jégkockát játszani – erre máskor úgysincs lehetőség. Hogy még jobb legyen a játék, készítsetek házi buborékkígyó fújót, vagy óriás szappanbuborékokat!


Fotó: silvrwood / pixabay

 

9. Óvatosan a klímával!

Pár éve még luxuscikk volt, ma egyre több háztartásban megjelenő berendezés a légkondicionáló. Igazi megváltást jelent, ha néhány fokkal le tudjuk hűteni az otthonunkat a nagy melegben, azonban legyünk óvatosak, különösképp, ha kisgyermekünk is van. A hőségből hazaérve azt kívánjuk, hogy azonnal több fokkal legyen kevesebb a hőmérséklet, azonban nem ez az üdvözítő út, sőt. Mi is és csemetéink is könnyen megfázhatnak, ha a hideg levegőt fújó légkondi, ventillátor elé állnak, ráadásul a szervezetet megterheli a hirtelen hőmérsékletváltozás. Maradjunk a fokozatosságnál, mivel az nem vitás, hogy egy dolog van, ami még a banánérlelő időjárásnál is kellemetlenebb: hőségriadó idején betegen feküdni otthon.
 

10. Használjunk naptejet

Amellett, hogy az öltözködésünkkel, árnyékba vonulással megtesszük a szükséges óvintézkedéseket, bátran kenjük be gyermekünket magasabb (30 vagy több) faktorszámú napvédővel, ha már megtanult járni és önállóan jön-megy, így biztosan elkerülhetjük, hogy leégjen. Akkor is használjuk a naptejet, ha árnyékban tartózkodunk!
Válasszunk körültekintően, megbízható, régóta bevált márkát használjunk, még akkor is, ha esetleg kicsit többe kerül. Az ismeretlen termékekkel könnyen kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket, ahogyan egy amerikai édesanyát is, akinek kislánya csúnya sérüléseket szenvedett egy itthon is kapható naptejtől.

Fotó: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja