SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség! Mit tegyek? Kitört a nyári vakáció!

Fa Kinga [cikkei] - 2011-06-23
Amikor kitör a Vakáció, a gyermekek felhőtlen örömmel fogadják, felszabadulnak, de sok szülő még odáig sem jut, hogy "irigykedjen", mert csak a megoldandó feladatot látja, és arra gondol vajon ez mennyibe fog nekem kerülni...

nyar_penzugyi_kulcskerdeseiMennyibe is fog ez nekem kerülni, vagy azért vannak olcsó ötletek is?

Félelmüknek valós alapjai vannak, az iskolák egész nyárra bezárnak, a legtöbb óvoda pedig 5-6 hétig zárva tartja kapuit, a szülőknek ennyi fizetett szabadságuk nincsen, főleg, ha néhány hetet szeretne a család együtt is eltölteni. Táborokban, bőséges választék áll a rendelkezésükre, de azok árai kb. 10.000 Ft-tól kb. 50.000 Ft-ig terjednek, így már két gyermeknél is negyed- és félmillió forint közé esik egy egész nyárra vetítve. És akkor még hol van a családi nyaralás?

Sok helyen kézenfekvő, természetes, hogy a gyerekek jó pár hétre elmennek nagyszülőkhöz, és ebből mindenki nyer: a kisunoka, akit nagyiék kényeztetnek; a szülők, akik tudják, hogy jó helyen van a gyermek; és nem utolsó sorban a nagyszülők is, ahol végre élet költözik a házba, van kinek sütni-főzni és van kivel kimozdulni otthonról. Ha úgy érezzük, hogy a nagyszülőknek az unokák ott tartózkodása túl nagy anyagi teher lesz, segítsünk be egy nagy bevásárlással vagy az extra programokhoz adjunk egy kis segítséget. Ha a pénzt nem fogadnák el, akkor vegyünk előre mozijegyet, belépőjegyet a strandra vagy vigyünk egy nagy doboz fagyit. Célszerű gyermekünkkel is megbeszélni, hogy ne sorolja végtelenségig a kívánságait.

De mi van, ha a nagyszülők túl idősek és saját maguk is segítségre szorulnak, vagy túl fiatalok, még aktívak és ugyanúgy dolgoznak, mint a szülők? Ez utóbbi esetben érdemes a szabadságok beosztásába a nagyszülőket is bevonni. Az sem baj, ha esetleg csak a nagyapával vannak a gyerekek, lehet, hogy Ő nem főz olyan jól (ez megoldható előre főzéssel, ételfutárral, vagy csak egyszerűen a főétkezést át lehet rakni estére), de másban meg Ő tud több élményt nyújtani.

Ha nincsenek nagyszülők és a legolcsóbb, legegyszerűbb megoldást szeretnék a szülők megtalálni, akkor feltétlenül érdemes tudni, hogy az önkormányzatoknak kötelességük a dolgozó szülők gyermekei számára a nappali ellátást biztosítani. Ezért vannak az ügyeletes óvodák és helyi napközis táborok. Gyakorló pedagógusoktól tudom, ezekben a táborokban, minden nap van sportolásra lehetőség (foci, kosár, ping-pong, tollas, vetélkedők…), egy héten 2-3x kreatív foglalkozást tartanak, mennek kirándulni vagy a közeli strandra, ha az időjárás engedi. A tábor költsége pedig az iskolai ellátás összegével egyezik meg, így plusz anyagi terhe nincs a szülőknek. Az igazsághoz az is hozzátartozik, sok iskolában nem reklámozzák ezt a lehetőséget, mert akkor kell megszervezni, ha igény van rá.

Ez a megoldás a bőséges programok ellenére a legtöbb szülő fejében, mint egy rémálom van jelen, csak oda ne kelljen beadnom a gyermekem. Akármilyen furcsán is hangzik, ezt megérzi a gyermek is, és sokszor pont ezért nem mennek szívesen napközis táborba. Az ügyeletes óvodával és a napközis táborokkal szemben a fő kifogás az szokott lenni, hogy teljesen új közösségbe kerül a gyermek. Egy kis odafigyeléssel ezen is tudunk segíteni, „szerezzünk barátnőt”, mi szülők egyeztessünk, hogy pl. melyik két hét lenne az ügyeletes óvoda vagy napközis tábor, mert ha legalább egy kedves barát van, már sokkal szívesebben megy a gyermek. És ne feledjük, a tálalás, az hogy hogyan harangozzuk be ezeket a megoldásokat (tele aggodalommal, vagy jó kedvűen, hogy milyen jól fogja ott magát érezni a barátjával), nagyon sokat számítShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.

Ha szeretnél még több információt arról, hogy milyen más kevésbé kézenfekvő megoldások vannak, amik talán még neked nem jutott az eszedbe, akkor iratkozz fel itt a hírlevél sorozatomra, melynek témái:


 

VAKÁCIÓÓÓ!

1.    A szülők is ennyire örülnek az iskolai szünetnek? Hova, de hova tegyem? Fogasra mégsem akaszthatom!

EGYÜTT A CSALÁD, DE PIHENÜNK?
2.    Ha nincs pénzünk drága nyaralásra, akkor sem kell lemondani a pihenésről.

HURRÁ NYARALUNK! –hogyan lesz elég hosszú a „strandtörülközőnk”

3.    Mikor kezdjük a felkészülést? Teremtsük meg a rávalót! Tervezzünk!

4.    Az előkészítés lépései és az utazás.

5.    Az élvezetes nyaralás. Tapasztalatok levonása, hogy jövőre még jobb legyen!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja