SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Táborozás tanyán...

Verzár Éva [cikkei] - 2009-05-12
Régi táborozásaink sok emléket hoznak elő, amikor gyermekeink is készülnek a nyári táborba. De mit is kell magukkal vinniük?

Régi emlékek elevenednek fel egy tanyasi világ sátortáborából; egy öreg békési tanya felújított épülete körül, öreg, nagyra nőtt fák alatt, gomba módra megbúvó kis sátrak… A tanya végében a holt Körös ága csendesen és tisztán folyik a vízbe hajló fák között. Öreg ladikban gyerekek tanulják az evezés titkát. Kisfiúk és kislányok boldog, hangos nevetéssel kerülgetik a sátrak között felállított szövőszékeket, állványokat, korongozót, gyöngyökkel teli asztalokat, s az íjászoknak felállított céltáblákat. Régi emlék, vagy nem is olyan régi? Huszonéves gyerekeim táborozó helyem jut eszembe, ahol remekül érezték magukat.

S hogy ki alapította? Hogyan jött létre ez a csodálatos tábor? Igen, fontos kérdés, mert azt bizonyítja, hogy semmi sem lehetetlen.
Egy nagycsalád gondolkodott azon, hogy hol táboroztassák gyerekeiket? S mert nem szívesen küldték volna őket ismeretlen helyre – öt gyereket –, elhatározták, hogy szüleik öreg tanyáját kissé felújítják, meghívják testvéreiket, azok gyerekeit, s amellett, hogy együtt lesz a nagycsalád, kikapcsolódhatnak nemcsak a gyerekek, de a szülők is, akik felügyelhetik is a vidám lurkókat.

A döntés jónak bizonyult, mert ahogy teltek-múltak az évek, egyre több ismerős, barát jelentkezett azzal: hogy de elmenne és elvinné gyerekeit a tanyasi táborba.

táborInnen már nem volt megállás, nyaranta három turnusban harminc gyerek és szülő töltötte a vakációját ebbe a táborba, együtt ülték körül esténként a nagy tábortüzet. S mert mindig akad egy-egy óvó néni, kézműves, íjászoktató, sőt még operatőr is, egyre gazdagabb lett a tábori foglalkozások száma.


Egy családi tábor. Emlék, de egyben tipp, hogy ez is egy lehetőség a felhőtlen, de egyben biztonságos és értékes nyaraláshoz…

Mégis mit vittünk magunkkal?

- Szerencsés helyzetben voltunk, mert a gyerekfelügyeletet megoldották a szülők, de amit nem volt szabad otthon felejteni, és amire felhívták minden szülő figyelmét, hogy vigye magával ne csak a gyerek, hanem a saját TAJ kártyáját is.
- Ha valamelyik gyerek krónikus betegségben szenvedett, hozta magával a gyógyszereit, de vittünk teljes házipatikát, amelyből nem hiányozhatott a lázcsillapító, hasmenés elleni tabletta, fájdalomcsillapító, ragtapasz, fertőtlenítőszer stb.
- Mindezek mellett, aki megtehette, beoltatta kullancs elleni védőoltással gyerekét, de emellett is kellett, sőt kell azoknak is, akik most szánják táborozásra magukat - az eldobható kullancs csipesz.
- Kalap, naptej nem maradhat otthon.
- Még egy jó tanács: ott ahol fürdésre van lehetőség, soha nem elég a törülköző, fürdőruha. A törülközők helyett láttam gyereket pólóval leitatni magáról a vizet, s ha fürdőruháról van szó, ne hallgassunk – főleg ne a lányunkra. Aki csak a legszebbet, a legjobbat vinné magával. De a tábori felhőtlen pancsozásában, kit érdekelt már, hogy hol van a nyuszika, vagy a kisvirág a fürdőruhán? Csak váltás kellett, s hogy az legyen mindig száraz.
- Nem felejtettünk el semmit, jegyezném meg a végén, de eszembe jut az első  nagy eső. Mégis elfelejtettünk első táborozásunk alkalmával valamit, ami miatt eláztunk rendesen, s aztán napokig szárítottuk ruháinkat. Amit pedig elfelejtettünk: a kisásó, hogy elvezethessük a sátrak körül a vizet…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja