SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyaralás pocaklakóval

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-11
Bármikorra is várjuk a babánkat, egy nyarat nagy valószínűséggel várandósan élünk át, amely befolyásolja a nyaralásunkat. Néhány szempontot figyelembe véve felkészülhetünk, hogy zökkenőmentes, tartalmas nyaralásban legyen részünk.

 

A terhesség előrehaladottságától függően lehet, hogy alig lesz változás az elmúlt évek kikapcsolódásai és az idei között, de lehet, hogy gyökeresen megváltozik.
Az első hónapokban a rosszullétek okozhatnak problémát, emiatt elképzelhető, hogy nem is lesz kedvünk kimozdulni otthonról. Ha gondtalan az első időszak, akkor viszont az elmúlt nyarakat idézheti a pihenés, nem lesz sok változás.
A középső szakasz többnyire teljesen problémamentes, ilyenkor a legfelszabadultabb a kismamák zöme.
Az utolsó harmadban már célszerű olyan helyre menni, ahonnan gyorsan visszaérhetünk a kiválasztott kórház körzetébe.
A szülés előtt 4 héttel már nem ajánlott az utazás.

Az utazás megtervezése előtt célszerű egyeztetni a nőgyógyásszal, nehogy pont a nyaralás időszakára essen néhány kötelező vizsgálat.
Az úti patikának tartalmaznia kell a szokásos láz-és fájdalomcsillapítón, fertőtlenítő szeren, hasmenés gátlón kívül a rendszeresen szedett vitaminokat, folsavat, magnéziumot (lábikra görcsök, hasi keményedés ellen), savlekötőt, szúnyogriasztót, leégés esetén használatos kenőcsöt.

A megfelelő napfény-védelem mindig fontos, de várandósan különösen. Magas faktorszámú krémek használatával, kalap viselésével megelőzhető a leégés. 11 és 15 óra között a nap rendkívül erősen tűz, ilyenkor célszerű a szálláshelyen maradni. A közvetlen napfény helyett egyébként is inkább a szórt fény ajánlott. A hormonális változások miatt kismamáknál könnyebben kialakulhat májfolt, napallergia. Ezek elkerülésére is megoldást jelent, ha nem tartózkodunk sokat a napon, és árnyékban is használjuk a naptejet.

Autós utazás esetén jólesik időnként megállni, átmozgatni a végtagokat.
A buszos kirándulások ezért nem a legalkalmasabbak kismamáknak, hiszen nem valószínű, hogy a többi utas hajlandó lenne a várandós anya igényeihez alkalmazkodni. Az ülések közötti szűk hely miatt sem nevezhető jó megoldásnak.
A vonat elméletben kényelemes lenne, és a mozgáslehetőség is adott, de ismerve a hazai viszonyokat, mégsem ajánlott.
A repülőút nem javasolt  a nyomáskülönbség miatt a veszélyeztetett terheseknek, vérzés, görcsök fordulhatnak elő. Problémamentes várandósság esetén semmi akadálya, de érdemes rákérdezni a légitársaságnál, kérnek-e orvosi igazolást a felszállás előtt.
Bármelyik formáját választjuk is az utazásnak, a folyamatos folyadékpótlásról gondoskodni kell. Erre az ásványvíz, és a koffeinmentes tea a legalkalmasabb. A hosszú ücsörgés miatt megnő a vizesedés veszélye is. Masszírozással, bokakörzésekkel, a láb felrakásával segíthetünk a gondon.

Külföldi út előtt mérlegeljük hogy megfelelőek-e a higiénés viszonyok, kell-e oltást beadatni indulás előtt. Egyes oltások veszélyesek lehetnek az anyára és a babára is.

Vízparti nyaralás során figyelni kell arra, hogy a túl hideg, és a túl meleg (30 foknál melegebb) víz görcsöket okozhat. Kerülni kell a kétes tisztaságú, és a kémiai anyagokat tartalmazó vizeket is. Az erősen klórozott vizű strandok látogatása sem ajánlott. A tiszta természetes vizek, és azok a fürdők, ahol babaúszást is szerveznek, tökéletesek lehetnek. A 30. hét előtt nyugodtan lehet úszni, fürdeni. Később a méhszáj esetleges nyitottsága, és az ezzel járó fokozott fertőzésveszély miatt nem javasolt.

Akármilyen emlékezetes volt is a tavalyi kerékpártúra, vagy a lovas kirándulás, terhesen a legsportosabb anyukának sem kellene megismételni. Nem kell mellőzni a mozgást, de a hirtelen testhelyzetváltozással járó, és a veszélyes sportokat kerüljük.
Mindenki ismeri a saját képességeit, erőnlétét, ennek tudatában biztosan talál megfelelő sportot, amennyiben igényli.

Gondtalan kikapcsolódást, jó pihenést minden kismamának!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja