SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Keziccsókolom, jó napot vagy szia?

Családinet [cikkei] - 2010-12-08
Egy mulattató útikalauz az illemtan útvesztőjében

Nincs könnyű dolga egy kamasznak, ha illedelmesen szeretne viselkedni a mindennapi életben. Hogy köszönjön, hogyan mutatkozzon be, kinek mit lehet mondani, hogyan öltözködjön különböző alkalmakra, az előreengedés vagy székkihúzás szabályai – számos olyan előírás és íratlan formula, melyek a kulturált társadalmi viselkedés jellemzői. Ebben a labirintusban segít eligazodni Lipcsey Andersson Emőke: Kés, villa, SMS című könyve. Tökéletes ajándék bolyongó kamaszcsemetéink számára.

A Kanadában élő Kristóf Budapestre jön egyetemre. Gyerekkora óta nem járt Magyarországon, így fogalma sincs az itteni szokásokról, illemszabályokról. Laza fiúnak akar mutatkozni, de maga is érzi, nem lesz könnyű dolga, hibát hibára halmoz. Még szerencse, hogy idős rokona, Anna néni oltalmába fogadja.

Ahogy a kezdeti tartózkodás elmúlik, Kristóf kérdez, és Anna néni válaszol. Kiderül, nem is olyan nagy dolog elsajátítani a mindennapokban nélkülözhetetlen illemszabályokat: kinek hogyan köszönjünk, kit tegezzünk, kit magázzunk, kit urazzunk vagy nénizzünk, kötelező-e tetszik tudni formula, hogyan kapcsolódjunk be a társalgásba, mitől lesz szép egy ünnepi asztal, hogyan terítsünk, kinek milyen ajándékot vegyünk, mikor adjuk át a helyünket villamosan vagy autóbuszon, hogyan udvaroljunk, mutassuk ki, hogy tetszik nekünk valaki, ki fizessen a vendéglőben vagy cukrászdában. Nincsenek kőbe vésett szabályok, az illem korról korra változik, ám bizonyos formulákat érdemes szem előtt tartanunk, mert könnyebbé teszik életünket. Anna néni nyitott szemmel él a világban, érti a fiatalok nyelvét, azt is látja, hogy olykor nem ok nélkül lázadoznak, így esze ágában sincs Kristófot régimódi gavallérrá formálni. Nemcsak azt magyarázza el a fiúnak, mikor milyen ruhába öltözzön, hanem azt is, hogy bármily hihetetlen, a gyors üzenetváltásoknak, az SMS-ezésnek is van etikettje.

Lipcsey Andersson Emőke Svédországban élő költő és prózaíró olyan közvetlenül szól a fiatalokhoz, minta csak saját Budapestre látogató kamaszfiát igazítaná el a leghétköznapibb helyzetek útvesztőiben. 


 Lipcsey Andersson Emőke: Kés, villa, SMS
Helikon Kiadó, 2010. Ára: 1990 Ft 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja