SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerek meg a korlát

Vanília [cikkei] - 2004-03-30
„Az a nevelő, aki nem állít fel korlátokat, tehetetlen báb lesz, akit a gyerek semmibe vesz és rabszolgájának tekint.” Rabszolga? Ki akar itt rabszolga lenni?

A fenti mondatnál már biztos voltam benne: ez az én könyvem lesz. Pedig amikor leemeltem a polcról, csak azért tettem, mert nem tetszett a címe. Kell a gyereknek a korlát, állt a borítón, alatta az alcím: Azért mégsem állhat feje tetejére a világ!

Megint egy könyv arról, hogy milyen csapnivaló szülők is vagyunk – gondoltam bosszúsan, aztán amikor kedvenc magyar pszichológusom ajánlását is megláttam alul, a bosszúságból egyből kíváncsiság lett. Beleolvastam, kifizettem, a villamoson kapaszkodva elolvastam az első fejezetet, majd este, amint elült otthon a gyereklárma, hajnalig olvastam tovább, amíg bele nem aludtam.

A Pöttyös könyvek és Winnetou együtt nem hoztak ilyen izgalomba annak idején, pedig amikor felfedeztem az olvasás örömét valahol tízéves korom körül, még a nagymamám beígért nyaklevesei se nagyon tudtak rávenni arra, hogy tegyem le az én szeretett könyveimet, és menjek enni, aludni, segíteni, vagy éppen időben iskolába.

Új könyvemmel szakasztott így jártam, három napon keresztül már reggeltől az estét vártam, hogy végre magamra csukhassam a szobaajtót és folytassam, ahol előző este abbahagytam.

Annyi könyvet olvastam már a gyereknevelésről. Jót, rosszat, volt amelyikben találtam nálunk is használható ötleteket, volt amelyik félbehagyva porosodik azóta is a szekrény tetején.

Ez a könyv, Jan-Uwe Rogge könyve - nálam legalábbis - telitalálat. Mi, mai szülők, ha arról hallunk, hogy korlátozni kell a gyereket, hajlamosak vagyunk rögtön maradi szemléletre, ósdi módszerekre gyanakodni, amik drága csemetéinknek semmiképpen nem válhatnak hasznára ebben a világban. Pedig gyakran, egy-egy játékbolti hisztéria, pimasz megjegyzés, vagy sorozatos esti késés után örömmel fogadnánk azokat a bizonyos korlátokat a gyerekünk körül.

A pszichológus szerző jó alaposan körüljárja a korlát-ügyet. Megmutatja, milyenek az értelmes és értelmetlen korlátok, hogyan keresnek a gyerekek saját maguknak határokat, mire számíthat a közömbös, a következetlen, vagy éppen az erőszakos, agresszív szülő. Kiáll amellett, hogy sem a túlszabályozás, sem az abszolút szabadon engedés nem járható út a kiegyensúlyozott gyerekek nevelésében, mint ahogy a büntetés, a verés, a szigor is csak tovább rontja a javítani kívánt helyzetet.

És bár a könyv elsősorban a gyerekek érdekeit képviseli, emellett feltűnően „anyabarát” is – jogunkként ismeri el azt, hogy hibázhatunk, hogy nem kell tökéletes szülőnek lennünk, nem kell örökös elégedetlenségben élnünk magunkkal, amiért időnként lehetnénk jobbak. A gyereknek nem egy képzeletbeli szuperanya kell, aki mindig fitt, mosolygós, tévedhetetlen, hanem egy kiszámítható társ, jó és rossz tulajdonságaival együtt. Aki például végső elkeseredésében, vagy pillanatnyi bizonytalanságában levesz egy könyvet a polcról, hogy abból merítsen ötletet és erőt a továbbiakhoz. Ez a könyv pont megfelelő erre a célra.

Kezdő gyerekterelgetők és profi korlátállítók egyaránt örömmel és haszonnal forgathatják!

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Park kiadó
Bolti ár: 1500 Ft
Kedvezményes internetes ár: 1425 Ft
(5% kedvezmény
)
itt megrendelhető

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja