SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerek meg a korlát

Vanília [cikkei] - 2004-03-30
„Az a nevelő, aki nem állít fel korlátokat, tehetetlen báb lesz, akit a gyerek semmibe vesz és rabszolgájának tekint.” Rabszolga? Ki akar itt rabszolga lenni?
A gyerek meg a korlát

A fenti mondatnál már biztos voltam benne: ez az én könyvem lesz. Pedig amikor leemeltem a polcról, csak azért tettem, mert nem tetszett a címe. Kell a gyereknek a korlát, állt a borítón, alatta az alcím: Azért mégsem állhat feje tetejére a világ!

Megint egy könyv arról, hogy milyen csapnivaló szülők is vagyunk – gondoltam bosszúsan, aztán amikor kedvenc magyar pszichológusom ajánlását is megláttam alul, a bosszúságból egyből kíváncsiság lett. Beleolvastam, kifizettem, a villamoson kapaszkodva elolvastam az első fejezetet, majd este, amint elült otthon a gyereklárma, hajnalig olvastam tovább, amíg bele nem aludtam.

A Pöttyös könyvek és Winnetou együtt nem hoztak ilyen izgalomba annak idején, pedig amikor felfedeztem az olvasás örömét valahol tízéves korom körül, még a nagymamám beígért nyaklevesei se nagyon tudtak rávenni arra, hogy tegyem le az én szeretett könyveimet, és menjek enni, aludni, segíteni, vagy éppen időben iskolába.

Új könyvemmel szakasztott így jártam, három napon keresztül már reggeltől az estét vártam, hogy végre magamra csukhassam a szobaajtót és folytassam, ahol előző este abbahagytam.

Annyi könyvet olvastam már a gyereknevelésről. Jót, rosszat, volt amelyikben találtam nálunk is használható ötleteket, volt amelyik félbehagyva porosodik azóta is a szekrény tetején.

Ez a könyv, Jan-Uwe Rogge könyve - nálam legalábbis - telitalálat. Mi, mai szülők, ha arról hallunk, hogy korlátozni kell a gyereket, hajlamosak vagyunk rögtön maradi szemléletre, ósdi módszerekre gyanakodni, amik drága csemetéinknek semmiképpen nem válhatnak hasznára ebben a világban. Pedig gyakran, egy-egy játékbolti hisztéria, pimasz megjegyzés, vagy sorozatos esti késés után örömmel fogadnánk azokat a bizonyos korlátokat a gyerekünk körül.

A pszichológus szerző jó alaposan körüljárja a korlát-ügyet. Megmutatja, milyenek az értelmes és értelmetlen korlátok, hogyan keresnek a gyerekek saját maguknak határokat, mire számíthat a közömbös, a következetlen, vagy éppen az erőszakos, agresszív szülő. Kiáll amellett, hogy sem a túlszabályozás, sem az abszolút szabadon engedés nem járható út a kiegyensúlyozott gyerekek nevelésében, mint ahogy a büntetés, a verés, a szigor is csak tovább rontja a javítani kívánt helyzetet.

És bár a könyv elsősorban a gyerekek érdekeit képviseli, emellett feltűnően „anyabarát” is – jogunkként ismeri el azt, hogy hibázhatunk, hogy nem kell tökéletes szülőnek lennünk, nem kell örökös elégedetlenségben élnünk magunkkal, amiért időnként lehetnénk jobbak. A gyereknek nem egy képzeletbeli szuperanya kell, aki mindig fitt, mosolygós, tévedhetetlen, hanem egy kiszámítható társ, jó és rossz tulajdonságaival együtt. Aki például végső elkeseredésében, vagy pillanatnyi bizonytalanságában levesz egy könyvet a polcról, hogy abból merítsen ötletet és erőt a továbbiakhoz. Ez a könyv pont megfelelő erre a célra.

Kezdő gyerekterelgetők és profi korlátállítók egyaránt örömmel és haszonnal forgathatják!

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Park kiadó
Bolti ár: 1500 Ft
Kedvezményes internetes ár: 1425 Ft
(5% kedvezmény
)
itt megrendelhető

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja