Lovagolni akar a gyerek! Engedjem?
A nagy kérdés már csak az: a tárcánk bírja-e a terhelést? Tombor Móni lovasedzőt arról kérdeztük, szülőként mit kell tudnunk a kicsik lovaglásáról.
„Körülbelül 4-5 éves kortól lehet elkezdeni a lovaglást. Addig inkább csak ismerkedik a gyerek a lóval, de komoly hatása van már annak is, hiszen a lovon 10-15 perces lépésben tett séta is fejleszti az egyensúlyt és a beszédképességet.”
Kisgyerek kis ló, nagy gyerek nagy ló?
Egy hatszáz kilós ló láttán természetes, hogy aggódni kezdenek az anyukák, akik eddig csak az állatkertben találkoztak ekkora állattal, most pedig a szemük fénye akar ráülni.
„4- 12 éves korig póni lovaglás ajánlott, 12 éves kortól lehet nagyméretű lovon lovagolni.
A póni lovaglás elemi megegyeznek a normálméretű lovon történő oktatással. A kisebb gyerekek patracon ülnek, amin nincs kengyel – amibe a lovas a lábát teszi –, de van rajta kapaszkodó. Ekkor még csak 15- 20 percet lovagolnak, mert hamar elfáradnak, ami jól látszik a koncentrációjukon. Természetesen 12 év felett is lehet pónin lovagolni – külföldön nagyon elterjedt és kedvelt, hiszen a gyermek testméretéhez és arányaihoz alkalmasabb a póniló. A kicsik könnyebben követik a póniló mozgását, egyszerűbb irányítaniuk. Az arányok, főleg a gyermek lábának hosszára vonatkoznak, hogy a lábszár könnyen át tudja ölelni a lovat. A patracról, nyeregszárnyról le kell, hogy érjen a gyerek lába. A rövidebb karhossz esetén az állat irányítása is egyszerűbb a póniló esetében. Ha nagyméretű lovon lovagoltatjuk a 9- 11 éves gyerekeket, az megnehezíti a tanulást a gyermek és az edző számára is.”
Rosszcsontok is jöhetnek
A lovaglás egy technikai sport, amihez nem szükséges semmilyen különleges adottság. A jó ritmusérzék, a jó egyensúlyérzék, a laza ízületek és izmok könnyebbé teszik a tanulást, de nem feltétele. Mindenki megtanulhat lovagolni, legyen alacsony, magas, vékony vagy kövér. A lovas alkatának, méreteinek megfelelő ló és nyereg kiválasztása teszi lehetővé a jó, eredményes lovaglást és tanulást.
„Viselkedészavarok, hiperaktivitás vagy engedetlenség sem akadálya a lovaglás elsajátításának, de tájékoztatni kell az edzőt, vagy speciális terápiát lehet igénybe venni. A terápiás lovaglás azonban nem azonos a lovasoktatással!” - teszi hozzá az edző.
Négy lépésben lehetsz lovas
- Az oktatás a ló megismertetésével kezdődik: a ló érzékelése, testrészei, szokásai. Az ápolással, és a szerszámok ismertetésével folytatódik. A ló ismerete biztonságossá teszi az istállóban és a ló bokszában való tartózkodást. A ló ápolása pedig közelebb hozza a lovast a lóhoz.
- A futószáras lovaglás: minden kezdő lovas kötelező oktatása, de a bizonytalan, önbizalom vesztett lovasok részére is. A lovassal meg kell ismertetni a ló mozgásának mechanizmusát: lábsorrend, ütem. A futószáron kezdetben megengedett a külső kézzel való kapaszkodás a nyeregbe, amit fokozatosan csökkentünk: lazább kapaszkodás: csak az ujjhegyekkel, lazább izmokkal. A futószáras edzés ideje a lovastól függ, akkor ér véget, ha az alapokat elsajátította: ütem, egyensúly, mozgáskövetés, lovas segítségek.
- Az önálló lovaglás osztályokban, vagy egyéni oktatássorán történik: az osztály több lovas egy csoportba (6-8 fő), vagy egy lovas egy edzésen. A csoportos oktatásban azonos tudásszintű lovasok lovagolnak együtt.
- A kezdő osztályban a lovasok megtanulnak egyenes vonalon lovagolni és tartani a lovat, a lovardai alakzatok lovaglását, mint az átváltás, átlóváltás, kígyóvonalak és nagy kör. A kezdő lovas számára az egyenesen való lovaglás és tartás elég nagy feladat, de az egyenesen való lovaglásból lehet a lovardai alakzatokat lovagolni.
A lovaglásnak persze elmélete is van. Tombor Móni lovasedző ebben is szeretne segíteni a gyerekeknek, így a Bioenergetic Kiadó közreműködésével megszületett a Gombóc paci a lovaglásról című könyve. Ifjú vagy éppen felnőtt olvasói játékos, humoros formában észrevétlenül sajátíthatják el az alapszintű lovaglás elméletét.
A kicsiknek is óriási élmény a versenyzés
A lovaglás minden izomzatot, ízületet megmozgat. Hobbi szinten hetente 2-3 alkalommal érdemes lovagolni. A lovaglás költségei az óradíj, vagy bérlet árán kívül kezdetben megoszthatók másokkal. A jobb lovardákban van kölcsön kobak, ami a legfontosabb. A kobak egy fejvédő. Felszerelést vásárolni csak akkor érdemes, ha már biztos, hogy a gyerek hosszabb távon – például minimum egy évig - lovagolni fog. Tehát az első beruházásunk egy kobak legyen: a kobak több méretben kapható, de állítható a mérete. Kezdetben elég egy kényelmes nadrág és egy kis sarkú kényelmes cipő – lehetőleg fűzős, és nem sportcipő.
A lovagláshoz nem kell saját lovat venni!
A lovaglás költségesebb része a versenyzés és a saját lótartás. Versenyezni, ahogy lovagolni is, bármelyik korosztálynak lehet.
A póni klub egy verseny rendszer: a futószáras, ügyességi, díjlovagló és díjugrató versenyek. A legtöbb lovas nem a saját, hanem a póni suli lovaival versenyez, ami költséghatékony és nagy élményt ad a lovasnak. A póni klubban 19 éves korig lehet versenyezni, a ló méret nincs korlátozva!
11 éves kortól lehet díjlovas és díjugrató versenyeken részt venni: feltétele a rajtengedély vizsga. A saját ló vásárlásakor nem a ló ára a legnagyobb kiadás, hanem a havi tartás, patkolás, állatorvos. Egy lovat 5-6 hetente patkolni kell, félévente oltások és féreghajtó kötelező, sport licenc a lónak és a lovasnak, a versenyekre el kell szállítani, nevezési és startdíj, valamint a havi tartás és edző kifizetése, ami viszont jelentős költség.
Közösségi hozzászólások: