SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ünnepek illata

Oláh Bernadett [cikkei] - 2007-12-18
A fiam valamelyik nap egy recepttel állított haza, egy mézeskalács recepttel. Van már bevált mézes receptünk, de ezt ki kellett próbálni.
Az ünnepek illata

Isteni volt. De ami még jobb volt, az illatok sütés közben és utána. Ezt mindenki imádja nálunk. Jártak már úgy, hogy bizonyos illatok, szavak, képek, nem tudom még mi, elindított Önökben valamit, ami a gyermekkorukra emlékeztette? Most így jártam. Mi otthon nem sütöttünk mézeskalácsot, viszont a nagymamámmal igen. Emlékszem a nyári konyhára, ahova mindig kivonult sütni, majd behozta a házba az illatos, még gőzölgő sütiket, körbeültük a nagyszobában (az egyetlen szobában) az asztalt, és… Ma is magam előtt látom a karácsonyi szobát: nem vásárolt girlandokat, izzók sem voltak ott, viszont volt dió, mogyoró nagy tálakban, fenyőág az asztalon a sütis tálak között, saját készítésű dobozok mindenhol: karácsonyi képeslapokból pelenkaöltéssel varrt dobozok, még tetejük is volt. Ebben tartotta a leveleket, recepteket, fényképeket, csupa-csupa kincset.

Mára megváltoztak a szokások. Ez persze nem baj. Ma is megtalálhatók nálunk a különböző termények: dió, mogyoró, toboz. De van mellette csillogás-villogás is: minden hálóban fényfüzér, gyertyák, karácsonyi mécsestartók, a nappali-konyhában sok girland izzókkal, gyertyákkal, adventi koszorúval, kandallóra akasztott filccsizmákkal. Egy-egy ünnepi mintájú függönnyel, párnával, asztalterítővel is fel lehet dobni a lakást ilyenkor. Lehet hogy giccses is egy kicsit, ha nagymamám karácsonyi szobácskájára gondolok, mindenképpen. Mégis szeretem, szeretjük ezt, karácsonykor megengedett ez a sok csili-vili. Az illatok viszont ugyanazok, mint 30 évvel ezelőtt voltak. És a gyermekeim szemében a csillogás is, mint akkor a mi szemünkben lehetett.  Nagymamám pedig mosolyogva néz le rám a tablóról.

 

És itt van az a bizonyos recept:

 

Hozzávalók:

 

fél kg liszt

17 dkg porcukor

¾ ek szódabikarbóna

fél ek fahéj és őrölt szegfűszeg

1 db tojás és 1 tojássárgája

20 dkg méz

fél ráma margarin

 

Keverjük össze a száraz hozzávalókat egy nagy tálban, majd tegyük bele a többi hozzávalót is. Aztán az egész masszát tegyük a hűtőbe 1 napra. Másnap nyújtsuk ki fél cm vastagra. Szúrjuk ki különböző formákkal, majd 5 perces előmelegített sütőben süssük meg 220 °C-on. A kisült figurákat dekoráljuk cukormázzal.

Jó étvágyat és jó nosztalgiázást kívánok hozzá.

 

Kellemes, boldog, békés ünnepeket!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja