SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi gyógynövények és fűszerek

Családinet [cikkei] - 2006-12-22
Az ünnepi hangulatot fokozhatjuk a lakásban elhelyezett apró kiegészítőkkel, karácsonyi zenével és illatokkal. A jól ismert gyógy- és fűszernövények nem csak lelkünkre, de testünkre is hatással vannak.

A karácsonyt idéző különböző illatok eredete egészen a bibliai időkig nyúlik vissza. A mirha, a tömjén és számtalan egyéb fűszer és étel már akkoriban is ismert volt. Kutatók napjainkban a fahéj, a gyömbér, a borsmenta, a mirha, a narancs, fokhagyma és áfonya egészségünkre gyakorolt hatását vizsgálják.

A mirha a Közel-Kelet, északkelet-Afrika, és India országaiban található növény. Az ókori Egyiptomban a lepra és a szifilisz kezelésén túl kozmetikai célokra is használták. Indiában évezredek óta a szívbetegségek megelőzésére, az erek kezelésére alkalmazzák.

Az Indiai eredmények alapján Egyesült Államok beli kutatók a mirha, koleszterin szintet csökkentő hatását vizsgálják. Az alternatív orvoslások specialistáiból álló csoport 90 személy részvételével kezdett kutatást. A páciensek a mirha kivonatát tartalmazó kapszulát szedtek. Az eredmények alapján feltételezhető, hogy a gyógynövény segítségével a magas koleszterinszint valóban csökkenthető.

Az ókorban a tömjén fiatalító arcpakolások fontos alapanyagaként, s a depresszió, a klausztrofóbia ellenszereként volt ismert. Napjainkban az Egyesült Államok számos kórházában alkalmazzák aromaterápiás eszközként a műtét előtti feszültség oldására, a gyógyulás elősegítésére, a regenerálódás időszakára. A daganatos betegségben szenvedőknél a fül mögé helyezve segíti a fájdalom, a hányinger csökkentését.

Az áfonyából készült ital segíti a húgyuti fertőzések gyors lezajlását. Fogyasztásával a baktériumok növekedése gátolható, s a szervezet tisztulása felgyorsítható.

Bizonyos aromákkal érdemes azonban óvatosan bánnunk. A borsmenta például gyomorégést okozhat, a medvecukor, vagy édesgyökér pedig az arra érzékenyeknél vérnyomás emelkedést idézhet elő.

A gyömbér főként a Távol-Keleti konyhák kedvelt fűszere. A hagyományos orvoslás szerint a teába kevert gyömbér segít a hányinger elmulasztásában, megnyugtatja a gyomrot. Kutatások támasztják alá, hogy a különösen a terhesség első időszakában jelentkező hányinger kezelésére is eredményesen alkalmazható.

A fokhagyma, a vöröshagyma és kakaukkfű számtalan betegség, köztük a daganatos elváltozások bizonyos formáinak megelőzésére is rendkívül alkalmas. Ezen kívül segítik a sejtek működését; használjuk őket bátran. Az elkészítés módja ugyan befolyásolhatja hatásukat, azonban általános nézet, hogy a vöröshagyma különösen a gyomorrák ellen véd, míg a fokhagyma a koleszterin szint csökkentésében van segítségünkre.

Természetesen a karácsonyi étel és illat összeállításból nem hiányozhat a narancs sem. Táplálékként rendkívül magas rosttartalmával, C, B1 vitaminban, káliumban és folsavban való gazdagságával segíti egészségünk megőrzését.

Az ünnepek alatt az ízek színes kavalkádjában testünk, s az illatok felhőjében lelkünk is megújulhat, feltöltődhet. Használjuk ki ezt a csodás hangulatot, s szánjunk egy kis időt családtagjainkra, nyugodt beszélgetésekre, kikapcsolódásra, szórakozásra.

A hír alapjául a "Herbs and Spices Make for a Historical -- and Healthy - Holiday" cikk szolgált.

Forrás: www.orvostkeresek.hu
Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja