SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyes ajándékok

Családinet [cikkei] - 2006-12-19
Sokan vagyunk, akik a napokban még ajándékok után keresgélve járjuk sorra az üzleteket. A kínálat valóban bőséges, választani nehéz.

A gyermekek részére szánt meglepetések esetében döntő szempont lehet a termék zajossága is, egyes játékok ugyanis akár halláskárosodást is okozhatnak.

A szülők számára sem kifejezett öröm, ha a gyermek az ünnepek alatt végig újdonsült, hangosan zakatoló kisvonatával játszik, vagy épp rendőrként lövöldöz pisztolyával. A jelenség hosszú időn át valóban nem csak számunkra lehet zavaró, de a gyermek egészségének rovására is mehet.

Nem szükséges és valójában nem is jelent megoldás, ha a gyermeket tiltjuk a zajos játékoktól, azonban figyelnünk kell, hogyan használja őket. Semmiképpen ne engedjük, hogy a füléhez túl közel emelje, vagy hosszú időn át - napi egy órát meghaladó időtartamot - hallgassa.

A University College London's Ear Institute munkatársai elvégezték a játékok által keltett zajszint mérését. A vizsgálatban a játéktelefonok, játékfegyverek, autók, illetve a különböző gyermekdalokat játszó készülékek vettek részt.

A legveszélyesebbnek a játékfegyverek bizonyultak. A fülben lévő, zajhatásoktól védelmet nyújtó apró izmok és idegösszeköttetések ugyanis a pisztolyok által keltett hirtelen zajra képtelenek időben reagálni, így védelmi funkciójuk sem léphet működésbe.

Az ASTM International olyan szabványosítással foglalkozó társaság, mely többek közt a hangos játékok előállításánál javaslatot tesz az adott termék decibelben mért, ajánlott zaj szintjére. A gyártó cégek számára azonban nem kötelező ezt figyelembe venni.


A megoldás kulcsa tehát egyértelműen a szülők kezében van. Azon felnőttek kezében, akik napjainkban pontosan tisztában vannak azzal, hogy egészséges étrenddel a szívbetegségek megelőzhetőek, s a dohányzás abbahagyásával a tüdőrák kockázata sem nő tovább.

Nincs ez másként a hangos játékok esetében. Hallásunk épségének megőrzéséhez épp úgy bizonyos óvintézkedéseket kell tennünk, mint egyéb más betegségek esetében. Itt a zaj-diéta a megoldás.

A hallás elvesztése rendszerint későbbi életkorban következik be, s fájdalommal nem jár. Éppen ezért hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni azt a sok zajt, ingert, melyeknek egész nap ki vagyunk téve. Ne növeljük ezt a mennyiséget feleslegesen.

Vásárlás előtt mindenképpen próbáljuk ki a választott terméket, ha túl hangosnak találjuk, ne vigyük haza. Amennyiben mégis elkövetnénk ezt a hibát, a hangszóróra helyezett ragasztószalaggal csökkenthetjük a hangerőt.

A hír alapjául a "Noisy Toys May Give Kids an Earful" cikk szolgált.

Forrás: www.orvostkeresek.hu

Fotó: MissMessie / DecorLove.com / CC BY-SA

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja