SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Készülődés adventtől karácsonyig

Családinet [cikkei] - 2005-12-12
Fahéj, vanília, citrom illata száll a lakásban. Ki tudna ellenállni egy apró falatkának, egy pici süteménynek, egy édes kísértésnek, amit éppen most varázsolt elő a sütőből?! Nos, advent és karácsony nem a fogyókúra ideje...

Készülődés adventtől karácsonyig

(De ha mégis vigyázni szeretnél, már most adunk egy szempontot a válogatáshoz: válassz kínálatunkból olyat, amelynek darabja alig 10 kcal-t tartalmaz.)

Egyszerű és gyönyörű sütemények receptjét gyűjtöttük össze. Van köztük habos, mézes, csokis, kókuszos, mogyorós és gyümölcsös is. Van, amelyiket azonnal meg kell enni, de van, amit dobozba téve napokig eltarthatunk. Némelyik a karácsonyfára akaszthatő dísznek; mások celofánban, díszes szalaggal átkötve szép ajándékok vagy ajándék-kísérők. Egy dolog közös bennük: mindegyiket könnyű elkészíteni.

Bátran kísérletezz. Receptjeink között biztosan találsz kedvedre valót, nem is egyet. Az sem baj, ha gyerekekkel közösen készíted el a finom sütiket. Jó mulatság és sikerélmény lesz. A díszítésnél pedig engedd szabadon a fantáziád! Használhatsz színes cukormázat, különféle magokat, cukorgyöngyöket, aszalt gyümölcsöket.

Hókifli

Hozzávalók kb. 50 darabhoz:
25 dkg liszt
20 dkg darált mandula
12,5 dkg cukor
2 tojássárgája
20 dkg vaj
10 dkg vaníliás porcukor

Elkészítés:
1. A lisztet összekeverjük a mandulával és egy csipet sóval. Közepébe mélyedés nyomunk, beleszórjuk a cukrot, a tojássárgáját, és apróbb darabokban a vajat. Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és kb. 45 percre betesszük a hűtőbe.
2. A tésztából kb. 2 cm átmérőjű rudakat formázunk, és kb. 1 cm vastagon felszeleteljük.
3. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. Kibélelünk sütőpapírral egy tepsit. A tésztadarabokból kifliket sodrunk, és a tepsire rakosgatjuk. A sütőben kb. 12-15 percig sütjük.
4. A vaníliás porcukrot tányérra szórjuk, és még melegen megforgatjuk benne a kifliket.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 1 óra 30 perc múlva
1 darab: 389 kJ/93 kcal


Hókristály

Hozzávalók kb. 85 darabhoz:
5 dkg citronát (cukrozott citromhéj)
15 dkg liszt
1 csipet sütőpor
5 dkg cukor
10 dkg vaj /margarin
1 tojássárgája
1 mokkáskanál citromaroma
1 citrom reszelt héja
A mázhoz:
7 dkg porcukor
2 evőkanál citromlé
1 evőkanál jégcukor

Elkészítés:
1. A cukrozott citromhéjat nagyon apróra összevágjuk, és összedolgozzuk a liszttel, a sütőporral, a cukorral, vajjal/margarinnal, a tojássárgájával, a citromaromával, a citromhéjjal és egy csipet sóval. A tésztát cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
2. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tésztát két réteg folpack között kb. 3-5 mm vastagra kinyújtjuk, és különböző formájú hókristályokat szaggatunk ki belőle. Tepsire rakosgatjuk, és a sütőben kb. 10 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni.
3. A mázhoz a porcukrot simára keverjük a citromlével (sűrű masszát kell kapnunk), és bevonjuk vele a hideg süteményeket. Hagyjuk kissé megszáradni, és megszórjuk jégcukorral (durva szemcsés kristálycukorral).

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 4 óra múlva
1 darab: 25 kcal

A tepsit mindig béleld ki sütőpapírral. Nem ragad le a sütemény, és könnyű lesz elmosogatni a tepsit! A sütőpapír 4-5-ször is felhasználható. Gyakran érdemes két tepsit használni. Amíg az egyik adag sül, a másik adagot előkészíted.

Hógolyó

Hozzávalók kb. 40 darabhoz:
2 tojásfehérje
1 teáskanál citromlé
16 dkg porcukor
12 dkg vágott mandula

Elkészítés:
1. A tojásfehérjét a citromlével kemény habbá verjük, közben beleszitáljuk a porcukrot. Végül gyors mozdulatokkal beleforgatjuk mandulát.
2. A sütőt a legkisebb fokozatra kapcsoljuk. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. Fagylaltos kanállal vagy két teáskanál segítségével kerek halmokat teszünk a tepsire, és a sütőben kb. 1,5 órát sütjük-szárítjuk. Közben a sütő ajtaját egy fakanállal kitámasztjuk, hogy a keletkező gőz el tudjon távozni.
3. A kész golyókat kihűtjük, és kínáljuk.

Munka: kb. 20 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
1 darab: 35 kcal


Gyömbérfelhő

Hozzávalók kb. 100 darabhoz:
2 tojásfehérje
16 dkg cukor
1 teáskanál őrölt gyömbér
10 dkg lekvár

Elkészítés:
1. A tojásfehérjét a citromlével kemény habbá verjük. Közben beleszitáljuk a porcukrot, és gyors mozdulatokkal beleforgatjuk a gyömbérport.
2. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt a legkisebb fokozatra kacsoljuk. A habot kis lyukú csillagcsőrös habzsákba szedjük, és apró halmokat nyomunk vele a tepsire. A sütőben kb. 1 óra 15 percig sütjük-szárítjuk. Hagyjuk kihűlni.
3. Két-két darabot az aljánál fogva összeragasztunk a lekvárral, tálcára tesszük, és így kínáljuk.

Munka: kb. 30 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
1 darab: 10 kcal

Fontos, hogy a kiszaggatásra váró tésztát (linzertészta) nyújtás előtt tedd be a hűtőbe. Így könnyebb vele dolgozni. Ha nagyon ragadna, érdemes újra 10-15 percre a mélyhűtőbe tenni! A formákat mártsd lisztbe, így könnyedén kicsúszik belőlük a sütemény.

Fehér hegy

Hozzávalók kb. 45 darabhoz:
5 dkg tisztított dió
15 dkg marcipánmassza
1 teáskanál rumaroma
50 dkg aszalt szilva
22,5 dkg fehér tortabevonó csokoládé

Elkészítés:
1. A diót durvára összevágjuk, és összedolgozzuk a marcipánnal, a rumaromával.
2. Az aszalt szilvákat (ha magvas, kimagozzuk) sorban kirakosgatjuk, és mindegyik tetejére fél teáskanálnyi marcipánmasszát teszünk.
3. A tortabevonót felolvasztjuk, és bevonjuk vele a halmokat. Hagyjuk megszáradni, majd mignonpapírba ültetjük, és kínáljuk.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
1 darab: 75 kcal


Ropogós tallér

Hozzávalók kb. 40 darabhoz:
12,5 dkg vaj
10 dkg cukor
fél teáskanál őrölt ánizs (ki is maradhat)
20 dkg liszt
1 tojásfehérje
2 dkg barna cukor

Elkészítés:
1. A vajat felolvasztjuk, közben kissé megbarnítjuk, majd kihűtjük. Hozzáadjuk a cukrot, az ánizst, és egy csipet sót. Beledolgozzuk a lisztet, a tojásfehérjét, és kb. 3 cm átmérőjű rudakat sodrunk belőle. Fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
2. A rudakat meghempergetjük a barna cukorban, kissé rányomkodjuk, és fél cm vastag szeletekre vágjuk. Húsklopfolóval egyet ráütünk, hogy szép mintájuk legyen, és 20 percre a mélyhűtőbe tesszük.
3. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, rárakjuk a tallérokat, és a sütőben kb. 14 percig sütjük.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 2 óra 30 perc múlva
1 darab: 50 kcal

A tojáshabból készült finomságoknál ügyelj a tisztaságra. Ne legyen zsíros se a tál, se a keverő, amit az elkészítésnél használsz, mert a tojáshabot nem tudod majd keményre felverni! Arra is figyelj, hogy ne kerüljön sárgája a fehérjébe! (Fordítva nem olyan nagy a probléma!)

Gyömbéres rúd

Hozzávalók kb. 40 darabhoz:
10 dkg méz
5 dkg cukor
5 dkg vaj/margarin
3 evőkanál tej
27,5 dkg liszt
fél csomag sütőpor
1 evőkanál őrölt gyömbérpor
fél-fél teáskanál őrölt fahéj, kardamom, koriander
7,5 dkg barna kandiscukor
2,5 dkg étcsokoládé tortabevonó

Elkészítés:
1. A mézet, a cukrot, a vajat/margarint, a tejet összekeverjük egy lábosban, felmelegítjük, amíg a zsiradék elolvad, és hagyjuk kihűlni.
2. A lisztet összekeverjük a sütőporral, a gyömbérrel, a fahéjjal, a kardamommal, a korianderrel, és a mézes masszába dolgozzuk. A kandiscukrot apróra vagdaljuk, és szintén a masszába keverjük. Cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
3. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A tésztát két réteg fólia között kb. fél cm vastagra kinyújtjuk, és 8 cm hosszú, 2 cm széles csíkokra vágjuk. A tepsire rakosgatjuk, és a sütőben kb. 12 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni.
4. A tortabevonó csokoládét a csomagon olvasható utasítás szerint felolvasztjuk, és kidíszítjük vele a rudakat. Hagyjuk megszáradni.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 55 kcal

Mogyorós háromszög

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
A tésztához:
15 dkg liszt
1 mk. sütőpor
5 dkg cukor
10 dkg vaj/margarin + a tepsihez
1 tojássárgája
A tetejére:
10 dkg cukor
4 evőkanál likőr(dió vagy triple sec)
10 dkg vaj
10 dkg tisztított mogyoró
7,5 dkg tisztított dió
6 dkg tisztított pisztácia (egyik sem sós)

Elkészítés:
1. A tésztához a lisztet, a sütőport, a cukrot, a vajat/margarint, a tojássárgáját, 1 evőkanál vizet és egy csipet sót összedolgozunk. Kivajazunk egy tepsit, és egyenletesen belenyomkodjuk a masszát. Hidegre tesszük.
2. A tetejére a cukrot óvatosan megolvasztjuk, és ráöntjük a likőrt. Beledobjuk a vajat, és kevergetve tovább főzzük, amíg karamellizálódik.
3. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A mogyorót és a diót durvára vagdaljuk, és a pisztáciával együtt a karamellbe szórjuk. Egyenletesen a tésztára simítjuk. A sütőben kb. 20 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni. Háromszögekre vágva kínáljuk.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 135 kcal

A habcsók-féleségek sütésénél tegyél egy fakanalat a sütő és az ajtaja közé. Így a gőz el tud távozni. Ezeket a süteményeket tulajdonképpen nem is sütni, inkább szárítani kell, ezért a legalacsonyabb hőfokon használd a sütőt! A habcsókot ezután jól záródó dobozban tárold, különben meglágyul!

Meglepetés praliné

Hozzávalók kb. 70 darabhoz:
40 dkg tejcsokoládé tortabevonó
12,5 dkg étcsokoládé tortabevonó
60 ml tejszín
2 teáskanál mézessütemény-fűszerkeverék
7,5 dkg vaj
40 dkg marcipánmassza

Elkészítés:
1. Felvagdalunk 10-10 dkg tej- és étcsokoládé tortabevonót. A tejszínt a mézessütemény-fűszerkeverékkel felforraljuk, kis lángon felolvasztjuk benne a vajat és a felvagdalt csokoládékat. A masszát a hűtőbe tesszük, és 4 órát pihentetjük.
2. A marcipánt kb. 4 mm vastagra kinyújtjuk, 2,5x2,5 cm négyzetekre vágjuk, és tálcára rakosgatjuk. A csokoládékrémet a kézi robotgéppel felverjük, és kiskanál segítségével 1-1 halmot rakunk a marcipánszeletek közepére. (Dolgozhatunk habzsákból is.) Hidegre tesszük.
3. A maradék tortabevonó csokoládékat külön-külön felolvasztjuk a csomagolásukon olvasható utasítás szerint. A tejcsokoládéssal bevonjuk a halmokat, az étcsokoládét pedig ízlésesen ráfolyatjuk. Hagyjuk megszáradni.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 6 óra múlva
1 darab: 80 kcal

Farkasmancs

Hozzávalók kb. 50 darabhoz:
4 tojásfehérje
25 dkg cukor
25 dkg darált mandula
1 teáskanál őrölt fahéj
1 teáskanál kakaópor
20 dkg bogyós lekvár
20 dkg étcsokoládé tortabevonó

Elkészítés:
1. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, közben a cukrot lassan beleszitáljuk. A mandulát összekeverjük a fahéjjal, a kakaóval, a csokoládét lereszeljük, mindkettőt óvatosan a habba forgatjuk.
2. A sütőt 160 fokra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A habot csillagcsőrös habzsákba szedjük, és kis halmokat nyomunk a tepsire. A sütőben 12-15 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni.
3. A lekvárt felforrósítjuk szitán átpasszírozzuk, és összeragasztunk vele 2-2 farkasmancsot. Hagyjuk megszáradni.
4. A tortabevonót a csomagoláson olvasható utasítás szerint felolvasztjuk, és a sütik egyik végét belemártjuk. Ezt is hagyjuk megszáradni.

Munka: kb. 1 óra 30 perc
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 125 kcal

Sütés előtt pontosan mérd ki a hozzávalókat! Így könnyebben haladsz majd a munkával, és biztosabb a siker! Mindig nézd át a csomagoláson található utasítást is. Ha csak a recept másképp nem írja elő, támaszkodj a csomagoláson olvashatókra.

Meggyes falat

Hozzávalók kb. 45 darabhoz:
10 dkg mogyorós csók (készen kapható kekszféle)
6 evőkanál meggylikőr
1 üveg magozott meggybefőtt
15 dkg darált mandula
20 dkg tortabevonó étcsokoládé
3-4 evőkanál citromlé
10 dkg porcukor

Elkészítés:
1. A mogyorós csókot leöntjük a likőrrel, állni hagyjuk. A meggyet lecsepegtetjük, apróra vágjuk. A beáztatott csókokat összetörjük, és elkeverjük a meggyel, valamint 10 dkg darált mandulával.
2. A masszát kb. 1 cm átmérőjű rúddá sodorjuk, és meghempergetjük a maradék darált mandulában, kissé rányomkodjuk. A rudat 4 cm-es darabokra vágjuk.
3. A csokoládét a csomagoláson olvasható utasítás szerint felolvasztjuk, bevonjuk vele a rudakat, és száradni hagyjuk.
4. A citromlevet elkeverjük a porcukorral (sűrű masszát kell kapnunk), ételfestékkel kedvünk szerint beszínezzük, és kidíszítjük vele a rudakat. Ehhez a masszát nejlonzacskóba szedjük, aminek a sarkát éppen csak lecsippentjük, és a masszát a rudakra folyatjuk. Hagyjuk megszáradni.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
1 darab: 65 kcal

Narancsos csillagok

Hozzávalók kb. 75 darabhoz:
15 dkg liszt
1 csipet sütőpor
5 dkg cukor
1 narancs reszelt héja
10 dkg vaj/margarin
1 csipet sáfrány
1 tojássárgája
2,5 dkg fehér tortabevonó csokoládé
kb. 75 db cukorgyöngy

Elkészítés:
1. A lisztet elkeverjük a sütőporral, a cukorral, a narancshéjjal, a vajjal/margarinnal, a sáfránnyal, a tojássárgájával, egy csipet sóval és 1 evőkanál vízzel. Cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
2. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírra. Két réteg fólia között vékonyra nyújtjuk a tésztát, csillagokat szaggatunk ki, és a tepsire rakosgatjuk, és a sütőben kb. 10 percig sütjük. 3. A tortabevonó csokoládét a csomagoláson olvasható utasítás szerint felolvasztjuk, és csillagokra folyatjuk. Közepükre 1-1 szem cukorgyöngyöt ragasztunk. Hagyjuk megszáradni.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 25 kcal

Vízfürdőt két egymásba illő lábossal készíts. A nagyobban forrald a vizet, állítsd bele a kisebbet úgy, hogy az alja éppen beleérjen a vízbe. Ebben keverd a krémet vagy olvaszd a csokoládét.

Fekete-fehér csillag

Hozzávalók kb. 40 darabhoz:
15 dkg liszt
1 csipet sütőpor
5 dkg cukor
fél csomag vaníliás cukor
10 dkg vaj/margarin
1 tojássárgája
1,5 teáskanál kakaópor
1 teáskanál tej
4 csepp rumaroma

Elkészítés:
1. A lisztet összekeverjük a sütőporral, a cukorral, a vaníliás cukorral, a vajjal/margarinnal, a tojássárgájával, egy csipet sóval és 1 evőkanál vízzel. A tészta 2/3 részébe beledolgozzuk a kakaót, a tejet, és a rumaromát. Mindkettőt cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
2. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A tésztát (külön-külön) két réteg fólia között vékonyra kinyújtjuk, a sötét tésztából nagyobb, a világosból kisebb csillagokat szaggatunk ki (egyforma darabszámot). A sötét csillagra illesztjük a világosat, a tepsire rakosgatjuk, és a sütőben kb. 12 percig sütjük. Kihűtjük.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható. kb. 3 óra múlva
1 darab: 42 kcal

Nagyi kedvence

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
10 dkg étkezési keményítő
1 evőkanál liszt
1 rúd vanília pépje
11 dkg vaj
4 dkg cukor
2,5 dkg mandularudacska
fél teáskanál porcukor

Elkészítés:
1. A keményítőt és a lisztet elkeverjük, átszitáljuk. Beledolgozzuk a vaníliapépet, a vajat, a cukrot és 1 evőkanál hideg vizet. A tésztát cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 1 órára betesszük a hűtőbe.
2. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. A tésztát két réteg fólia között nem túl vékonyra kinyújtjuk, és csillagokat szaggatunk ki belőle. A csillagokat a tepsire rakosgatjuk, kidíszítjük mandularudacskákkal, és a sütőben 10-12 percig sütjük. Hagyjuk kihűlni.
3. Tálalás előtt vékonyan megszórjuk porcukorral.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 51 kcal

Fahéjas hold

Hozzávalók kb. 60 darabhoz:
3 tojásfehérje
1 teáskanál citromlé
15 dkg porcukor
15 dkg darált mandula
15 dkg darált mogyoró
fél teáskanál őrölt fahéj
fél teáskanál őrölt szerecsendió
10 dkg cukor
4 csepp rumaroma

Elkészítés:
1. Kemény habbá verünk 2 tojásfehérjét a citromlével. A porcukrot átszitáljuk, és a habhoz keverjük. A mandulát összekeverjük a mogyoróval, a fahéjjal, a szerecsendióval, 3 evőkanállal félreteszünk belőle, a többit a habba forgatjuk.
2. A félretett mandulás diót egy nagyobb darab nejlonra szórjuk, rátesszük a tésztát, ráfektetünk egy másik darab nejlont, és a két réteg között kb. fél cm vastagra kinyújtjuk a tésztát. Kb. 30 percig száradni hagyjuk.
3. A sütőt 160 fokra (gázsütő 1. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A tésztából holdakat szaggatunk ki, a tepsire rakjuk, és a sütőben kb. 10 percig sütjük.
4. A maradék 1 tojásfehérjét kemény habbá verjük, beleszórjuk a cukrot, belekeverjük a rumaromát, és megkenjük vele a holdakat. Visszatesszük a sütőbe, és még 10 percig sütjük. Kihűtve kínáljuk.

Munka: kb. 1 óra
Fogyasztható: kb. 2 óra múlva
1 darab: kb. 52 kcal

Marcipános csillagok

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:
1 csomag mélyhűtött leveles tészta (50 dkg)
liszt a nyújtáshoz
30 dkg marcipán
1 tojás
10 dkg kókuszreszelék
1 evőkanál tej

Elkészítés:
1. A leveles tésztát hagyjuk kiengedni, majd a lágy tésztát kettévágjuk, az egyik felét lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk.
2. A marcipánt átgyúrjuk, és hasonló nagyságúra nyújtjuk, mint a tésztát. A tésztát villával több helyen megszurkáljuk, és ráfektetjük a marcipánt. A tojást kettéválasztjuk, a fehérjével megkenjük a marcipánt, és megszórjuk kókuszreszelékkel (maradjon egy kevés belőle).
3. A sütőt 220 fokra (gázsütő 4. fokozat) előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A maradék tésztát is kinyújtjuk, a marcipánra fektetjük, és az egészét még kissé kinyújtjuk. Nagy csillagokat szaggatunk ki belőle, és a tepsire fektetjük.
4. A tejet elkeverjük a tojássárgájával, megkenjük vele a csillagok tetejét, közepükre még kevés kókuszreszeléket szórunk, és a sütőben kb. 8 percig sütjük.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 3 óra múlva
1 darab: 195 kcal


Gyömbéres csók

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:
30 dkg fehér tortabevonó csokoládé
3 dkg friss gyömbér
75 ml tejszín
10 dkg vaj
4 dkg színes tortadara

Elkészítés:
1. A tortabevonót nagyobb darabokra tördeljük. A gyömbért meghámozzuk, lereszeljük, és a tejszínbe keverjük. Beledobjuk a vajat, felforraljuk, félrehúzzuk, és beleszórjuk a csokoládét. Kevergetve felolvasztjuk, kihűtjük, majd 4 órára betesszük a hűtőbe.
2. A masszát a kézi robotgép keverőspiráljával habosra keverjük, két teáskanál segítségével golyókat formázunk belőle, és újabb 2 órára hidegre tesszük.
3. A tortadarát még apróbbra vagdaljuk, megforgatjuk benne a golyókat, kissé rányomkodjuk, papirkába ültetjük, és tálalhatjuk.

Munka: kb. 45 perc
Fogyasztható: kb. 7 óra múlva
1 darab: 92 kcal

forrás: www.mindmegette.hu
Fotó: Hans/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja