SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért jó, ha társasjáték is kerül a fa alá?

Családinet [cikkei] - 2019-12-05
Az ünnepek alatt együtt a család, jönnek az ismerősök, rokonok, az együtt töltött időt feldobja egy - vagy akár több - társasjáték.

Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője néhány pontban összefoglalta, hogy miért érdemes akár a meglévő régieket elővenni, vagy egy új darabbal frissíteni a társasjáték készletet.  


A társasjáték összehozza a családot

A kisgyermekeket nem könnyű a téli hideg, esős vagy épp havas időben egész nap a lakásban lekötni. A kamaszokat pedig már elég nehéz a szobájukból előcsalogatni, ha ugyan épp otthon vannak. Jó hír, hogy a tapasztalatok szerint a társasjáték mindkét korosztály esetében beválik. Sőt, ha megtaláljuk a megfelelő darabot, akkor a család apraja-nagyját, a kisgyermekektől a nagyszülőkig le tudjuk ültetni az asztal köré.


Hogyan válasszunk társasjátékot?
 

  • A megfelelő társas kiválasztásához az alsó korhatárt vegyük figyelembe. A 3 éves például nagy valószínűséggel nem boldogul majd az idősebbeknek szóló, bonyolult játékszabályok megértésével és nem is tud hosszabb időn át a játékra koncentrálni.
  • Érdemes még a család vagy a gyerekek érdeklődési körére fókuszálni. Kisebbek számára a mesefigurás játékok vonzóbbak, nagyobbaknál már az is számít, hogy inkább logikai, gyorsasági, matematikai vagy nyelvi készségeket mozgat meg a játék.
  • Ha a gyermek nehezen éli meg a versengést vagy ha veszít a társasjátékban, érdemes kipróbálni a kooperációs játékokat. Itt nem egymás ellen, hanem együtt kell küzdeni és legyőzni az ellenséget.
  • Van, hogy nosztalgia alapján választunk, mert jó érzés leülni gyermekkorunk hangulatát felidézni a régi jól ismert játék felújított, mai gyerekek ízléséhez picit igazított társasjátékkal.
  • Előfordulhat, hogy a nagy gonddal és hosszas keresgélés után kiválasztott társasjáték mégsem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Ilyenkor érdemes eltenni a szekrény mélyére és várni, majd hónapokkal vagy még később újra elővenni. Sok esetben ez beválik, mert a gyerekek is „megérnek” a játékra.  
  • A karácsonyi társasjáték beszerzésére jó, ha egész évben készülünk. Érdemes figyelni, hogy a gyerekek egy szülinapon vagy ottalvós bulin, osztálykarácsonyon esetleg játszanak-e olyan új társasjátékkal, amiről mesélnek, ami nagyon tetszett nekik. Ha résen vagyunk, így is megtalálhatjuk a megfelelő darabot.
     

3 ok, amiért a társasjáték mindig jó ajándék

A társasjáték erősíti a családtagok közötti kapcsolatot, és az egész társaságot – még a csendesebb, visszahúzódóbb tagjait is - képes közelebb hozni. Ha nehezen oldódik a hangulat, csak vegyünk elő egy társasjátékot. Meg fogjuk látni, hogy onnantól kezdve feszengés helyett a hangulat folyamatosan egyre vidámabbá válik. A nevetés ugyanis a társasjátékok gyakori „mellékhatása”, ami boldogság hormont termel és csökkenti a stresszt.

Már a kisgyermekek kezébe is gyakran kerül okostelefon vagy tablet. A nagyobbak pedig sokszor a pc vagy a játékkonzol előtt ülve töltik a szabadidejüket. A társasjátékkal töltött időre kiszakadhatnak a digitális világból. Nem a képernyőre szegeződik a figyelmük, hanem a többiekre és a játékra. Ha először nehezen is állnak kötélnek, vonjuk be őket a játékba és meglátjuk, hogy elnyeri a tetszésüket.

A nyeréshez stratégia és türelem szükséges. A társasjátékban ezt oldott környezetben és kalandos módon tanulhatják meg és gyakorolhatják. Célokat kitűzni, türelmesnek lenni, együttműködni, problémákat megoldani és döntéseket hozni. Erre a játék során stresszmentes környezetben van lehetőség. Valljuk be: a hétköznapok után ez a felnőttek számára is üdítően hat.
 

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: jatekliget.hu
Kép: Alexas_Fotos / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja