Tippek a karácsonyi stressz túléléséhez
Németh Gáborné Laura [cikkei] - 2014-12-13
Sokan egész évben a karácsonyt várják, míg mások rettegve gondolnak rá. Az ünnepi előkészületekkel járó extra feladatok is már stresszt okoznak, ezt csak tovább fokozza a mindenáron tökéletes karácsonyhoz való ragaszkodás.
Egy felmérés szerint a nők háromnegyede az év legnehezebb időszakának tartja a karácsony előtti készülődést, a lakosság negyede pedig kifejezetten szorong az ünnepek miatt.
A kötelező rokonlátogatások, ünnepi gyorsvizitek is stresszt okoznak, több nyugtató és fejfájás csillapító fogy, több a depressziós, ráadásul a karácsonyi rohanásban gyakoribbak a koccanásos balesetek, de több az öngyilkossági kísérlet is.
Min veszekszünk legtöbben karácsonykor?
Rokonlátogatás menete
Még, ha korábban meg is tudtunk állapodni abban, hogy ki kihez és mikor, most, amikor valósággá válik, hogy pakolni és utazni - vagy épp vendégekre készülni kell, egyből magasabb lesz a vérnyomásunk. Ne felejtsünk otthon semmit, vagy minden tip-top legyen mire megérkeznek… Ismerős?! Korábban egy teljes cikket szántunk ennek a kérdésnek, olvasd el a Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauzt!
Utolsó pillanatra hagyott ajándékvásárlás
Ilyenkor derülhet ki, ha valakinek még valamelyik ajándéka nincs meg és rohanvást be kell szereznie egyikünknek. A bevásárlóközpontokban tomboló hisztérikus vásárlási láz is könnyen átragad az emberre. Ez egy időben elkészített és kezünk ügyében tartott listával általában könnyen elkerülhető.
Kényes témák felemlegetése
A stressztől, nyomás alatt, könnyebben egymás fejéhez vágunk dolgokat, vagy felemlegetünk korábbi sérelmet („Tavaly is mi volt, emlékezz vissza!”).
Talán felesleges azt tanácsolni, hogy figyeljünk jobban a szavainkra, ehelyett inkább beszéljük meg előre, hogy az ilyenkor kibuggyanó szitkok nem számítanak, és engedjük el a fülünk mellett. Lehet intelligensen kezelni a helyzetet és időben felismerni, hogy párunk nem minket akar bántani, csak ő is feszült, próbál szabadulni a gyomorszorító érzéstől valahogy.
Ha mégis bántana valakit a másik meggondolatlan kijelentése, utólag higgadtan meg lehet beszélni, de ne próbáljuk a kapkodás közepén lerendezni, vagy viszonozni valamilyen hasonló „kedvességgel”.
Karácsonyfa-vásárlás, -faragás, -díszítés
"Hol van a karácsonyfa talp? Mi az, hogy nem egyenes? Nem a faragással van a baj, hanem a fa görbe!"
"Miért nem ég ez az égősor? Már miért lett volna az én dolgom ellenőrizni?"
"Az a gömb ott nem mutat jól! A csúcsdíszt elsőnek kell feltenni, nem utoljára, hát leborul az egész, nem látod?!"
Ha ismerősek a fenti mondatok, akkor
- vidd magaddal a karácsonyfa talpat a fenyőfa vásárlásakor és kérd meg a kereskedőt, hogy a kiválasztott fát faragja bele a talpba és egyből így vidd haza. Megér egy kis felárat, már csak a balesetmentesség miatt is!
- még most vedd elő gyorsan azokat az égőket és ellenőrizd le, nehogy késő legyen
- minden évben állapítsátok meg ki lesz a fődekoratőr a családban, és abban az évben az ő ízlése szerint díszítsétek a fát. Mindenki teljes joggal pályázhat erre a pozícióra, és évente cserélődik!
Ünnepi takarítás
Szép a mosott ablak és a csillogó csillár, ez kétségtelen. De ha valamelyikre nem jut idő: na és?! Ér ez annyit, hogy elrontsa az ünnepet?
Gondolj egy régi, igazán boldog karácsonyra, ami akár 5-10-20 éve, vagy gyerekkorodban volt. Meg tudod mondani mennyire volt kitakarítva a lakás? Naugye!
Terítés és vacsora
Ha a férfiaknak a fafaragás, az asszonyoknak ez a fő karácsonyi stresszfaktor. Mi legyen a menü? Kész lesz időben? Nem fog kihűlni? Valaki segítene teríteni és tálalni?
Jogos a panasz, nem fair, hogy az anya/nagyi vállán legyen egyedül az egész család ünnepi vacsorája és ne élvezhesse a karácsonyt együtt a többiekkel! Ha a díszítésbe nem is, de a terítésbe még a kicsiket is be lehet vonni, apa is segíthet, mindenkinek jobb úgy, ha az édesanya nem stresszeli végig az estét!
Hiába a szeretet ünnepe, az év talán egyetlen időszakában sem vagyunk annyira feszültek és lobbanékonyak, mint karácsonykor.
A megoldást az összes fenti esetben az jelentheti, ha képesek vagyunk félretenni az ünnephez kötődő elvárásainkat, és őszintén tudunk örülni az együttlétnek.
illusztráció: http://pixgood.com/
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Karácsonyi madárfészek
Következő hír
Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauz
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: