SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek a karácsonyi stressz túléléséhez

Németh Gáborné Laura [cikkei] - 2014-12-13
Sokan egész évben a karácsonyt várják, míg mások rettegve gondolnak rá. Az ünnepi előkészületekkel járó extra feladatok is már stresszt okoznak, ezt csak tovább fokozza a mindenáron tökéletes karácsonyhoz való ragaszkodás.

Egy felmérés szerint a nők háromnegyede az év legnehezebb időszakának tartja a karácsony előtti készülődést, a lakosság negyede pedig kifejezetten szorong az ünnepek miatt. 

A kötelező rokonlátogatások, ünnepi gyorsvizitek is stresszt okoznak, több nyugtató és fejfájás csillapító fogy, több a depressziós, ráadásul a karácsonyi rohanásban gyakoribbak a koccanásos balesetek, de több az öngyilkossági kísérlet is. 
 

Min veszekszünk legtöbben karácsonykor? 

 

Rokonlátogatás menete 

Még, ha korábban meg is tudtunk állapodni abban, hogy ki kihez és mikor, most, amikor valósággá válik, hogy pakolni és utazni  - vagy épp vendégekre készülni kell, egyből magasabb lesz a vérnyomásunk. Ne felejtsünk otthon semmit, vagy minden tip-top legyen mire megérkeznek… Ismerős?! Korábban egy teljes cikket szántunk ennek a kérdésnek, olvasd el a Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauzt

 

Utolsó pillanatra hagyott ajándékvásárlás 

Ilyenkor derülhet ki, ha valakinek még valamelyik ajándéka nincs meg és rohanvást be kell szereznie egyikünknek. A bevásárlóközpontokban tomboló hisztérikus vásárlási láz is könnyen átragad az emberre. Ez egy időben elkészített és kezünk ügyében tartott listával általában könnyen elkerülhető. 
 

Kényes témák felemlegetése 

A stressztől, nyomás alatt, könnyebben egymás fejéhez vágunk dolgokat, vagy felemlegetünk korábbi sérelmet („Tavaly is mi volt, emlékezz vissza!”). 
Talán felesleges azt tanácsolni, hogy figyeljünk jobban a szavainkra, ehelyett inkább beszéljük meg előre, hogy az ilyenkor kibuggyanó szitkok nem számítanak, és engedjük el a fülünk mellett. Lehet intelligensen kezelni a helyzetet és időben felismerni, hogy párunk nem minket akar bántani, csak ő is feszült, próbál szabadulni a gyomorszorító érzéstől valahogy. 
Ha mégis bántana valakit a másik meggondolatlan kijelentése, utólag higgadtan meg lehet beszélni, de ne próbáljuk a kapkodás közepén lerendezni, vagy viszonozni valamilyen hasonló „kedvességgel”. 
 
 

Karácsonyfa-vásárlás, -faragás, -díszítés 

"Hol van a karácsonyfa talp? Mi az, hogy nem egyenes? Nem a faragással van a baj, hanem a fa görbe!"
"Miért nem ég ez az égősor? Már miért lett volna az én dolgom ellenőrizni?" 
"Az a gömb ott nem mutat jól! A csúcsdíszt elsőnek kell feltenni, nem utoljára, hát leborul az egész, nem látod?!" 
 
Ha ismerősek a fenti mondatok, akkor 
- vidd magaddal a karácsonyfa talpat a fenyőfa vásárlásakor és kérd meg a kereskedőt, hogy a kiválasztott fát faragja bele a talpba és egyből így vidd haza. Megér egy kis felárat, már csak a balesetmentesség miatt is!
- még most vedd elő gyorsan azokat az égőket és ellenőrizd le, nehogy késő legyen
- minden évben állapítsátok meg ki lesz a fődekoratőr a családban, és abban az évben az ő ízlése szerint díszítsétek a fát. Mindenki teljes joggal pályázhat erre a pozícióra, és évente cserélődik!
 

Ünnepi takarítás

Szép a mosott ablak és a csillogó csillár, ez kétségtelen. De ha valamelyikre nem jut idő: na és?! Ér ez annyit, hogy elrontsa az ünnepet? 
Gondolj egy régi, igazán boldog karácsonyra, ami akár 5-10-20 éve, vagy gyerekkorodban volt. Meg tudod mondani mennyire volt kitakarítva a lakás? Naugye!
 

Terítés és vacsora 

Ha a férfiaknak a fafaragás, az asszonyoknak ez a fő karácsonyi stresszfaktor. Mi legyen a menü? Kész lesz időben? Nem fog kihűlni? Valaki segítene teríteni és tálalni? 
 
Jogos a panasz, nem fair, hogy az anya/nagyi vállán legyen egyedül az egész család ünnepi vacsorája és ne élvezhesse a karácsonyt együtt a többiekkel! Ha a díszítésbe nem is, de a terítésbe még a kicsiket is be lehet vonni, apa is segíthet, mindenkinek jobb úgy, ha az édesanya nem stresszeli végig az estét! 
 
 
Hiába a szeretet ünnepe, az év talán egyetlen időszakában sem vagyunk annyira feszültek és lobbanékonyak, mint karácsonykor.
A megoldást az összes fenti esetben az jelentheti, ha képesek vagyunk félretenni az ünnephez kötődő elvárásainkat, és őszintén tudunk örülni az együttlétnek.
 
illusztráció: http://pixgood.com/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja