Tippek a karácsonyi stressz túléléséhez
Németh Gáborné Laura [cikkei] - 2014-12-13
Sokan egész évben a karácsonyt várják, míg mások rettegve gondolnak rá. Az ünnepi előkészületekkel járó extra feladatok is már stresszt okoznak, ezt csak tovább fokozza a mindenáron tökéletes karácsonyhoz való ragaszkodás.
Egy felmérés szerint a nők háromnegyede az év legnehezebb időszakának tartja a karácsony előtti készülődést, a lakosság negyede pedig kifejezetten szorong az ünnepek miatt.
A kötelező rokonlátogatások, ünnepi gyorsvizitek is stresszt okoznak, több nyugtató és fejfájás csillapító fogy, több a depressziós, ráadásul a karácsonyi rohanásban gyakoribbak a koccanásos balesetek, de több az öngyilkossági kísérlet is.
Min veszekszünk legtöbben karácsonykor?
Rokonlátogatás menete
Még, ha korábban meg is tudtunk állapodni abban, hogy ki kihez és mikor, most, amikor valósággá válik, hogy pakolni és utazni - vagy épp vendégekre készülni kell, egyből magasabb lesz a vérnyomásunk. Ne felejtsünk otthon semmit, vagy minden tip-top legyen mire megérkeznek… Ismerős?! Korábban egy teljes cikket szántunk ennek a kérdésnek, olvasd el a Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauzt!
Utolsó pillanatra hagyott ajándékvásárlás
Ilyenkor derülhet ki, ha valakinek még valamelyik ajándéka nincs meg és rohanvást be kell szereznie egyikünknek. A bevásárlóközpontokban tomboló hisztérikus vásárlási láz is könnyen átragad az emberre. Ez egy időben elkészített és kezünk ügyében tartott listával általában könnyen elkerülhető.
Kényes témák felemlegetése
A stressztől, nyomás alatt, könnyebben egymás fejéhez vágunk dolgokat, vagy felemlegetünk korábbi sérelmet („Tavaly is mi volt, emlékezz vissza!”).
Talán felesleges azt tanácsolni, hogy figyeljünk jobban a szavainkra, ehelyett inkább beszéljük meg előre, hogy az ilyenkor kibuggyanó szitkok nem számítanak, és engedjük el a fülünk mellett. Lehet intelligensen kezelni a helyzetet és időben felismerni, hogy párunk nem minket akar bántani, csak ő is feszült, próbál szabadulni a gyomorszorító érzéstől valahogy.
Ha mégis bántana valakit a másik meggondolatlan kijelentése, utólag higgadtan meg lehet beszélni, de ne próbáljuk a kapkodás közepén lerendezni, vagy viszonozni valamilyen hasonló „kedvességgel”.
Karácsonyfa-vásárlás, -faragás, -díszítés
"Hol van a karácsonyfa talp? Mi az, hogy nem egyenes? Nem a faragással van a baj, hanem a fa görbe!"
"Miért nem ég ez az égősor? Már miért lett volna az én dolgom ellenőrizni?"
"Az a gömb ott nem mutat jól! A csúcsdíszt elsőnek kell feltenni, nem utoljára, hát leborul az egész, nem látod?!"
Ha ismerősek a fenti mondatok, akkor
- vidd magaddal a karácsonyfa talpat a fenyőfa vásárlásakor és kérd meg a kereskedőt, hogy a kiválasztott fát faragja bele a talpba és egyből így vidd haza. Megér egy kis felárat, már csak a balesetmentesség miatt is!
- még most vedd elő gyorsan azokat az égőket és ellenőrizd le, nehogy késő legyen
- minden évben állapítsátok meg ki lesz a fődekoratőr a családban, és abban az évben az ő ízlése szerint díszítsétek a fát. Mindenki teljes joggal pályázhat erre a pozícióra, és évente cserélődik!
Ünnepi takarítás
Szép a mosott ablak és a csillogó csillár, ez kétségtelen. De ha valamelyikre nem jut idő: na és?! Ér ez annyit, hogy elrontsa az ünnepet?
Gondolj egy régi, igazán boldog karácsonyra, ami akár 5-10-20 éve, vagy gyerekkorodban volt. Meg tudod mondani mennyire volt kitakarítva a lakás? Naugye!
Terítés és vacsora
Ha a férfiaknak a fafaragás, az asszonyoknak ez a fő karácsonyi stresszfaktor. Mi legyen a menü? Kész lesz időben? Nem fog kihűlni? Valaki segítene teríteni és tálalni?
Jogos a panasz, nem fair, hogy az anya/nagyi vállán legyen egyedül az egész család ünnepi vacsorája és ne élvezhesse a karácsonyt együtt a többiekkel! Ha a díszítésbe nem is, de a terítésbe még a kicsiket is be lehet vonni, apa is segíthet, mindenkinek jobb úgy, ha az édesanya nem stresszeli végig az estét!
Hiába a szeretet ünnepe, az év talán egyetlen időszakában sem vagyunk annyira feszültek és lobbanékonyak, mint karácsonykor.
A megoldást az összes fenti esetben az jelentheti, ha képesek vagyunk félretenni az ünnephez kötődő elvárásainkat, és őszintén tudunk örülni az együttlétnek.
illusztráció: http://pixgood.com/
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Karácsonyi madárfészek
Következő hír
Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauz
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne
"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol
Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?
"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Közösségi hozzászólások: