SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauz

Németh Gáborné Laura [cikkei] - 2014-12-12
A te szüleidhez menjünk előbb, vagy az enyéimhez? És mi lesz a 250 km-re élő nagyival? Út közben még Inci nénit is fel kellene venni, útba esik. A gyerek megint hányni fog, ha ebéd után ülünk autóba. A szakértők azt ajánlják mindenkinek, hogy a karácsonyi rohanásban hagyjanak egy kis időt a pihenésre. Persze, mondani könnyű...

Hogyan éljük túl a karácsonyi rokonlátogatást?

Időzítsünk

Az egyik nagy kérdés, hogy karácsony első, vagy másnapján legyen együtt a család, esetleg a két ünnep között. Gondoljuk végig mit szeretnénk, és még karácsony előtt egyeztessünk a többiekkel, és együtt készítsük el az ünnepi „menetrendet”. 
Lehet, hogy érdemes 1-2 napot otthon tölteni, pihenni, szűk körben ünnepelni, és későbbre időzíteni a látogatást, mikor már megnyugodtunk, feltöltődtünk.

Szervezzünk

Ha van olyan rokon, aki egyedül él, már az ünnep kezdete előtt hívjuk meg magunkhoz, hogy ne érezze magányosnak magát, velünk tudjon sütni-főzni, élje át velünk a készülődés kellemes izgalmát.
Nekünk is könnyebb lehet, ha van még két kéz a konyhában, és praktikusabb is, ha nem nekünk kell őt meglátogatni az ünnepek alatt.

Legyen szívből jövő az ajándék 

Ha eddig minden évben jelképes ajándékot vásároltál, idén készíts meglepetéseket házilag, vagy vásárolj apró, de személyre szóló dolgot mindenkinek. Így öröm lesz a készülődés is, és sokkal jobban fogod élvezni az átadás pillanatát.

Az út okozta stressz

Érthető, ha mindenki tart a téli, csúszós utakon való autózástól, ilyenkor több a baleset is, és koccintani sem lehet a többiekkel az ünnepi ebédnél, ha utána még haza kell indulni. Idén utazzatok vonattal! Igen, egy kicsit több macera van a csomagolással, cipeléssel, de cserébe biztonságban és kényelmesen utazhattok, és a stresszt is elkerülhetitek. Már az út, a téli táj maga egy élmény lehet!

A gyerek és a rokonok

Ha a karácsonyi rokonlátogatás nyüzsgéssel, stresszel, macerával jár, a kisgyerek megérzi és átveszi a hangulatunkat. Sok anyuka ismeri a láncreakciót, mikor kimarad a délelőtti séta, ettől nem alszik (elég jól) ebéd után szemünk fénye, ezért fáradtság, nyűgösködés, sírás lehet az este vége.
Vagy egyszerűen bealszik ajándékbontás közben pont ő, aki miatt az egészet legszívesebben csináljuk. 


Itt is megoldás lehet, ha előre eltervezzük, hogy hogyan bonyolítsuk a napot, melyik rituáléhoz ragaszkodjunk és mi az, amin kellemetlen következmények nélkül változtathatunk.
Alakítsuk az ünnepi szokásokat a kicsi életkori sajátságaihoz, például a sétálás, vagy a játszás idejére tegyük a vendégjárást.
Főleg babáknak még kivételesen se adjunk olyan ételeket, amiket eddig még nem evett, és ne hagyjuk, hogy a rokonok édességekkel tömjék a kicsit.
A gyerekünk egészségéért mi felelünk és mindenkinek kötelező tiszteletben tartania ez irányú kérésünket!

Kérjük meg a rég látott rokonokat, hogy lehetőség szerint ne egyszerre – és ne túl hangosan – rohanják le a kicsit, bármilyen édes is, és bármennyire is várták már, hogy láthassák, mert nagyon megijedhet, és órákba telik mire visszanyeri kezdeti bátorságát, lelkesedését.

Figyeljünk a biztonságra!

Idegen helyen sok az új, az érdekes, és egy-egy ritkábban látogatott rokon lakása a leggyakrabban nem gyerekbiztos. Ezért, ha mi megyünk vendégségbe, fokozottan figyeljünk a kicsire, hogy merre megy a lakásban. Nem csak a karácsonyfát ránthatja magára egy csábító szaloncukor miatt, de a nagyi elöl felejtett gyógyszeres doboza, vagy a hosszú ajándékkötöző szalag is veszélyforrás lehet, a felügyelet nélkül hagyott égő mécsesekről nem is beszélve! 

Ha komolyan elhatározzuk, hogy idén tényleg a szereteté lesz a főszerep, és jól átgondoljuk előre a gyakorlati dolgokat, rájövünk, hogy minden megoldható, és igenis, lehet boldog a rokonlátogatós karácsony!

Mi mindenképp ezt kívánjuk!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja