Idén télen eddig nem volt szerencséjük a gyerekeknek a hóval. Annyi sosem esett, hogy egy tisztességes hóembert lehessen építeni, de talán majd a hétvégén... Addig is, míg várjuk az igazi havat, készítsünk magunknak a szobában hóembereket!
Nyomdázhatunk papírgurigával
Ehhez mindössze egy papírtörlő gurigája, egy folpack gurigája, némi festék és egy kék papír kell. A vastagabb papírguriga egyik végét fehér festékbe tunkoljuk, majd három karikát nyomdázunk vele. A vékonyabb (folpack) guriga végével a hóember karjait nyomdázzuk (lehet ásványvizes üveg kupakjával is). A kalaphoz a vastagabb papírguriga másik végét kalapformára hajtogatjuk, ezt fekete festékbe mártjuk. A hópelyhek festékbe mártott ujjak lenyomatával készülhetnek. Filctollal rajzoljunk szemet, orrot, gombokat.
Készíthetünk papírból és zseníliadrótból
Vastag papírból, kartonból vágjatok ki egy hóembert. Hegyes ollóval szúrjatok lyukakat a képen fekete pöttyökkel jelölt helyekre. Narancssárga és fekete vagy barna zseníliadrótból vágjatok le kisebb darabokat, és hajlítsátok U alakba őket. Ezeket fűzhetik be majd a gyerekek orr, szemek és gombok gyanánt. A karjához egy hosszabb zseníliadrótot fűztünk végig a hóember háta mögött. Végül már csak fekete papírból kalapot vágjunk neki és ragasszuk fel a feje tetejére.
|
|
Ragaszthatunk gombból
Gomb-hóemberünk úgy készülhet, hogy három fehér gombot egymás fölé ragasztunk egy kék papírra. A legfelső gombot úgy ragasszuk, hogy a gomblyukak adják a hóember szemét. Végül narancssárga papírból orrot, feketéből pedig kalapot ragasszunk neki.
Gyúrhatunk szappanból és papír törlőkendőből
Fehér szappant lereszelünk, hozzátépkedünk egy kevés fehér vécépapírt vagy konyhai törlőkendőt, és öntünk hozzá egy kevés langyos vizet, így jól gyúrható masszát kapunk. Ebből formázzuk ki a hóembereket! Szemük és gombjaik borsból készültek, kalapjaik ásványvizes üvegek kupakjai; seprűjük, szájuk és orruk ágakból lettek. (az orr ágacskáit piros festékbe mártottuk). Nagyon helyesek, és el sem olvadnak a szobában!
Bármelyiket is készítjük el, biztosan kedves téli dísze lesz a gyerekszobának.
További otthon, könnyen megvalósítható játékötletekért látogass el a www.mindennapraegyjatek.hu oldalra, és nézz körül a blogomon is: http://blog.mindennapraegyjatek.hu/ Ha feliratkozol hírlevelemre, letölthető játékokat, feladatlapokat küldök ajándékba!
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: