SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adventi készülődés 21.: Környezettudatos ünnepet!

Családinet [cikkei] - 2009-12-20
Karácsonykor vágott fa helyett díszítsünk élő fenyőt. A félresikerült ajándékokat ne zárjuk a szekrénybe... Kevesebb szemetet a konyhában és az ünnepi asztalon is!

Karácsonykor vágott fa helyett díszítsünk élő fenyőt.

Karácsony táján minden éveben ugyanaz történik: az utcákat ellepik a meg sem vásárolt - később pedig a megvásárolt majd kidobott - fenyőfák kupacai. Néhányat komposztálnak, de a zömét elégetik vagy hulladéklerakóra viszik... Köbméterben, fa-életben, környezetterhelésben mérve nagy árat fizetünk ezért a hagyományért.

Vehetünk földlabdás fát, amit ünnepek után - az első enyhébb, kora tavaszi napon - elültethetünk. Ha nekünk nincs is kertünk, elajándékozhatjuk a karácsonyfát ismerős kerttulajdonosnak vagy környékbeli iskolának, ovinak; de elültethetjük az utcán vagy egy közeli parkban is.

Feldíszíthetjük a kertünkben álló - esetleg az ablakból is látszó - fát is, így a látványtól nem kell eltekintenünk; míg a szobában pár fenyőággal, adventi koszorúval idézhetjük az ünnepet.
A modern, alternatív megoldásokra fogékonyak a vágott fát kiváltják a fenyőt helyettesítő szimbólumokkal is.

A félresikerült ajándékokat ne zárjuk a szekrénybe...

ajándékA félresikerült ajándékokat ne zárjuk a szekrénybe, hogy pár év múlva használatlanul dobjuk a kukába. Ha nem áll módunkban be/visszacserélni, találjuk ki, hol s kinek lehetne hasznára...

Jó megoldás, ha továbbadjuk óvodáknak (játék, könyv, stb.), szeretetszolgálatnak (ruhanemű, háztartási eszköz, stb.), rászorulóknak vagy felajánljuk "ingyenadom" tipusú levelezőlistákon.

Karácsony után szervezhetünk „Újévi Cserebere Bulit" munkahelyen, iskolában. Jó alkalom arra, hogy a félresikerült - azaz a nekünk nem tetsző, túl kicsi/nagy, általunk használni nem kívánt, stb. - ajándékokat elcseréljük egymás között.

Kevesebb szemetet a konyhában és az ünnepi asztalon is!

Az ünnep részeként szervírozott ebéd, vacsora, stb. elkészítése és tálalása lehet pazarló és környezetterhelő, de kis odafigyeléssel megoldható "zöldebben" is.

Eldobó palackokat és kombinált dobozokat kiiktatandó, keressünk visszaváltható kiszerelésű italokat, vagy használjunk gyümölcscentrifugát. zöldségesAmennyiben ez utóbbival nem rendelkezünk, kérhetünk egyet ajándékba...


A hűtőben tárolt ételmaradékokat alu- és műanyag fólia helyett fedeles dobozokba, edényekbe tegyük. Ugyanígy csomagoljuk az ételeket szállításkor.

Igyekezzünk annyit főzni és vásárolni, hogy ne kelljen később maradék ételt kidobni! A menü kialakításakor vegyük figyelembe, hogy az ünnep alatti rokonlátogatások alkalmával is esetleg az evés lesz a fő „műsorszám".


Konyhai alapanyagainkat vásároljuk a lehető legkevesebb csomagolással. Amit lehet, vegyünk meg csomagolatlanul a piacon vagy környékbeli őstermelőtől.

A receptek kiválasztásakor ne feledjük, hogy a szezonális gyümölcsök, zöldségek előállítása mindig kisebb környezetterheléssel (vegyszerezés, fóliasátrak fűtése, stb.) jár! A tengerentúlról származó élelmiszerek (tengeri halak, gyümölcsök, italok, stb.) szállítása meglehetősen komoly légszennyezéssel és energiafelhasználással (pl. hűtőkamionok) jár.

Mellőzzük az egyszer használatos evőeszközöket, poharakat, tányérokat, terítőket... rengeteg hulladékot termelnek!

Forrás: www.humusz.hu

Fotó: eeandrey / 123RF Stock fotó

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja