SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Stressz és az ünnepek

Családinet [cikkei] - 2009-12-16
Az ünnepi időszak a barátok és rokonok mellett sok esetben hoz olyan váratlan vendégeket is, mint a stressz és a kimerültség. Az ajándékok beszerzése, a főzés-sütés és az év végi hajtás mindannyiunk számára nagy megpróbáltatást jelent, azonban nem kell, hogy mindez elrontsa a legszebbre tervezett napokat, tegyünk ellene!

Stressz-források

A családi konfliktusok, a hosszú ideje lappangó nézeteltérések a szabadságok ideje alatt, a több napos összezártság következtében rendszerint szép lassan felszínre kerülnek, s minden igyekezetünk ellenére épp a legmeghittebb pillanatokban robbanhat a bomba.-magyarázza dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical pszichoterapeutája. Jó eséllyel indulunk, ha nem csak a szabadság ideje alatt, de a mindennapok során is időben rendezzük a konfliktusokat, így magunkat és családunkat is megóvhatjuk egy kiadós ünnepi veszekedéstől.

Az ajándékok vásárlása és az ünnepi étkek összeállítása jelentős megterhelést jelent pénztárcánkra nézve. A kölcsönök visszafizetése miatti aggódás is jelentős stresszforrás.
Ne rontsuk el a kikapcsolódásra szánt napokat azzal, hogy a túlköltekezés következményein rágódunk. Gondoljuk át, mennyi plusz kiadást engedhetünk meg magunknak, s valóban addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér.

A kimerült szervezetet könnyebben támadják meg különböző fertőzések. Nem érdemes tehát túlhajszolnunk magunkat, mert így lehet, hogy az ünnepeket a betegágyban tölthetjük el. Tervezzünk előre mindent, kezdjük meg a készülődést akár hetekkel korábban. Ha úgy érezzük, nem jut mindenre időnk, kérjünk rokonoktól, barátoktól segítséget.

Békés ünnep és kikapcsolódás


Sok esetben túlzott elvárásaink teszik tönkre a tökéletesre tervezett napokat. Legyünk realisták, kezeljük rugalmasan a tőlünk független körülményeket. Törekedjünk arra, hogy környezetünk is jól érezze magát az ünnepek alatt. A kikapcsolódás mindenki számára mást jelent, így nem érdemes saját elvárásainkat másokra erőltetnünk, hiszen ez csak újabb problémák forrása lehet.


Az ünnepek alatt szánjunk időt magunkra is. Ha csak és kizárólag mások igényeire koncentrálunk, könnyen kimerülhetünk. Szakítsunk időt egy sétára, vegyünk forró fürdőt, vagy hallgassunk számunkra kedves zenét. Egy-egy ellopott óra alatt is jelentősen feltöltődhetünk, frissebbnek, kipihentebbnek érezhetjük magunkat.

Természetes alternatívák stressz ellen

Masszázs
Az ünnepi készülődés alatt és után érdemes masszőrt felkeresnünk, ha erre nincs lehetőségünk, kérjük meg párunkat, hogy lazítsa el fáradt izmainkat. A nyak és váll izmainak átmasszírozásával jó eséllyel elkerülhetünk egy, a merev izomzat miatt jelentkező  kellemetlen fejfájást is.

Aromaterápia
A jól ismert karácsonyi fahéj, alma, narancs és szegfűszeg illatok mellett a stressz csökkentésére is alkalmazhatunk különböző illóolajokat. Pár csepp rozmaring, citrom és borsmenta olaj energiával tölt fel, a narancsvirág, kamilla és levendula pedig kiválóan oldja a feszültséget.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja