SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Üvegfestés

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-06-10
Napjainkban a reneszánszát éli az üvegfestészet. Amikor a napfény a festett üveggel találkozik, megcsodálhatjuk a létrejövő formákat, színeket, hangulatokat.





Az üvegfestészet művészete a középkorba nyúlik vissza, a 12 század elejéig, amikor megjelentek a Saint-Denis királyi apátságban az első festett ablakok. Az idő múlásával több módszer, technika is kifejlődött, a legegyszerűbb mód a hidegfestés, amely levegőn száradó festékekkel történik, nem igényel égetést. (az ilyen technikával készült eszközöket nem használhatjuk, csak díszek lesznek!)
Otthon is kipróbálhatjuk alkotó kedvünket, fürdőszoba, nappali, gyermekszoba ablakaira, ajtók üveges felületére varázsolhatunk képeket.
A bátrabbak üvegből készült használati eszközökre, kancsók, poharak, dísztányérok, befőttes üvegek, tükrök, virágtartók felületét is dekorálhatják, a lehetőségek végtelenek. Ezeket az alapanyagokat művészeti boltokban könnyen beszerezhetjük.
Az elkészült képek minden nap mosolyt lopnak szívünkbe, mert szépek, vagy mert tudjuk hogy mi alkottuk őket.

Szükség van alapanyagokra, és eszközökre, hogy kényelmesen dolgozzunk.

Üvegek:

Többféle típust különböztethetünk meg átlátszóság szerint, 3-5 mm vastagságú teljesen átlátszó üveget, ezek kiemelik és előtérbe állítják a képet, a fény teljesen keresztülhatol rajtuk.
Vannak enyhén színezett változatok is, zöld, sárga, kék tónussal, itt a felvinni kívánt színeket ezek már módosítják, a színkeverés szabályai szerint.
A sötét és erős tónusú üvegek viszont már nem engednek át sok fényt, ezek olyan esetben ajánlottak, ahol a fényt tompítani akarjuk a helységben, pl. paravánok esetében.

Formailag is bonthatjuk őket, a hengeres felületűekre, ezek a használati tárgyakról kerülnek ki, és a sima, lapos felületűekre, a tányérok, ablakok, tükrök, asztallapok, és hasonló sík felületek.



Festékek:

Fontos hogy a különböző cégek festékeit ne keverjük, mert az összetevők nem biztos, hogy illenek egymáshoz, és nem sikerül emiatt a kép.
Átlátszó festékek: üvegfestékek,  tökéletesen tapadnak, egymás között a színek könnyen kikeverhetőek. Ha gyakorlottak vagyunk a színkeverésben, elég pár szín beszerzése, a fő színeké, piros, kék, sárga, esetleg a másodszíneké, lila, narancs, zöld.

Fedőfestékek: akril, tempera. Száradás után lakkréteggel kell bevonni a képet, hogy ne sérüljön.

Krémfestékek: a képek kontúrjainak megrajzolásához használjuk, fekete és szürke színekben kaphatóak, bár a legújabb trend szerint már arany, vagy hasonló színek is megtalálhatóak. Lehetőség van kis tubusos, hosszított csőrű kiszerelés megvásárlására is, ennek a segítségével egyenletes vonalat tudunk létrehozni, könnyedén.
A felvitel után 30 perccel már megszárad, és színezhetjük a belső részeket az üvegfestékekkel, vagy temperával-akril festékkel.

Ecsetek:

Minőségi ecsetet vegyünk a szép munka érdekében, iskolai ecset semmiképpen nem jó.
Legalább 3 (nyestszőr) ecsetet szerezzünk be, 2, 8, 10 méretben. A 2-es vékony ecset, kontúrokhoz, kis korrigálásokhoz használhatjuk. A 8-as méret használható a képek kitöltésére, és fontos, hogy legyen egy ecsetünk, amely lapított formájú.


Spatula: a széles felületekre.
Oldószer: a festékekkel megegyező márka.
Alkohol: a felületek zsírtalanítására.
Pauszpapír, az alaprajz átmásolásához, speciális üveg-ceruza, amellyel átrajzoljuk a képet a papírról az üveglapra, ragasztószalag.
Rongyok és kaparókés (tapétavágó tökéletesen megfelel) a felesleges festék eltávolítására.

Esetleg egy kéztámasz, hogy könnyebben dolgozzunk, nekem teljesen bevált a gyöngyszövő keretem erre a célra. Gyakorlat kell a használatához, de később meghálálja
magát, ha megtanuljuk  technikát.

A kép elkészítése:

A kiválasztott kép kontúrjait fekete filctollal felrajzoljuk egy pauszpapírra. Ha készen van, ragasztószalaggal az üveg hátuljához rögzítjük, hogy ne tudjon elmozdulni.
Alkohollal zsírtalanítsuk a felületet amit festeni akarunk, majd felvihetjük a kép kontúrjait krémfestékkel, vagy a speciális üveg-ceruzánkkal. Meg kell várni a száradást, ez körülbelül 30 percig tart.
Az üveglap hátuljáról eltávolíthatjuk a papírt, és ellenőrizzük a körvonalakat, esetleg javítsuk.
Ezután végre elkezdhetjük a színek kitöltését, fontos hogy legyenek kisebb üvegdarabok mellettünk, amin ellenőrizhetjük a kívánt színt, árnyalatokat, hogyan illenek egymáshoz. Ellenőrizhetjük a fényben látható hatást is a próbadarabokon, így nem a főképet emelgetjük munka közben, nem lesz ujjlenyomatos. Először a világos részek kitöltése javasolt, és a legvégén a sötét színeké.
Ha erősebb színhatás akarunk elérni az adott színnél, akkor több rétegben kell felvinni a festéket, ebben az esetben meg kell várni, amíg az első réteg megszárad, ez körülbelül 1 óra szokott lenni. Csak ezután fessünk rá újabb réteget.
Ha esetleg halványítani akarjuk, akkor vékony rétegben oldószerrel kenhetjük át.
A festés után egy jól szellőző helyre tegyük az elkészült képet, fontos hogy ne kapjon port, és a családtagok kíváncsiságának se legyen kitéve, nehogy megsérüljön.
2 vagy 3 nap után a festék nem csak a felületen szárad meg, hanem teljes egészében készen áll, hogy a kívánt helyre kerüljön.

Hengeres alakú tárgyak festése:

Az eljárásunk ugyanaz, először alaposan zsírtalanítani kell a felületet, majd ebben az esetben, ha nehéz a motívum szabad kézzel átrajzolása, akkor használhatunk indigót.
Az indigót rögzíteni kell a felületre ragasztószalaggal, erre kerülhet a pauszpapír, és jó erősen lenyomva rajzoljuk át a mintát.
A domború felületű üvegeknél először a nagyobb területeket fessük ki, és csak a végén az apróbbakat.

Tányérok:

Ha úgy döntünk hogy a hátuljára kerüljön a kép, akkor mindenképpen figyelembe kell venni, hogy megfordítva tükörképet kapunk. A festés után a tányér alján lévő kép finom árnyékot fog vetni, ha a falra kerül. Ha ezt el akarjuk kerülni, akkor egy fehér opálos réteget vigyünk fel az elkészült és megszáradt motívum hátuljára.

Jó munkát kívánunk!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja