SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

NAPLÓ - Kit rejt az emlék?

Prétor Márti [cikkei] - 2006-11-06
...majd ha meghalok, tied lehet az a kép.

Ez volt a legelső kép a tisztaszoba falán. Rögtön, az ajtó mellett, a villanykapcsoló után.
Kiugró fakerete úgy szegélyezte a kis képet, hogy a hétéves kori magasságomból, épp csak a kép felső felét láthattam. A hattyúkirályt.
Persze, tudtam, mi van lejjebb a képen. Néhányszor lekönyörögtem már a falról, ami nem volt könnyű. A tisztaszobában nem azért voltak a díszpárnák előtt ülő, tüllszoknyás babák, hogy egy maszatos kislánykéz meggyűrje őket. A majálisokról összegyűjtött műrózsa sem játszani való. Még kevésbé voltak levehetők a képek a falról.
Sokszor hallottam, hát megjegyeztem: ezek díszek. Emlékek. Ők adják a szoba lelkét.
Emlékek? Nem értettem, vajon mit őriznek?
Nem értettem, mégis a gondosság, ahogy a tárgyakat ápolták – éreztem: valami komoly dologról van szó.
Ez volt a legelső kép, ahogy a szobába beléptünk, így mindenki evvel találkozott először. Ott volt rögtön a villanykapcsoló után. De a felnőttek másra voltak kíváncsiak: fotókra, esküvőkről, keresztelőről. Én viszont folyton ezt, a fakeretes, kisképet csodáltam.
Tudtam, hogy mi van a képen.
Egy aranyhajú kislány alszik az erdőben, egy kidőlt fatörzsön, fölé hajol a hattyúkirály. A korona a madár fején, a kislány hosszú fénylő haja, fodros, rózsaszín ruhája… mind – mind egy csoda volt, gyermek képzeletemnek.
Hűvös volt a tisztaszobában. Halványzöld, csíkos, hengerezett fal, mély barna bútorok, hatalmas, kincseket rejtő szekrények, csipkével takart fotelok.
Tisztaság. Csend. Méltóságos, titokzatos csend.
Ritkán léptünk ide be, pedig olyan hívogató volt a varázslata, s ezt minden alkalommal újra, és újra kínálta.
- Vedd le a képet, Mama kérlek! Hagy nézzem meg!
- A kép nem játék. Majd ha takarítunk, azt is levesszük, akkor megfoghatod.
Így lett, és én boldogan törölgettem róla a port. Ábrándoztam.
- Miért került az erdőbe a kislány? Eltévedt? A hattyú haza viszi? Királyfivá változik, és majd feleségül veszi a kislányt?
Szegény Mamám, nem is tudhatott minden kérdésemre megválaszolni. Egyszer egy elutazásom előtt ezt mondta: ha majd meghalok, a tiéd, lehet az a kép.
Szavai mélyen fúrták a szívemet. Valahányszor eszembe jutott az aranyhajú királylány, eszembe jutottak ezek a szavak is: „majd ha meghalok”. Öröm és fájdalom, képzelet és rideg valóság érthetetlen keveréke volt ez. Ha előbújt a kedves emlék, a mese, kicsit ott sötétlett mellette a hideg szomorúság is.

Harminc éves voltam, amikor született a kisfiam. A hatodik hónaptól kórházban kellett maradnom, hogy minden rendben legyen. Itt ért a hír. A Mama váratlanul meghalt. Nem lehettem ott a temetésén. A húgom bejött a kórházba a tor után. Kisírtuk magunkat. Aztán elővett egy kis csomagot. A Mama házából elhozott két kis emléket. Az egyiket, nekem adja. Nem volt bátorságom a kicsomagoláshoz, csak miután elment.

Most itt a kép, az íróasztalomon. Ez az új helye. Mindennap láthatom. Az enyém.
Napsütéses napokon elő is hozza a gyerekes érzéseket, s előhoz valami mást is.
Azt hittem ehhez a képhez ragaszkodom. Ebben lakik a tündér.
De nem.
Te adtad a varázslatot, nélküled csak tárgyak. Díszpárnák, fotók, babák, tisztaszoba…
Tőled lettek emlékké.
Téged őriznek.
A mosolyod, a meséd, a szereted…
Őrzöm őket én is.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja