SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Húsvéti nyusziparádé

Családinet [cikkei] - 2006-04-10
Ébredezik a természet, egyre melegebben süt a nap, lassan itt a várva várt tavasz. S vele együtt a sok teendõ a lakáson belül, vagy kint a kertben. Küszöbön a húsvét, a tiszta lakás díszítésre vár. Az ünnepi hangulathoz néhány színes, vidám dekorációs ötlettel is hozzájárulhatunk.

Húsvéti nyuszifa üvegpalackA tojás kifújásának technikáját bizonyára sokan ismerik: az előzetesen megmosott, megszárított tojás két végén hegyes szerszámmal (ár, zsákvarró tű) lyukat ütünk. Óvatosan akkorára tágítjuk, hogy egy-egy hurkapálca beleférjen. Az egyik lyukba erősen belefújunk, s a tojás tartalmát bögrébe engedjük. Nem árt, ha ennek a műveletnek még jóval az ünnep előtt nekilátunk, s a tojáshéjakat - kis kosárkában tárolva - hagyjuk kiszáradni. 

A festés történhet tojásfestékkel a hagyományos módon, vagy ún. dekorfestékkel. Ha valaki olyan festéket választ (például tempera), amely elmázolódhat, jó, ha vékony lakkréteggel is befújja a felületet. A festett tojások kerülhetnek dekorációként tálakba, kosarakba, kis faládákba. Ilyenkor a nyílásokat érdemes azonos színű filc vagy kartondarabkával beragasztani. A tojásokat hímzőfonal segítségével akaszthatjuk fel. A madzagot hajtsuk ketté, a szabad végeket hurkoljuk kis selyem masnira, s ragasszuk a tojás felső nyílására. A másik nyílást az előbb említett módon takarjuk el. Ez a függő változat kerülhet a konyhába a függöny elé, de (sűrűn rakva) a vitrázsrúdra is - akár függöny helyett.

Húsvéti ablakpárkányHa van szélesebb ablakpárkányunk, rendezzük be: ünnep előtt az áruházak ajándékosztályain megjelennek a különböző nyuszifigurák. Válasszunk egy kedvünkre valót, amelyet aztán évről évre elraktározunk, s mindig új környezetet alakítunk ki köré. A cserépbe búzát vessünk (ha elkéstünk megteszi a snidling is), s készen vásárolt, pálcás kakasokat szúrjunk bele. Az apró tojásokat nagyon jól helyettesíthetjük színes tojáscukorral.

A "nyuszifa" állításhoz termetesebb üvegpalack vagy váza szükséges. A tojásokat mogyoró, fűz, barka, aranyvessző ágakra is akaszthatjuk. Az összeállítás dísze lehet egy terrakotta nyuszi, kosár, színes vagy natúr tojásokkal. Az apró ajándékzacskókra tojásmintás szalvétából kivágott alakzatot ragasszunk. Rejthetnek bármilyen apró meglepetést.

Húsvéti nagy zöld vázaA nagy, zöld vázába rügyeit bontogató ág, aranyvessző került, s nyuszifejek teszik a kompozíciót igazán aktuálissá.

A kifújt, natúr tojáson hullámkartonból kivágott fülek díszlenek, az arcot fekete, alkoholos filccel kontúrozzuk, s ahol kell (pofa, fogak), fehér festékkel kifestjük. Kockás szalagból készült a nyakkendő, a haj rafiamaradék. A hurkapálca végét beragasztózzuk, s a nyak felőli nyíláson át betoljuk a fejbe. Ragasztó került a csokornyakkendőre is, ez alulról is rögzíti a fejet.

Hasonló módon készültek a búzában ugrándozó pingpong-nyuszik is, azzal a különbséggel, hogy itt első lépésként a két pingponglabdát kell összeragasztanunk. A kellékeket ábrázoló képen jól látszik, milyen "alaprajzú" lábra ültetjük. A nyuszifarok egy pici körlap az adott színű kartonból. Utolsó lépésként a szúrószerszámmal átszúrjuk az alját, s beledugjuk a hosszabb-rövidebb hurkapálca darabot. Vigyázzunk, a szúrt lyuk ne legyen nagy, mert csak így szorul bele a nyél. 

Húsvéti színes terített asztal

Ez a szép, tavaszi ünnep nem ünnep színes virágok nélkül, ugyanakkor a szépen terített asztal sem hiányozhat. Díszítse virág: esetünkben egy cserép nárcisz került a kosár közepébe. A kis cserepek pedig tojástartóként szolgálnak (átmérőjük 3 cm), lehet bennük az ilyenkor hagyományos, főtt "pirostojás", vagy kifújt tojás, sőt tojásgyertya is. A lényeg, hogy a magunk teremtette, szép környezetben, jó hangulatban ünnepeljünk. 

 

Előzetes teendők:

- Egy héttel az ünnep előtt cserépbe vagy kerámiatálba ültessünk búzát (állateledel- és mezőgazdasági boltban egész évben kaphatunk)
- fújjunk ki tojásokat
- vásároljunk fehér és színes pingponglabdákat (sport és játékboltokban beszerezhető)
- legyen otthon színes sima vagy hullámkartonunk, hurkapálcánk, jó minőségű festékünk, ragasztónk, akrillak (spray formában), fekete, alkoholos filc, keskeny, színes szalagok, hímzőfonal.

Karczagi Annamária



Forrás: www.nana.hu
Indexkép: tookapic/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja