SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Az elfelejtett csodahajnalka

Családinet [cikkei] - 2004-05-16
Az apró csövecskés vörös majd narancs- végül krémsárgára változó virágú mina, csodahajnalka vagy csillaghajnalka (Ipomoea lobata, Mina lobata) a burgonyafélék (Solanales)rendjébe, a szulákfélék (Convolvulaceae) családjába tartozik. Mára szinte eltűnt a piacról, pedig dekoratív levelei, és virágai, gyors fejlődése és igénytelensége miatt sok kertbarát, kertész kedveli.

A nemzetség

Az Ipomoea nemzetség mintegy 500 fajt számlál. Nem csak az Amerikai földrészen honos, hanem megtalálható Ázsiában, Dél-Afrikába, Nyugat-Indiában is. A nemzetségnév a görög eredetű ips és homoios szavakból származik (féreghez hasonló), és a növények kúszó voltára utal, bár nem mindegyikük kúszónövény. Nemcsak a hajnalkák, hanem például a batáta - édes burgonya- is idetartozik. Sok a gyomnövény is köztük, de leginkább a mutatós virágú futónövények ismertek, gondoljunk csak a nálunk közismert kerti hajnalkára.
A csodahajnalka bemutatása

A csodahajnalka eredeti élőhelyén, Mexikóban illetve Dél-Amerikában évelő. De nálunk a hideg telek miatt csak egynyáriként tartható. Gyorsan fejlődik, akár 5 m magasra is felfut. Egy száron fürtben 12 virág fejlődik. Apró, csöves virágai bimbós állapotban pirosak, majd színük narancssárgára vált, és elvirágzáskor fehér, sápadt sárga színt öltenek. Ezért egy száron három virágszín fordul elő az elnyílás sorrendjében. Virága több napig él, de a hajnali órák után összecsukódik. Késő nyártól az első fagyokig virágzik. Háromkaréjú, sötétzöld levelei is impozánsak.



Tartás

Könnyű tartani, és remekül mutat falra, pergolára futtatva, vagy függőkosárban. Jó vízgazdálkodású, termékeny talajt igényel. Teljes napon vagy félárnyékban fejlődik. Az öntözést és a tápozást (3-1-2) meghálálja. A levéltetű károsíthatja.



Szaporítás

Magjait az utolsó fagyokat követően ültethetjük cserépbe. Szabadföldbe 5-6 héttel az utolsó fagyok után vethetjük. Vetés, ültetés előtt a magvakat hidegvízbe áztathatjuk éjszakára. 9-11 cm átmérőjű cserépbe 6 mm mélyre ültessünk 3-5 magot. A cserepet tartsuk 18-24 C-on. A csírázás 10-16 napig tart. Kiültetés előtt kb. két hétig eddzük, majd május táján, 30 cm tőtávolságra ültessük ki napos, jó kerti talajba.

Garami Márta

forrás: www.kertpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja