SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kiadó ház kizárólag Tündéreknek!

Ster Andrásné [cikkei] - 2016-11-02
Ster Andrásné Judit óvónéni vagyok 1986-ban diplomáztam, s azóta óvodapedagógusként dolgozom. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Fehérgyarmaton élek és az Eszterlánc óvoda Bóbita csoportjában bontogatom szárnyait a 2 és fél 7 év közötti gyerekeknek. Vegyes korcsoport, más és más érdeklődési kör. Van azonban olyan tevékenység, amit mindannyian nagyon szeretnek. Ez a barkácsolás, az alkotás öröme, ami megmozgatja fantáziájukat s elviszi őket a csodák világába. Így hoztuk létre a mi kis Tündérházikónkat is.

Előzmények:

Óvodásaink, ha lehetőség adódik színházba, bábszínházba, mese moziba járnak, amit a helyi Művelődési Ház szervez.

Így történt, hogy egyik alkalommal a Csingiling című mesefilmet nézhettük meg. Játékidőben észrevettem, hogy egymás között beszélgettek a gyerekek a látottakról és a mesében szereplő tündérházikóról.

Nagy volt az öröm és lelkesedés, amikor kitaláltuk, hogy mi lenne, ha mi is elkészítenénk a saját Tündérházikónkat. Sokat beszélgettünk, tervezgettünk, hogy milyen legyen, miből készüljön. Újabb és újabb ötletek jöttek. Épüljön, kőből, fából, faháncsból, mohából. Homok is kellene.

Az egyik kislány felkiáltott: "Mi lenne, ha állatok is lennének a házikó udvarán?" – örültem a jó ötletnek.

Őszi sétáink során sok mindent össze tudtunk gyűjteni, ami a Tündérházikó építéséhez kell. Például: kövek, gesztenye, makk, levelek, ágak stb.

A gyűjtőmunkából a szülők is kivették részüket, sokan kérdezgették, mit hozhatnának még, mert természetesen a gyerekek otthon is elújságolták, mi fog készülni hamarosan. Az egyik kedves szülőtől kaptunk egy nagydoboz tetőt, hogy abba épüljön fel a házikó. Egyik kisfiú a nagypapájától hozott mohát. Faháncsot hétvégén szedtek a gyerekek a szülőkkel egy közös séta során.

Amikor már minden kincs összegyűlt elkezdődhetett az izgalmas munka.

A kőfestéssel kezdtük. A legkisebbek természetesen a legnagyobb köveket választották és büszkén dicsekedtek, hogy milyen jól és szépen be tudták festeni. Azon tanakodtunk, hogy miből is készítsük el a házikó vázát. A nagycsoportos szemfüles fiúk kitalálták, hogy fa építőből építsük meg az oldalait, mert arra rá tudjuk majd ragasztani a festett köveket. Szuper!- mondtam, s már keresték is a megfelelő hosszúságú faelemeket. Nemsokára össze is rakták a házikó falait, de aztán már kellett a segítségem, mert a festett köveket ragasztópisztollyal rögzítettük a ház oldalához. A kiscsoportosok adogatták buzgón és közben azon gondolkodtunk közösen, hogy hová kerülhet, és hová illik a kisebb vagy a nagyobb kő, és milyen színűeket ragasszunk egymás mellé, hogy szép legyen. Az egyik kisfiú észrevette, hogy van egy kő, ami olyan, mintha egy szív lenne.

- No és ez hová kerüljön?- kérdeztem.
Ide az ajtó felé!- volt a válasz.
Jó ötlet!- és már ragasztottam is.

Sorra felkerült aztán a faháncsból készült háztető is. Az udvar díszítése következett. Megcsodáltuk a mohát, mert volt, aki nem látott még ilyet. Körbe raktuk vele az udvart, s középre homokot szórtunk. Díszítés képen felhasználtuk a közösen gyűjtött gesztenyét, makkot. Az udvarra fa is került, leveles faágból. Pár lehullott őszi falevéllel és egy kis fenyőággal fokoztuk még az összhatást.

- No és mi legyen még az udvaron?
Állatok! Gombák! - jöttek az ötletek.

Így aztán felhasználtuk a gombákat, amiket dióhéjból és parafa dugóból festettek, ragasztottak egyik alkalommal. Egy kisegérről szóló vers kapcsán szintén dióhéjból szürke kisegérkék, krumpliból sündisznócskák, só-liszt gyurmából, gesztenyéből csiga, süni, katica költözött be még a kis udvarba.

Amikor minden a helyére került egy pici /elemes/ mécsest csempésztem a házikóba, majd lekapcsoltam a csoportszobában a világítást.

-  Ez volt ám a csoda!

Minden gyerek áhítattal nézte munkája gyümölcsét.

- Végre készen van a mi Tündérházikónk!

Most már nagy szeretettel várunk minden beköltözni vágyó kedves kis tündért!

Igaz, nekem már van 27!



 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja