Nyári ablakdíszek - Üvegmatricák
Az üvegmatricák festése nem az üvegfestéshez használatos festékkel történik, a hagyományos, ecsettel felvivendő üvegfestékeket jó kézügyességű, gyakorlott kézműveseknek és iparművészeknek ajánlják.
Az üvegmatrica-festékkel már gyerekek, és gyengébb kézügyességűek is szép képeket alkothatnak. Ez a festék hobbiboltokban, játékboltokban, de akár hipermarket-hálózatokban is kapható. Megvehetjük őket színenként, általában 50-100 ml-es flakonokban, vagy több színű, kisebb-nagyobb méretű flakonokat tartalmazó készletekként. A flakonok csőrös kiképzésűek, és visszazárhatóak. A festékek között vannak viszonylag önterülő fajták, ezekkel viszonylag egyenletes festékvastagságot és színintenzitást lehet elérni, más fajták a textúrált felületek létrehozásához alkalmasak inkább – sajnos, ezt csak a gyakorlat mutatja meg. Egyes gyártók csillám-szemcsés festékeket is forgalmaznak, de színtelen illetve foszforeszkáló festékek is léteznek.
Ha a flakonos kiszerelést választjuk, érdemes legalább az alapszíneket megvenni, hiszen a festékek keverésével rengeteg színárnyalat előállítható. Kezdő festőknek mindenképp javasoljuk a következő színek beszerzését: fehér, sárga, piros, zöld, kék. Ha pénztárcánk még engedi, a zöldet és a kéket két árnyalatban vásároljuk (világos, sötét), és vegyünk barna, narancs és rózsaszín (esetleg testszínű) festéket is.
Ne csak színes festékeket vegyünk, hanem legalább egy flakon kontúrfestéket is – ennek színe általában fekete, de létezik arany, ezüst, bronz színben is. Ha készletben veszed, legalább egyféle kontúrfesték mindig van a csomagolásban.
Egyes készletekhez műanyag, kontúrozott átlátszó formalapokat is mellékelnek (hobbiboltokban külön is kaphatók), melyeket elkészítés után damilon függeszthetsz bárhová. Kezdőknek és kisgyerekeknek első lépésként ajánlott ilyen felületen kezdeni, mert itt nincs szükség kontúrozásra, és az eredmény rövid száradás után fel is akasztható.
Fontos tudnivalók
- Az üvegmatrica-festéket soha ne rázzuk fel. A rázás során a festékbe légbuborékok kerülnek, melyek egyrészt a festék egyenletes terítését gátolhatják, másrészt a légbuborék-mentesítés felesleges munkáját előzöd meg vele. Ha úgy látod, hogy a festéket muszáj felkeverni, akkor inkább vedd le a csőrös kupakját, dugj bele egy hurkapálcát, és lassú, óvatos mozdulatokkal keverd fel.
- Az üvegmatrica-festék a ruházatból beszáradva nem távolítható el. A ruhadarab friss festékeződésének eltávolíthatósága a használt festéktől függ leginkább. A festékes ruhát azonnal folyó vízzel kell öblíteni annak érdekében, hogy esélyünk legyen a folt eltávolítására!
A munkához szükséges eszközök
A kontúrfestéken és a festéken kívül még többféle eszközre is szükségünk van.
- A festéket átlátszó műanyag fóliára kell felvinni – a célnak nagyon megfelel például az irodai átlátszó „genoterm” lefűzhető vagy nem lefűzhető formája, de az írásvetítő fólia is tökéletes. Az, hogy a felülete teljesen sík-e, vagy minimálisan strukturált, a kész kép élvezeti értékét nem befolyásolja.
- A műanyag fóliát ajánlatos egy kemény alátétre tenni, mert a száradáshoz azon tudjuk félrerakni. Nagyon jó alátét az iskolai A/4 rajzlapokhoz használatos, 4 sarkában csiptetős rajztábla, de egy konyhai vágódeszka is megteszi.
Készíts elő még:
- papírtörlőt vagy papírzsebkendőt a felesleges festék csőrről letörléséhez,
- egy fültisztító pálcát a felesleges festék eltávolításához,
- egy fogpiszkálót a színek keveréséhez, a határvonalak egybemosásához, és
- egy gombostűt, hogy a festék felületén látható légbuborékokat ki tudd szúrni.
Hosszabb ideje nem használt festékek előkészítése
Ha régebbi festéket használsz, a munka előtt érdemes a festékeket ellenőrizni: ne akkor érjen a meglepetés, hogy a flakon csőre beszáradt, amikor az egyik színt már felvitted, és az a szín, amit összemosnál a másikkal, beszáradt.
Először dugd be a flakon csőrébe a gombostűt. Ha dugulást észlelsz, vedd le a csőrös részt, és a beszáradt festéket távolítsd el. Ehhez . Vigyázz, nehogy a ruhádhoz érjen a festék!
A minta kiválasztása
Az üvegmatricák tulajdonképpen ablakra simítható, színes kifestők, s mint minden kifestőnél, itt is a jó képhez jó rajzsablonra van szükség. Sajnos legtöbbünknek nem olyan jó a kézügyessége, hogy a saját fantáziájából jó képet tudjon felvázolni, majd kifesteni.
Egy tetszőleges kép – lehet ez akár egy gyerekeknek szóló kifestő képe is – akkor alkalmas az üvegmatrica-festéshez, ha egyszerű vonalakból áll, és a vonalak között nagyobb felületeket lehet kifesteni.
A kereskedelemben sokféle üvegmatrica-festékkel készíthető képet tartalmazó könyv kapható, ezek előnye, hogy ötletet meríthetünk belőle a képek színeihez is. Az interneten is nagyon szép sablonokra lehet rábukkanni, ezek általában színjavaslat nélküliek. Akinek nincs kedve a hosszas böngészéshez, annak az egyik üvegmatrica-festék gyártó angol nyelvű honlapját ajánljuk, ahonnan regisztráció után ezernél is több tetszetős és jó minőségű sablon tölthető le.
A munka menete
- A kiválasztott sablont a fólia és az alátét közé rögzítjük. A legalkalmasabbnak a lefűzhető „genoterm” és az A/4 csiptetős rajztábla bizonyul, hiszen a genotermbe csúsztatott A/4-es méretű sablont is le tudjuk csiptetni a rajztábla sarkain.
-
Kontúrozás: Jobbkezeseknek a kép bal felső sarkában, balkezeseknek a jobb felső sarkában javasoljuk a kezdést, hogy a kezünk a munka során a már kinyomott kontúrt ne sértse meg. Ha nagyon nagy vagy aprólékos a mintánk, akkor a kép közepén kezdjük a munkát, és spirál alakban haladjunk kifelé, az alátéttel együtt forgatva a képet.
A kontúrfesték csőrének hegyére nyomjunk ki a flakonból egy 2-3 mm átmérőjű festékgömböt, és a csőr hegyétől 1-2 mm-t távolságot tartva, a flakont folyamatosan nyomva tartva, a mintasablon vonalait követve rajzoljuk meg a fólián a körvonalakat. Igyekezzünk egyenletes vastag festékvonalat húzni, javasoljuk a legalább 1,5 mm szélességet. A csőr lehetőleg ne érintse a festéket, mert feleslegesen nagy felületre kerülhet vele festék, ilyenkor a papírtörlővel töröljük le a csőr oldalait.
Ha valahová felesleges festék került, hagyjuk pár percet száradni (dolgozzunk addig máshol), és a fogpiszkáló segítségével szedjük le a festéket. Amikor már csak pici maradványok vannak a fólián, a fültisztító pálcával töröljük le a felületet. (Vigyázzunk, hogy az apró pamutszálak lehetőleg ne ragadjanak bele a kontúrfestékbe.) - A kontúr száradása – a festék fajtájától és a hőmérséklettől függően is – több órát vesz igénybe, legalább egy fél napot ajánlunk rászánni, de a legjobb, ha várunk vele 24 órát a teljes száradásig.
- Kifestés: a kontúr száradása után töltsük ki festékkel a kontúrvonalak közét, a kontúrfestésnél leírt módszer szerint. Ne sajnáljuk a festéket: ha túl vékony, akkor levételnél szakadni fog. Kifestéskor is a kontúrozásnál ajánlott sorrend szerint haladjunk.
- Ha a festék felületébe légbuborékok száradnak, akkor a kép felülete nem lesz egybefüggő, ez rontja az esztétikai hatást, és a kép felrakáskori szakadását is okozhatja. A légbuborékokat a nedves festékből gombostű segítségével tudjuk eltávolítani. Minden egyes szúrás előtt töröljük le az előző szúrásból rajta maradt festékmaradványt a gombostűről.
- A kép száradásához ismét szükség van kb. 24 órára. Lehet, hogy a festék felülete már korábban érintésre száraznak tűnik, de a mélyebb rétegek átszáradásához kell a hosszabb idő.
Játék a színekkel
- Ha nincs megfelelő színünk, próbáljuk meg két szín keverékeként létrehozni a kívánt színt.
- Főleg virágoknál egy sziromhoz vagy levélhez több színt is alkalmazhatunk, és ezek fogpiszkálóval történő akár sávos összekeverésével vagy összemosásával – némi gyakorlás után természetesen – gyönyörű színátmeneteket is létrehozhatunk.
További ötleteink
- A matricákat nem csak ablakra tehetjük, hanem üvegezett ajtókra is, vagy akár a hűtőszekrényt is dekorálhatjuk vele.
- Ha az üvegmatrica-festéket közvetlenül keretes képtartó üvegére, vagy egy egyszerű (csiszolt szélű) üveglapra visszük fel, önálló képalkotásként a falra is kerülhetnek.
- Virágkötöző drótból kialakított formákat is kitölthetünk az üvegmatrica-festékkel, ekkor például térbeli virágokat is létrehozhatunk a segítségével.
A képek ablakra helyezése, későbbi tisztítása
A képek felhelyezése előtt az üvegfelületet tisztítsuk meg: legyen zsírtalan, portalan.
Válasszuk le az egyik sarkánál kezdve a képet a fóliáról (ezt újabb képek elkészítéséhez újra felhasználhatjuk), majd simítsuk rá az ablakfelületre. Ha a kép nehezen vehető le, akkor 10-15 percre tedd be a fagyasztóba, és kivétele után rögtön kezdd meg a kép leválasztását!
A későbbiekben a kép általában – festéktől függően! – nedves ruhával, vagy akár ablaktisztító folyadékkal is tisztítható.
Szintén festékfüggő, hogy melyik kép mennyire színtartó. A legjobb, ha számítunk arra, hogy erős napsütésnek kitett helyen a kép egy idő után elszíntelenedhet, ekkor eljött az ideje egy újabb kép készítésének és felhelyezésének.
Jó munkát!
Közösségi hozzászólások: