Vasaljunk gyöngyökből képeket, díszeket!
- 2010-07-13
Szinte minden hobbiboltban kapható ú.n. vasalós gyöngy, és a hozzájuk szükséges formalap. Forró nyári napokon, amikor a hűvös szobába vágyunk, remek időtöltés a kisebb-nagyobb gyerekeknek a belőlük való alkotás, akár egyedül csinálják, akár többen. Szívet-szemet gyönyörködtető, fantáziadús alkotások készülhetnek belőlük, amelyek egyedi ajándékként is megállják a helyüket.
Mi kell hozzá:
- vasalós gyöngy: olyan, mint egy vastag falú szívószál, csak sok apró darabra szabdalva. Sokféle színben, színenként vagy vegyesen csomagolva is kapható, sőt, akár foszforeszkáló gyöngyöket is vehetünk. Alapkészletnek mindenképpen a vegyes színű nagyobb csomagokat ajánljuk, amelyek később bővíthetők, illetve akár színenként pótolhatók. Tapasztalataink alapján a különböző márkájú/gyártmányú gyöngyök nem azonos hőfokon olvadnak, illetve nem pontosan egyforma magasak (ezeknek a vasalásnál van szerepük), ezért hasznos, ha nem keverjük a képekben a különböző fajtákat. Megelőzésképpen azt ajánljuk, hogy lehetőleg csak egyetlen márkából vásároljunk, illetve ha ajándékba más márkájú gyöngyöket kapnánk, lehetőleg ne keverjük őket össze.
A legismertebb, Magyarországon is kapható márkák a Hama, és a SES, de az Ikeában is jó minőségűek kaphatók. Egyes márkák többféle gyöngy-méretet is gyártanak, a legelterjedtebb méret a Midi, ha méret nincs megadva, majdnem biztos, hogy a gyöngy Midi méretű (azaz átmérője és hossza is kb. 5 mm.) - formalap (alaplap): sokféle formában és méretben létezik ez a tüskékkel borított műanyag alap, komolyabb vasalós gyöngy-mánia esetén szép kis gyűjteményre tehetünk szert belőlük, de legalább a vendég gyerekek is tudnak miből választani.
- zsírpapír a vasaláshoz: a formalap felületének mindkét oldalához szükséges.
- hőfokszabályzós vasaló.
Léteznek tematikus egységcsomagok is a kereskedelemben, melyekben egy-egy téma köré csoportosított figuratív alaplap(ok) mellett színben hozzáillő gyöngyöket, és esetleg a vasaláshoz szükséges papírt is találunk.
Az alkotáshoz szükséges eszközöket megtalálod pl. itt.
Hogyan készülnek?
- A forma kiválasztása után el kell döntenünk, hogy valamilyen minta alapján, vagy saját fantázia szerint készüljön a kép. Ha mintát keresnénk, sok segítséget adhat a tematikus csomag csomagolása, a külön kapható ötletfüzetek, vagy akár az Internet is.
- A gyöngyök kiszedéséhez és helyrerakásához nagyon jó eszköz egy fa fogvájó, amellyel könnyebben ki lehet emelni a kiválasztott színeket, akár egyszerre több azonos színt felfűzve is.
- Lehetőleg minden tüskére kerüljön gyöngy, ellenkező esetben az alkotás a vékony illeszkedés környékén könnyen széttörhet.
- Ha kész a kép, érdemes többet összevárni a vasaláshoz, melyet a balesetveszély elkerülése végett a szülőkre javaslunk bízni. 2 gyerek némi szorgalommal és lelkesedéssel 1-2 óra alatt tekintélyes mennyiséget tud alkotni, ha elegendő üres formalap (és gyöngy) áll rendelkezésére.
- Készítsünk elő képenként két akkora méretű zsírpapírt, amelyek túlnyúlással befedik a képet. Egy-egy papír-párt akár sokszor is felhasználhatunk ugyanahhoz a formalaphoz, ekkor javasoljuk, hogy jelöljük meg a papírok egyik oldalát aszerint, hogy melyik a gyöngyök és melyik a vasaló felé eső oldaluk, ugyanis a vasaló felé eső oldal fémes nyomot hagyhat a gyöngyök felületén vasalás után.
- Ha van két vágódeszkánk, vagy két hasonló méretű, vastagabb (kb. 1 cm-es) fa-lapunk, jó szolgálatot tehetnek. A kissé megvetemedett, tehát nem teljesen sík vágódeszkák nem alkalmasak, mert a vasalt képek átveszik a görbületüket.
- Szedjük elő a seprűt, és a lapátot, hogy a munka közben a földön egyesével szétgurult gyöngyöket összesöpörhessük.
Hogyan vasaljuk ki a kész képeket?
- Ha legelőször vasalunk gyöngyöt, olyan képet válasszunk elsőnek, ami egyszerű formájú, könnyen kiigazítható mintájú illetve könnyen újra elkészíthető (arra a szerencsétlen esetre, ha az első vasalás nem sikerülne).
- Fektessük a kész képet tartalmazó formalapot az egyik vágódeszkára, és fedjük le a képet az egyik zsírpapírral. Állítsuk a vasalót közepes hőfokra, és a forma felületére gyakorolt egyenletes nyomással kezdjük el vasalni. Ha a hőfok kevésnek bizonyul, óvatosan állítsuk erősebbre. Ha túl forróval vasalunk első lépésben, könnyen tönkretehetjük a formalapot is!
- Ellenőrzésképpen óvatosan emeljük le a zsírpapírt a gyöngyökről. Vigyázat, könnyen rátapadhat a papírra és ekkor tönkremehet az alkotás! Ha kis javítással még menthető, a fogpiszkáló itt is jó segédeszköznek bizonyul.
- Az első vasalás akkor jó, ha a gyöngyök széle kezd összeolvadni. Fontos: ne vasaljuk túlságosan meg a felső oldalt, nehogy a formalap tüskéi is megolvadjanak, ami a formalap további használatát lehetetlenné teheti.
- Ha a gyöngyök kicsit már összeérnek, szélük összeolvadt, fektessük vissza a zsírpapírt, és tegyük rá a másik vágódeszkát.
- Fordítsuk át a két jól összeszorított vágódeszkát úgy, hogy a korábbi alsó kerüljön felülre, emeljük le, és emeljük le a képről a formalapot is.
- Fedjük le a még vasalatlan oldalt is zsírpapírral, és vasaljuk meg ezt az oldalt is.
- A vasalást addig érdemes mindkét oldalon felváltva folytatni, amíg a gyöngyök egyenletesen össze nem olvadnak, és már nem áll fenn annak a veszélye, hogy egy-egy gyöngy a széléről megszökik, vagy valahol a gyenge vasalás következtében eltörik. Az kétségtelen, hogy a tökéletes eredmény - mint mindenben - gyakorlat kérdése.
- A kész kép még igen meleg, és könnyen hajlik. Érdemes letenni hideg kőre, és erősen leterhelni, amíg ki nem hűl.
A kész képeket a gyöngyök lyukaiba fűzött damillal vagy cérnával felakaszthatjuk. Ha a gyöngy lyukai összeolvadtak, egy fogóba befogott vékony szöget nyílt lángban felmelegítve könnyen új lyukat fúrhatunk a kép bármelyik pontjába.
Ha a képet asztalra szeretnénk állítani, készítsünk neki vasalós gyöngyből 2 támasztólábat.
Jó munkát!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Fontos tudnivalók a játékokról
Következő hír
Hűsítő játékötletek
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: