SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

NAPLÓ - Pásztorlányka

Prétor Márti [cikkei] - 2007-01-17
A dobozokból sorban kerülnek elő a tárgyak. Letörölgeti őket, s közben kibújnak belőlük az emlékek...

Helyére került a szekrénysor, már csak a polcait kell berendeznie. A régi házukból hozatta át ide, az osztozkodásnál ő ezt választotta. A férj vitte a tévét, a hifitornyot, az ágyat kidobták, a szekrény az övé lett. Szerette ezt a bútort, annak idején egyedül vette, a párja nélkül, de ennek már vagy 25 éve. Harmincéves életszakaszt zár le a válással. Új élet, új otthon.
Most itt, az új lakásban egész másként fest az öreg szekrény. Csak az ő ruhái vannak benne, és csak az ő holmija, minden úgy, ahogyan ő akarja.
Polcára felpakolja az átköltöztetett tárgyakat. Régóta gyűjtögetett, ajándékba kapott, kirándulásokról hozott apró díszeket. A dobozokból sorban kerülnek elő a tárgyak. Letörölgeti őket, s közben kibújnak belőlük az emlékek.
A pásztorlány, apró porcelán – ezt soha sem szerette. Nem felejti kitől kapta, milyen érzéseket őrzött, ott a polcon, hosszú évekig.
Jönnek a nippek sorban, s már tele a polc. Nem boldogul a rendezgetéssel. Túl sok az apró tárgy. Levesz belőle néhányat, s csak most ötlik fel benne a kérdés: miért őrizze ezeket? Fájó emlékek.
Nem akarja.
Elővesz egy szatyrot. Belerakja mindet. Az utolsó darabig. A nagy barna terítővel együtt, amiben ideköltözette őket. Aztán a szatyor emlék kikerül az előszobába, majd a garázsba. Mindenhol útban van. A kukába valahogy mégsem jut el.
Az unoka itt talál rá.

- Neked adom ezeket.- mondja a kislánynak. – El is adhatod, vidd le az antikváriumba.
A kislány jól ismerte az antikváriumot, a szűkös, nagyon magas üzletet lenn a sarkon. Sokat járt oda. Szerette a könyveket, az apró tárgyakat, amit az antikvárius a kirakatban gyűjtött össze. Volt ott nagy szoknyás, táncoló hercegnő, hosszúhajú királyfi, őzpár, ékszerdoboz…
A kislány az ölébe veszi a szatyrot, s egyenként pakolja ki a porcelánokat. Mindegyik ismerős neki, a nagymama polcáról. Külön örül mindegyiknek. A pásztorlány a kedvenc. Milyen régen volt - ezt akarta először levetetni a szekrényről. „Nem lehet. Az törékeny." – emlékezett a féltő hangokra. Aztán ahogy nagyobb lett, megkaphatta, megfoghatta. Persze, csak a mama kezében.
Most itt van minden darab előtte.
Volt a porcelánok között, amelyik nem tetszett a lánynak: a sötétbarna kutya. Nem akarta mondani, de arca mindent elárult. Látta is ezt a nagymama.
- Ha valamelyik nem kell, nyugodtan add el. Gyűjtesz vele egy kis zsebpénzt, mint múltkor az üres üvegekkel.
A kislány megfordította a pásztorlánykát.
- Látod ezt a jelzést? – értékes, ezt biztosan megveszik.

A lány, ahogy volt, a terítővel összefogta és hazavitte a tárgyakat. Kipakolta az ágyán. Sorba rakta őket. Melyik a legszebb… a pásztorlány került előre. Körbenézett a szobájában. Minden polc tele. Néhány cserép virág, már régóta kókadozik – de talán még életre kapnak. Az első mackója, fületlenül csücsül a többi kisgyerekkori játéka között, első képeskönyvei… nem, ezektől sem akar megválni. Összegyűjtött szárazvirágok, gesztenyék, kagylók, dobozkák, üvegek… Zsúfoltan telepakolt minden polc és asztal. Vajon hol találhatna helyet a porcelánoknak? Vagy talán csak egynek… De pont az az értékes… Kár.
Nem baj. Eladja, vesz belőle… hímzőfonalat, vagy…talán lecserélheti a nagyszoknyás táncoló hercegnőre.
Fehér selyempapírba csomagolta a tárgyakat, egyenként, a barna kutyát először, a pásztorlánykát utoljára. Aztán tette mind a nagyterítőbe, majd be a szatyorba. Itt várakoztak az emlékek egy darabig.
Az antikvárius fiatal férfi, mégis türelmetlenül néz le a kislányra.
- Jó, hát, megnézem őket, ha már elhoztad. De nem hiszem. Nincs már helyem sem. Nem érdekel…
Erre a szóra a kislány, egy másodpercre megtorpan, arca pirosabb lesz, de nem néz fel, kezd kipakolni a szatyorból. Finoman, lassan veszi ki először a nagy terítőt, szétteríti, amennyire engedi a keskeny üvegpult. Egyenként, óvatosan bújtatja ki a darabokat. A férfi mélyet sóhajt, s méltóságteljes mozdulattal odafordul egy vevőhöz.
A kislány folyamatosan csomagol. A selyempapírokat egyenként kisimítja, összehajtja és visszarakja a szatyorba, a porcelánokat arccal a férfi felé forgatja. Már csak két darab lapul a csomagoló alatt.
- Jól van, jól van. Nem kell tovább… Már az első darabnál láttam…ezek nem érdekelnek engem.
A kislány komoly arca nem változik, mintha nem akarná érteni, konokul bontja a papírt… a pásztorlányról.
A könyvgyűjtő arca megrezzen, kezei hirtelen megindulnak a porcelán felé. Visszafogja a mozdulatot. Fejét, ha lehet, még feljebb emeli.
- Jó, jó…ez az egy értékes . Igen. – s mint a héja, ahogy nyakon csípi a lapuló nyulat, elmarja a zsákmányt. Nem is úgy, mintha megfordítaná, hogy a feliratot megnézze az alján, inkább, mintha hadonászna. A kirakat felé legyint.
- Nézd, ebből nekem már annyi van. - énekli vékony hangon.
És valóban. A kislány szeme kerekre nyílik: a kirakatban, ott ül még két ilyen pásztorlányka.
- Nem, ez nem érdekel.- Zárja saját vélekedését az antikvárius.

A kislány zavara csak otthon múlik el. Mikor felért a szobájába, lepakolja, letörölgeti az egyik polcot, kicsomagolja a porcelánokat, és minden darabnak egyenként megkeresi a helyét. Sokáig helyezgeti őket. Elöl középen a kedvenc, a kis pásztorlány, köré a többiek.
Mikor elkészül, hátrább lép, végignézi művét, majd megkönnyebbülten rájuk mosolyog.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja