SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészséges újszülöttet találtak a miskolci babamentő inkubátorban

Németh Noémi [cikkei] - 2022-02-10
Egészséges kisfiút találtak 2022. február 10-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház bejáratánál lévő készülékben.

/Képünk illusztráció/

Egészséges újszülöttet hagytak a miskolci babamentő inkubátorban

Az inkubátor csütörtök reggel 6 órakor jelzett, és a személyzet azonnal el is indult a kisbabáért: a Perinatális Intenzív Centum (PIC) munkatársai vették gondozásba a gyermeket - jelent meg a miskolci kórház honlapján.

A kisfiú 49 cm-rel és 2770 grammal született, és az első vizsgálatok alapján egészséges. 

Ahogy az ilyenkor szokás, a kórház dolgozói adtak számára nevet: a picit mostantól Hajnal Marcellnek hívják. Az inkubátorokban hagyott babák vezetékneve gyakran utal a napszakra, amikor megtalálták őket. A közelmúltban inkubátorban hagyott babák a Hajnal Györgyi, Hajnal Szilvia, Hajnal Ákos, Hajnal Nárcisz, Esti Dániel és Réthy Fruzsina neveket kapták.


Nem tudni, kik a szülei

Nem lehet tudni, kik a szülei a kisfiúnak - a rendszernek épp az a lényege, hogy teljesen anonim.

Azok a nők hagyhatják itt kisbabájukat, akik valamilyen oknál fogva nem tudják vagy nem akarják felnevelni gyermeküket. Az inkubátorok segítségével anélkül mondhatnak le a babáról, hogy veszélyeztetnék testi épségüket - ahogy a napokban az a nő tett, aki egy buszmegállóban hagyta újszülöttjét. Ő - mivel közterületen hagyta magára gyermekét - akár 5 év szabadságvesztést is kaphat, ezzel szemben aki inkubátorban hagyja a picit, annak ügyében nem indít vizsgálatot a rendőrség. 

Az újszülött gyermek inkubátorba helyezése jognyilatkozatnak minősül, ami azt jelenti, hogy az anya ezzel a cselekedetével automatikusan lemond a gyermekéről, és hozzájárul ahhoz, hogy örökbefogadó szülőket keressenek számára. Noha a törvény elvileg az ő számukra is lehetővé teszi, hogy hat héten belül meggondolják magukat, és visszakérjék a gyermeket, senki nem keresi őket, és a személyazonosságuk nagy valószínűséggel soha nem fog kiderülni. Ez az ügymenetet mindenképpen lerövidíti, ám a gyermek későbbi gyökérkeresését gyakorlatilag lehetetlenné teszi.

A Borsod Megyei Központi Kórház főbejáratánál 1998 óta üzemel az inkubátort, Hajnal Marcell a tizenhatodik baba, akit itt találtak. Legutóbb 2020-ban helyeztek el benne egy újszülött kisfiút.

Indexkép (illusztráció): Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja