SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újszülöttet hagytak a békéscsabai babamentő inkubátorban

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-01-12
Egészséges leánycsecsemőt hagytak a békéscsabai kórház kapujában kihelyezett inkubátorban január 9-én. A gyermek a kórház dolgozóitól a Réthy Fruzsina nevet kapta - írja a Behir.hu.

(A kép illusztráció)

A 2900 gramm súlyú, 49 centiméter hosszú kislány jó egészségi állapotban van. Jelenleg a kórházban viselik gondját, de néhány héten belül örökbefogadó szülőkhöz kerülhet.

Magyarországon – Európában elsőként – 1996. május 16-án helyeztek el krízisinkubátort az azóta már bezárt Schöpf-Mérei Kórház bejáratánál. Azóta összesen 26 intézmény tart fenn hasonló eszközt – minden megyében legalább egy. Ezekbe az inkubátorokba országos szinten évente két-három alkalommal szoktak újszülötteket elhelyezni.

Az újszülött gyermek inkubátorba helyezése jognyilatkozatnak minősül, ami azt jelenti, hogy az anya ezzel a cselekedetével automatikusan lemond a gyermekéről, és hozzájárul ahhoz, hogy örökbefogadó szülőket keressenek számára. Noha a törvény elvileg az ő számukra is lehetővé teszi, hogy hat héten belül meggondolják magukat, és visszakérjék a gyermeket, senki nem keresi őket, és a személyazonosságuk nagy valószínűséggel soha nem fog kiderülni. Ez az ügymenetet mindenképpen lerövidíti, ám a gyermek későbbi gyökérkeresését gyakorlatilag lehetetlenné teszi.

Paradox módon azonban 2005-ig büntetendőnek számított, ha egy anya az inkubátorban hagyta a gyermekét. Ilyenkor az örökbeadással is meg kellett várni a büntetőeljárás befejeződését. Azóta józanodott a törvényhozás, a gyermek ilyen módon való elhelyezése nem üldözendő, aki azonban bárhol máshol hagyja az újszülöttjét, továbbra is bűncselekményt követ el.

Noha a babamentő inkubátorok társadalmi támogatottsága igen magas, a szakmát megosztja a kérdés. Herczog Mária szociológus szerint ezek az eszközök csak elterelik a figyelmet a valós problémáról, a krízisterhes nők kilátástalan helyzetéről, és aggályosnak tartja a fentebb vázolt gyökérkeresési problémákat is. Az örökbeadással foglalkozó Gólyahír Egyesület elnöke, Mórucz Lajosné pedig korábban úgy nyilatkozott az Indexnek, hogy a fő probléma az inkubátorokkal, hogy a kis falvak lakói, akiknek igazán szükségük lenne rá, egyszerűen nem tudják azokat megközelíteni.

Az országban működő babamentő inkubátorok listáját itt találod: http://www.tegyesz.hu/file/Szakmai_informaciok/Babamento_inkubatorok_cimlistaja_2011.pdf

Fotó: clem_0704 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja