SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elmaradnak idén a szóbeli érettségik

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-04-09
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár az operatív törzs mai sajtótájékoztatója előtt ismertette az idei érettségi tervezetét.
Elmaradnak idén a szóbeli érettségik

A köznevelési államtitkár bejelentése szerint a megváltozott helyzetre való tekintettel idén nem lesz kötelező érettségiznie annak, aki nem kíván felvételizni: aki úgy dönt, elhalaszthatja a vizsgát egy évvel, hogy nyugodt körülmények között tudjon rá felkészülni.

Aki továbbtanulást tervez, annak mindenképpen szükséges lesz idén vizsgáznia. A kormány úgy döntött, egyes speciális tantárgyak kivételével idén erre csak írásban fog sor kerülni. Ez sokkal biztonságosabb, mivel így a vizsgaesemények száma a felére csökken, és kevesebb embert kell mozgatni hozzá. Szóbeli vizsga csak azon tantárgyak esetében lesz, amelyekből középszinten nincs írásbeli, illetve azoknak a sajátos nevelési igényű tanulóknak lesz erre lehetőségük, akik az írásbeli alól felmentést szereztek.


Az érettségi időpontja

Az érettségi időpontja még megbeszélés tárgyát képezi, és függ a járványhelyzet alakulásától. Maruzsa arra hívta fel a vizsgázók figyelmét, hogy egyelőre számoljanak május 4-i kezdéssel, ez azonban még változhat. Ha a vírus terjedése tekintetében romlás várható, a vizsgákat jobb minél előbb lebonyolítani, ha azonban javulás figyelhető meg, érdemes kicsit kitolni az időpontot.

Túl sok mozgásteret azonban ennek sem lehet hagyni: az államtitkár elmondta, hogy az érettségi egyben felvételi is, a felsőoktatási intézmények – az általános- és középiskolákhoz hasonlóan – úgy számolnak, hogy szeptemberben rendben megkezdhetik a tanévet, így nem lenne reális az érettségi időpontjának több hónapos eltolása.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Magyarország Kormánya/youtube

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja