Eldőlt: Magyarországon is bezárják az iskolákat
Egymás után zártak be az iskolák és óvodák országosan vagy részlegesen Európa-szerte, így nagyon sokan várták a szerdai, koronavírussal kapcsolatos sajtótájékoztatót abban reménykedve, hogy hazánkban is sor kerül erre a lépésre. Aznap a kormány vészhelyzetet hirdetett és több más korlátozás mellett bejelentették az egyetemek bezárását, az általános és középiskolákra azonban a korlátozás nem vonatkozott.
A WHO még aznap világjárvánnyá minősítette a koronavírust, mivel a Kínán kívül regisztrált megbetegedések száma két hét alatt 13-szorosára nőtt. Péntek reggel Orbán Viktor egy rádióinterjúban még arról beszélt, hogy Magyarországon nem indokolt az iskolák bezárása, mert a vírust külföldiek hozták be az országba, és elsősorban az idős korosztályra jelent veszélyt. Mint mondta: az iskolák bezárása a tanév végét jelentené, s a gyerekek felügyelete sok szülőnek jelenthetne gondot.
A bejelentésen rengeteg szülő háborodott fel, az iskolák bezárásáért indított petícióhoz 2 nap alatt közel 21.000-en csatlakoztak. A PDSZ (Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete) nyílt levélben kérte az iskolai szünet elrendelését.
"A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete továbbra is úgy látja, hogy a szomszédos országok többségének gyakorlatát kellene követni Magyarországon is, és mielőbb rendkívüli szünetet kell elrendelni a nevelési-oktatási intézményekben. A PDSZ értetlenül áll minden olyan kormányzattól származó információ előtt, amely bagatellizálni akarja a közoktatási intézmények járványokban betöltött szerepét, hiszen nyilvánosságra hozott szakvéleményből tudjuk, hogy a fiatalok, akiknek a vírus gyakran tüneteket sem okoz, tehát nem kiszűrhetőek a betegek, komoly terjesztői lehetnek a fertőzésnek, nem beszélve arról, amíg az intézménybe jutnak a tanulók, akik aztán a nagyszámban dolgozó idős pedagógusokra is külön veszélyt jelenthetnek" - írták Facebook oldalukon.
Végül péntek délután hétpárti egyeztetést tartottak a parlamenti frakciók, mely során arra jutottak, hogy mostanra indokolttá vált az iskolák bezárása. A miniszterelnök este jelentette be a változásokat: elmondása szerint 10 akciócsoportot állítottak fel, ezek közül egy az oktatási akciócsoport, mely már meg is fogalmazta első javaslatait, melyeket a kormány elfogadott. Ennek a tartalma:
- március 16-tól kezdve új oktatási munkarend lép életbe: a tantermen kívüli digitális munkarend. A tanulók nem látogathatják az oktatási intézményeket, a tanároknak azonban folytatniuk kell az oktatást, de csak digitális eszközökön keresztül. Akinek vannak ilyen eszközei, az saját otthonából taníthat, akinek nincsenek, az az iskola eszközeit tudja használni erre a célra.
- Ez az új rendszer új módszertanokat is igényel, ezért az oktatási államtitkár már a jövő héten módszertani ajánlásokat tesz majd közzé, melyeket minden iskolába eljuttatnak, hogy a tanárok és diákok is megértsék, pontosan mi a teendőjük.
- Kiscsoportos gyermekmegőrzést is tudnak biztosítani, ha kell, de jobb lenne, ha a gyermekek inkább otthon maradnának.
- Azt kérik, a gyermekekre ne a nagyszülők vigyázzanak. A járvány a gyerekeket nem veszélyezteti, egy átlagos influenza megpróbáltatásait okozza, az idősebbek számára azonban életveszélyes fertőzést jelent.
Kapcsolódó cikkeink:
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: