SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Milyen jogaim vannak szülőként koronavírus idején?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-13
Mit tehet a szülő, aki nem szeretné a gyermekét a jelen járványügyi helyzetben óvodába, iskolába engedni? Számíthat-e fizetéskiesésre, ha emiatt dolgozni sem tud bemenni?

A koronavírus miatt kialakult helyzet napról-napra változik. Jelen cikkünk a március 13-i állapotok és hatályos rendelkezések alapján készült.


Óvodai, iskolai hiányzások

Mivel a kormány megtiltotta az iskolaigazgatóknak, hogy saját hatáskörben tanítási szünetet rendeljenek el, jelenleg minden iskolában zavartalanul folyik a tanítás. (Kivéve a tapolcai Széchenyi István Baptista Középiskolát, amelynek igazgatója még a vészhelyzet kihirdetése előtt bejelentette a tanítási szünetet.)

Az iskolák a házirendjükben szabályozzák, hány napot igazolhat egy tanévben a szülő. Ez sajnos nem túl sok – legtöbb helyen évente vagy félévente 3 nap, de néhol akár 15-ig is felmehet. Egyre több igazgató döntött emellett úgy, hogy ha a szülő igényli, a járványhelyzetre való tekintettel otthon tarthatja a gyerekét, és ezeket a napokat az intézmény igazoltnak fogja tekinteni.

A szülői közösségek ezeket a kezdeményezéseket eddig vegyesen fogadták. Vannak iskolák, amelyek szinte kiürültek, máshol nem igazán kapnak a lehetőségen, és minden gyerek bejár továbbra is. Ennek oka rendszerint az, hogy két dolgozó szülő csak nehezen tudja a gyermeke nappali felügyeletét megoldani, a máskor kézenfekvő segítségnek számító nagyszülők bevonása pedig pont ebben a helyzetben nem lenne szerencsés: a tüneteket alig mutató, de vírushordozó gyermek komolyan veszélybe sodorhatja az idős nagymamát.

Az óvodák és bölcsődék fenntartója nem az állam, hanem a helyi önkormányzatok, így ezek bezárása az ő hatáskörükbe tartozik. Szülői tapasztalatok alapján egyre több intézmény kéri a szülőket, hogy ha tehetik, tartsák otthon a gyerekeiket, ha pedig ezt mindenki megteszi, az intézmény bezár.


Ki vigyáz a gyerekre?

Nagy valószínűséggel a szülő. Hogy mindezt hogyan oldja meg, arra több megoldás is elképzelhető:

  • Otthoni munkavégzés: Ha a szülő munkaköre alkalmas rá, és a munkahelye elég rugalmas, az otthoni (home office) munkavégzés ideális lehet. Hivatalosan azonban több feltételnek meg kell felelnie a lakásnak is ahhoz, hogy ezt engedélyezzék, iskolás kor alatti gyerekekkel pedig nem igazán hatékony megoldás.
  • Táppénz: Táppénzt az kaphat, akit közegészségügyi okból a munkavégzéstől eltiltanak, így keresőképtelennek minősül. Nem jár tehát táppénz abban az esetben, ha a szülő saját döntése alapján nem engedi a gyermekét óvodába vagy iskolába. Ez érvényes a fentebb említett óvodabezárási esetekre is, mivel ezek a szülők beleegyezésével történtek. Hasonlóan nem jár táppénz abban az esetben, amikor az iskola csak javasolja, hogy a gyerek két hétig maradjon távol, mert a család külföldön járt.
  • Fizetett vagy fizetetlen szabadság: Gyakran nem marad más megoldás, mint hogy a szülő, amíg gyermekével otthon marad, feléli az éves szabadságkerete jelentős részét, vagy munkáltatója „különös méltánylást igénylő okból” engedélyezi neki a távollétet. Ez utóbbi esetben azonban fizetés nem jár.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: VGstockstudio / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja