SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket a cikkeket szerettük a legjobban 2019-ben

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-01-07
A szerkesztőség tagjai összegyűjtötték a szívüknek legkedvesebb írásokat az elmúlt évből. A Te kedvenced is köztük van?


Krízis a gyermekkor közepén: 9-10 évesen minden megváltozik

A gyerekek életében 9-10 éves koruk közül visszavonhatatlanul véget ér valami. Mi zajlik le ilyenkor a lelkükben? Ennek jártunk utána.

Kiskamaszok

Kép: florentiabuckingham / pixabay


Kirekesztés az óvodában, iskolában, avagy mi a dolgunk az ösztöneinkkel? - Csoportdinamikai gyorstalpaló szülőknek, nevelőknek

Frank Orsolya gyermekpszichológus közhelyektől mentes elemzése a gyerekek közti harcokról és a csoportdinamikáról. Mi az oka annak, hogy az ovisok és a kisiskolások szuperérzékeny radarjaikkal veszik észre és pécézik ki a gyengébbet? Valóban csak a rosszul nevelt gyerekek viselkednek így? Vagy a jelenségnek egészen ősi gyökerei vannak? És mi szülőként mit tehetünk, ha meg akarjuk fékezni a csúfolódást?

Magányos gyerek

Indexkép: Victoria_Borodinova / pixabay


"Ne add fel! Ne utálj meg engem!" - ezt kérné tőled kamaszod, ha beleshetnél a gondolataiba

Ezek a gondolatok kavarognak a felszínen zárkózott és goromba tizenéves lelkében. Az egész valójában nem is teljesen ismeretlen azoknak, akik legalább valamennyire képesek még visszaemlékezni a saját kamaszkorukra.

Kamasz

Kép: LewiZ / pixabay


Kütyük nélkül sem unatkoztak: gyerekjátékok a 20. században

Fényképgyűjtemény játszó gyerekekről a 20. század minden évtizedéből. Retro-rajongóknak és a nosztalgiát kedvelőknek kötelező!

Tricikli

Kép: Fortepan / Baráth Endre


Az első ország, ahol betiltják az eldobható pelenkákat

A kis csendes-óceáni sziget, Vaunatu nagyon megszenvedi a klímaváltozást. Éppen ezért drákói környezetvédelmi intézkedéseket vezetett be: a műanyag evőeszközök, szívószálak és ételhordók után most az eldobható pelenkákat is betiltotta. Bár a nőjogi szervezeteke egy része tiltakozott a lépés ellen, mondván, az aránytalanul nagy terhet ró az anyákra, a miniszterelnök bízik az állampolgárok megértésében, hiszen az élővilág megóvása mindenkinek közös ügye.

Mosható pelenka

Kép: PublicDomainPictures / pixabay



Ez a család örökre véget vetett a képernyőzésnek - a hatás lenyűgöző

Egy amerikai család úgy döntött, a gyerekeik többet nem játszhatnak a telefonon és a számítógépen. Azóta mindenki kivirult. Érdemes elolvasni a történetüket!

Olvasás

Kép: Molly DeFrank / Facebook


7 meglepő dolog, amit Vekerdy Tamástól tanultunk

A tavalyi év talán legnagyobb vesztesége Vekerdy Tamás halála volt. Mi ezzel az írással búcsúztunk tőle.

Szabadság

Kép: Yuganov Konstantin / shutterstock


Fogadjunk, hogy idén nyáron olvasni fog a gyereked! 30 szuper gyerekkönyv 1- 4. osztályosoknak

Az Égigérő blog 30, alsó tagozatosoknak ajánlható gyerekkönyvet gyűjtött össze, amelyekkel nem csak a nyár, hanem az egész év tartalmasan telhet el.

Olvasás

Kép: PublicDomainPictures / pixabay


Nem kitűnő bizonyítvány, hanem feltétel nélküli szeretet kell a sikeres élethez?

A félévi bizonyítványosztás közeledtével újra aktuálissá válik a téma: mennyire fontosak a jegyek? Előnyben indul-e bármilyen szempontból a kitűnő tanuló? Vagy valami egészen más kell a kiegyensúlyozott, boldog élethez?

Ölelés

Kép: markzfilter / Pixabay


35 szép vers az ovis ballagásra

35 kedves vers, amelyekkel a nagycsoportosok elbúcsúzhatnak az óvodától, óvó néniktől, dadusoktól.

Versek ballagásra


Kép: GDJ / Pixabay


7 jele annak, hogy nagyszerű szülő vagy

Milyen a jó szülő? Empatikus, de nem reagálja túl a gyerek fájdalmát, képes korlátokat felállítani anélkül, hogy címkézne, támasza a gyereknek, aki tudja, hogy minden körülmények között kifejezheti neki az érzelmeit.

Jó szülők

Kép: Dean Drobot / shutterstock


7 ok, amiért a szigorú nevelés tesz a legjobbat a gyereknek

Sokan azért félnek a szigorú neveléstől, mert hideg, szeretetlen, esetleg bántalmazó értenek alatta. Pedig a szerető szigor nagyon nem ilyen: inkább kapaszkodót ad a gyereknek, ami segítségével sikeres, magabiztos felnőtté válhat.

Szigorú nevelés

Kép: ambermb / pixabay


9 mondat, amelyet gyermeked szeretne hallani tőled

9 olyan rövid elismerő mondat, amelyet minden szülőnek el kéne mondania a gyermekének.

Fontos mondatok

Kép: pixabay


Búcsúajándék ötletek az óvó néniknek, tanároknak

Akár udvarias év végi ajándékozás, akár személyre szóló meglepetés a gyerek szívének különösen kedves pedagógusoknak, érdemes olyat választani, aminek az ajándékozott is örül. A cikk végén egy óvónő is elmeséli, mivel lehet igazán levenni a lábáról.

Búcsúajándék

 

A semmilyen korlátot nem állító szülő éppoly félelmetes a gyerek számára, mint a mindent szigorúan büntető

A mai szülők egy része még a saját bőrén tapasztalta meg a merev, korlátozó nevelés szörnyűségeit. Érthető, hogy elhatározták: náluk máshogy lesz. A probléma csak az, hogy pozitív minták nélkülkül könnyen esnek az ellenkező végletbe, és fosztják meg a gyereket a biztonságot nyújtó korlátoktól. Az így felnövő kicsi pedig éppúgy fél, mint az, aki a szigorú szüleitől retteg.

Korlát nélkül

Kép: StockSnap / pixabay


Gyerekek, akik átvették az irányítást - pedig nem is ők kérték

Szülőként válaszolunk a gyerekünk igényeire, ez nem is kérdés. De hol végződik a jogos igény, és hol kezdődik a gyermekuralom, a szülő vég nélküli ugráltatása?


Kép: Myriams-Fotos / pixabay



Hogyan fejleszti a gyerekeket, ha a természetben játszanak? - 5 játékötlet a szabadban

A természetben töltött idő nemcsak remek kikapcsolódás a család számára, de a testi-lelki egészség és a szoros családi kötelékek kialakításának is nagyszerű terepe.


Fotó: Amelia Wells / flickr

 

Hová tűnt a szabadság? Az elveszett gyerekkor nyomában

Túlféltett, szabadidővel alig rendelkező, mégis folyton unatkozó gyerekek, hajszolt szülők, összeroppantó családi logisztika: a szakértők már évtizedekkel ezelőtt figyelmeztettek, hogy nem jó irányba tart a gyereknevelés, a helyzet azonban mégis egyre csak romlik. Mit tehet a szülő, ha vissza akar adni valamit a gyermekének az ellopott gyerekkorból?

Virágot szagoló kislány
Kép: Pixabay / pexels
 


Mindenki más hibás, csak mi nem? - Miért nem tanítjuk meg a gyerekeket a felelősségvállalásra?

Kinek a hibája, ha a gyerekkel nem játszanak a kortársai? Ha nem jön ki a tanítójával? Valóban a pedagógus az alkalmatlan, ha jelzi, hogy gond van a gyerekkel? Szülőként az első reakciónk a hárítás, pedig minden szereplő jobban járna, ha komolyan feltennénk a kérdést: mit tehetünk mi és a gyerek azért, hogy jobbra forduljanak a dolgok?


Kép: TheoRivierenlaan / pixabay

 

Okosító mondókák kicsiknek és kicsit nagyobbaknak

Mondókák segítségével könnyebb megtanulni a számokat, a testrészeket, a hét napjait - vagy éppen egyszerűbb álomba szenderülni, ha Anya mindig ugyanazt az ütemes verset suttogja a gyerek fülébe.

 

Tanmese a gyűlöletről és a megbocsátásról

Egy nap egy tanár arra kérte tanítványait, hogy írják le egy lapra azoknak az embereknek a nevét, akiket gyűlölnek. Miután a diákok befejezték, a tanár arra kérte őket, hogy másnap hozzanak egy zacskó paradicsomot: annyi darabot, amennyi nevet a lapjukra felírtak.

 

Neked mik voltak a kedvenc Családinetes cikkeid 2019-ben?

Borítókép: Free-Photos / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja