SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 meglepő dolog, amit Vekerdy Tamástól tanultunk

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-25
Nyolc évvel Ranschburg Jenő után elment Magyarország utolsó igazán nagy hatású pszichológusa is. Bár nem biztos, hogy mindenki minden mondatával egyetértett, a hatása alól senki sem vonhatta ki magát, aki egy kicsit is tudatosan szerette volna nevelni a gyerekeit.

Amióta Vekerdy Tamás a Nők Lapjában elkezdett olvasói levelekre válaszolni, felnőtt egy nemzedék. Azok a kislányok, akik anyukájuk újságját lapozgatva mintegy mellékesen olvasták a tanácsait, felnőve magától értetődve ültették át a gyakorlatba ezeket a nevelési elveket.

Vekerdy értett ahhoz, amihez a szakmájában nagyon kevesen: úgy tudott általános gyereknevelési tanácsokat adni, hogy közben nem keltett lelkiismeret-furdalást. Őt olvasva senki nem érezte, hogy ő „rossz anya”, ugyanakkor mindenki felismerhette, milyen területeken lehetne még fejlődnie.

Mi a következőket tanultuk tőle:
 

1. A gyerek fárasztó

Ez egy olyan téma, amit valószínűleg eddig is mindenki tudott, de kimondani előtte nem nagyon merték. Ő volt az első, aki nyíltan beszélt arról, hogy a gyerekek „kiszívják a vérünket”, ezért nem bűn, sőt, szinte kötelesség időnként „megszabadulni” tőlük, hogy utána egy kipihent, testileg-lelkileg feltöltődött anyát és apát kapjanak vissza.

 

2. A titok mérgez

Vekerdy szilárdan állította, hogy a gyerek elől semmi nem maradhat titokban. Ha bizonyos dolgokat – halálesetet, dicstelen családi történeteket – nem is mondunk el neki, a titok légköre megmérgezi a családi életet, és közben a gyerek pontosan tudja, hogy valami nem kerek. Nem szabad előtte titokban tartani a traumákat, a kérdéseket nyíltan kell kezelni, és higgyük el, hogy ezeket egy szerető családban, szülői támogatással képes lesz feldolgozni.

Temető

Kép: Twin Desing / shutterstock

 

3. A legfontosabb a szabad játék

Egy ovist a szabad játék fejleszt a legjobban, nem az, ha már háromévesen nyelvet és számítástechnikát tanul. Zseniális topmenedzser abból lesz, aki kiskorában hagytak kúszni-mászni, szaladgálni, nem abból, akik már babakorától fejlesztésben részesül.

 

4. Az osztályzat semmit sem jelent

Nem az eminens gyerek fogja sokra vinni az életben. A tehetséges gyerek éppen hogy csak abban tűnik ki, ami érdekli, a többiből pedig esetleg csak bukdácsol. A tananyag túlnyomó részét a színkitűnők is elfelejtik öt éven belül, így felmerül a kérdés, mi értelme van ezt a hatalmas információmennyiséget a diákok fejébe tölteni.

 

5. A szülő legyen a gyerek cinkosa

Nem kell, hogy a szülő folyamatosan összevesszen az iskola miatt a gyerekével. Ha nem volt idő elkészíteni a hétvégére adott házi feladatot, mert a család kirándult, írjunk róla igazolást, ha pedig úgy gondoljuk, hogy ezzel a gyereket hoznánk kellemetlen helyzetbe, léleknyugalommal írjuk meg a leckét helyette.

 

6. Vigyázzunk a jó kislányokra!

Az oktatási rendszer furcsa fonáksága, hogy a lányokra lett méretezve, mégis a fiúkat viseli meg kevésbé. Egy fiú általában nyíltan lázad, hanyag, szaladgál a folyosón, hozza haza a beírásokat és ez így is van rendjén. „Ha találkozom egy fiúval, aki még soha nem verekedett, és egyetlen lila folt sincs a térdén, aggódom, hogy valami nincs nála rendben.”
A kislányok jobban képesek alkalmazkodni, de ennek nagy ára van: az ötös magatartás és a mintagyerek attitűd rendszeresen hozza magával a szorongást, a hasfájást és az alvászavarokat. Ezért akinek ilyen gyerek jutott, figyeljen oda rá nagyon, mert nem biztos, hogy minden rendben van - akkor sem, ha kívülről annak látszik.

Kislány az osztályban

Kép: DGLimages / shutterstock

 

7. Nyugodtan legyen „kettős nevelés”!

Nem baj az, ha a gyerek látja, hogy a felnőttek sincsenek egy véleményen. Egy intelligens hívő-ateista szülőpár esetében például szépen működhet, hogy egyikük imádkozik este a gyerekkel, másikuk pedig mesét olvas. Ha képesek vagyunk elfogadni egymás véleményét, a sokszínű családban felnőtt gyerek élete csak gazdagabb lesz.
 

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Yuganov Konstantin / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja