SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hamarosan szabadulnak a kegyetlen gyilkosságért elítélt kamaszok

Németh Noémi [cikkei] - 2018-09-04
V. Dávidot és K. Mihályt 2009-ben 14 év börtönbüntetésre ítélték előre kitervelten, különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság miatt - osztálytársukat végezték ki az akkor 16 éves fiatalok. Jó magaviseletük miatt most mindketten feltételesen szabadlábra kerülnek.


Ilyen kegyetlenséggel még a sokat látott bírók sem találkoztak

A két kamasz és áldozatuk korábban barátságban álltak, azonban egy összetűzés után úgy döntöttek, véget vetnek Szabó József életének. 2008 május 21-én azt mondták neki, hogy második világháborús fegyvereket találtak, majd ennek ürügyén egy Kaposvár környéki erdőbe csalták. Ahogy magukra maradtak, elővettek egy vésőt, vascsövet, botokat és betondarabokat kerítettek, majd eszméletlenségig ütötték az eszközökkel a fiút, végül egy tóba dobták, ahol megfulladt. Az áldozat testén 19 ütés nyomát találta az igazságügyi orvos szakértő.

14 éves börtönbüntetést kaptak, az indoklásban pedig a Pécsi Ítélőtábla tanácsvezető bírója elmondta: nagy tapasztalata ellenére ilyen kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel még nem találkozott. Az elkövetők még azt a ragasztószalagot is áldozatukkal vetették meg, amivel később betondarabokat próbáltak a lábához rögzíteni. Hogy miért követték el a kegyetlen gyilkosságot, a tárgyaláson sem derült ki - azt mondták, idegesítette őket az osztálytársuk, mivel nagyképűvé vált. A gyilkosság minden apró részletét megtervezték, sőt, két osztálytársuknak is beszámoltak terveiktől - ők azonban a hallottak abszurditása miatt egy pillanatig sem vették komolyan a két kamasz ötletét.

Az előre elterveltség és a 19 ütés mellett kissé hiteltelenül hangozhatott az egyik elkövető védekezése, melyet az utolsó szó jogán mondott el a tárgyaláson: "Az egészet megbántam, őrült voltam. Nem gondoltam akkor arra, hogy ilyen következményei lesznek mindenki számára."


Hogy juthat el idáig két kamasz?

A brutális gyilkosság híre az egész országot megrázta, a szülőkben azonban a borzongás mellett felmerül a nyomasztó kérdés is: hogyan óvhatjuk meg gyerekeinket attól, hogy áldozattá váljanak - illetve mit tehetünk azért, hogy ne kövessenek el hasonló szörnyűséget? A két kamasz feltehetőleg nem otthon tanulta a gyilkolás alapjait…


A pszichopátia gyökerei - vannak-e jelei gyermekkorban?

A szakemberek között sincs egyetértés abban a kérdésben, hogy lehet-e egyáltalán a gyermekek körében vizsgálni a pszichopátiát - azonban nem lehet elmenni a tény mellett, hogy egy ilyen komoly személyiségzavar nem alakulhat ki egyik pillanatról a másikra, így a gyökerei valószínűleg a gyermekkorra vezethetőek vissza. Egyre több gyermek küzd viselkedési problémákkal, ezeknek azonban csak kis részük adhat igazán okot az aggodalomra.

Dr. Paul Frick - az amerikai Louisianai Állami Egyetem professzora, a gyermekkori pszichopátiás vonások egyik vezető kutatója - szerint az alábbiak a pszichopátia gyermekkori jelei:

Ezek a gyerekek

  • rendkívül ügyesen manipulálnak,
  • rezzenéstelenül és meggyőzően hazudnak,
  • önző módon viselkednek,
  • nem törődnek azzal, ha másokat feldühítenek vagy megbántanak.

Ennél nyilvánvalóbb és egyben szélsőségesebb esetekben ezek a gyerekek különös kegyetlenséget mutatnak: például állatokat kínoznak, ölnek meg, társaikat terrorizálják, fenyegetik, bántalmazzák.

Nehéz felismerni egy igazi pszichopatát. Jellemzőik épp ellentétesek azokkal a tulajdonságokkal, mint amikre alkalmazni szoktuk a kifejezést (a legtöbbünknek például valamilyen dühöngő, féktelen őrült jut eszébe a szóról; valaki, aki nem tud uralkodni magán és a dühén). Egy pszichopata ezzel szemben nagyszerű színész, aki zseniális módon tud manipulálni másokat. Megnyerő stílusa révén az emberek bizalmába férkőzik, majd szemrebbenés nélkül gázol át ugyanezeken a személyeken hideg, számító módon. Pontosan tudatában van tettei következményének, azonban mindez egyáltalán nem érdekli: egy alapvető emberi tulajdonság, az empátia hiányzik belőle.

Egyes becslések szerint a népesség 1%-át érinti, vagyis minden 100. ember szenved antiszociális személyiségzavarban. Sajnálatos módon jelenleg nem gyógyítható, legfeljebb pszichoterápiával kezelhető, ennek eredményei azonban úgy tűnik, egyelőre nem tartósak.


Mitől torzulhat ennyire a személyiség?

A szakértők az antiszociális személyiségzavart két részre bontják: egyik altípusa a pszichopata, a másik a szociopata személy. Előbbi kialkulásáért örökletes tényezők a felelősek: a beteg agyában figyelhető meg a normálistól való eltérés (az érzelmekért és a viselkedés szabályozásáért felelős területeken).

Ezzel ellentétben a szociopata személy talán teljesen átlagosként születik, és a körülmények teszik azzá, akivé végül válik: többek között elhanyagoló szülői magatartás, iskolai traumák, nélkülözés vagy rossz társaság lehet a felelős a személyiségének torzulásáért.

Olvasd el ezt is: "Nem vagyok szerethető" - így érzi magát minden gyerek, aki távolságtartó anya mellett nő fel

A másokat terrorizáló gyermek gyakran maga is bántalmazást szenvedett el korábban, így saját sérelmeit próbálja másokon megtorolni.

Kapcsolódó cikkünk: Kiből lesz a netes zaklató?


Mi lesz a börtön után?

"Szeretném, hogyha egyszer új életet tudnék kezdeni" - mondta a két 16 éves elkövető egyike a tárgyaláson, s azóta eltelt több mint 9 év. A Bors információi szerint a rabtársaik az átlagnál intelligensebbnek tartják őket, a kilenc év alatt egyszer sem kaptak külön büntetést - jutalmat viszont többször is -; rendkívül tisztelettudóak és udvariasak mindenkivel.

Sokak gyomra rándul görcsbe mégis a ténytől, hogy az akkori - elképesztő kegyetlenséget tanúsító - kamaszok most 27 éves felnőtt férfiként szabadulnak, míg mások úgy vélik, a közel egy évtizedes rabság biztosan elhozta az őszinte megbánást. Az igazán tragikus ebben az esetben azonban az a tény, mely szerint az antiszociális személyiségzavar nem gyógyítható, s az ebben szenvedők nem képesek arra, hogy okuljanak a hibáikból. Hiába kapnak bármilyen - akár elzárásos - büntetést, nem tanulnak a tapasztalataikból és nem képesek belátni, hogy hibáztak, így nem is változtatnak addigi szokásaikon.


Kép: Tookapic / Pexels

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja