SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szeretem az anyukámat - Jól szeretem az anyukámat?

Családinet [cikkei] - 2013-05-02
Jól szeretem az anyukámat? Úgy szeretem őt, ahogy az neki a legjobb? - ezeket a kérdéseket tette fel a "Szeretem az anyukámat" facebook oldal felkért szakértője, Domján Katalin. A szülőkről való gondoskodás mozgatórugóiról, lelki hátteréről kértük véleményét a közelgő anyák napja alkalmából.
Szeretem az anyukámat - Jól szeretem az anyukámat?

Elég jól szeretem az anyukámat

Jól szeretem az anyukámat? Úgy szeretem őt, ahogy az neki a legjobb? – Domján Katalint nagyon sokan agykontroll oktatóként ismerik. Asszonysorsfordító csoportjaikon, melyet évtizedeken át Dr. Kígyós Éva pszichológussal közösen tartottak, asszonyok százai fordultak meg. Ő a Lea anyaotthon megálmodója, létrehozója, hat gyermek anyja, számos unoka nagymamája. Érkezett már a kezébe születő kisbaba és fogta le a szemét szeretett családtagnak. A gyerekekről – szülőkről való gondoskodás minden oldalát és árnyalatát mélyen és részletesen ismeri.

Mindenki, aki valaha volt gyermek és kamasz, emlékszik azokra a pillanatokra, amikor éppen nem szerette az anyukáját. Mert mindenkinek az anyukája volt néha méltánytalan, türelmetlen. Ez így van rendjén. Szerintem már az is nagy dolog, ha valaki a facebookon ki tudja jelenteni, hogy „Szeretem az anyukámat” Soha, egyikünket sem szerettek pont úgy, hogy arra szükségünk lett volna. Épp ezért úgy gondolom, hogy mindegy, milyen volt a mi anyánk. Az a fontos, hogy én milyen vagyok. Erre az egyetlen dologra, saját magamra tudok nagyon nagy hatással lenni. Milyen vele, az én szülőmmel, bármilyen is volt ő hozzám, s milyen a saját gyerekeimmel, ha vannak. Én milyen mintát mutatok a gyermekemnek, ha az idősekről való gondoskodásról van szó. Mert ő majd úgy fog bánni velem, ahogyan én bántam az én szüleimmel. Pontosan ugyanúgy. Azon is érdemes elgondolkodnom, vajon nekem milyen példa lebeg a szemem előtt? Vajon a mi családunkban hogyan gondoskodtak az idősekről? Hogyan bántak velük? Mi a szokás nálunk? Azt is lehet, hogy át kell értékelnünk, hogy ez a szokás jó-e úgy, ahogy eddig volt. Nem könnyű persze jól dönteni, sőt egyáltalán dönteni sem.

Hogyan is tudnánk jól bánni idős szüleinkkel? Meglehet itt is annyira egyszerű a válasz, mint oly sokszor: tégy úgy, ahogy szeretnéd, ha veled tennének!
Hadd meséljek el egy rövid történetet. Egyszerű család, még a régiségben, - ahol nagyszülők, szülők, gyerekek együtt laktak. Mindenki tette a maga dolgát. A nagyszülők már igen idősek voltak, remegett a kezük, bizony a levest is kilöttyentették evéskor. Így étkezéskor külön asztalnál terítettek nekik, és fatányért, fakanalat kaptak a törékeny helyett.
Egy délután az Anya az udvaron teregetett, amikor a fáskamra sarkában észrevette a kisfiát, amint buzgón dolgozott valamin, teljes odaadással. Örömmel figyelte, és amikor végzett a ruhával, odament hozzá, és megkérdezte, mit csinál.

„Édesanyáméknak faragok kanalat, hogy, ha megöregszenek, legyen mivel enniük!” – válaszolt büszkén a kisfiú.

Kedves Barátom! A te kanaladat vajon milyenre faragják?

(A történet Tolsztoj: Az öreg Nagyapó meg az unokája meséjének átirata)

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja