SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyszerű, fogyókúrás, ünnepek utáni uzsonna

[cikkei] - 2004-06-04
Fogyókúralázban ég az ország. Az hosszúra nyúlt télben óhatatlanul összeszedett kilók - melyeket a nagykabát eddig jótékonyan eltakart - nem férnek bele a nyári ruhákba.

Ilyentájt  sokakkal közös problémánk, hogy a szekrényben valahogy összementek a hétköznapi ruháink. Magam is ebben a cipőben járok. Cipőben, mert a nadrág nem jön rám. Ilyenkor előveszem a fogyókúrás receptgyűjteményemet, s kiválasztok egy sokat ígérő leírást. Már maga a gyűjtemény emelgetése is komoly fizikai munka. Több száz receptem van, s ha mindegyik csak egy gépelt oldal, már az is tekintélyes súly! Még szerencse, hogy lemezen vannak.

Nézzük csak… Mondjuk ezt: tojás és nyershal - diéta… Nem hangzik rosszul… De ki az a hülye, aki képes nyers halat enni?! Ámbár a füstölt hering tulajdonképpen nyers hal… és milyen finom! Mennyi sört meg lehet inni hozzá, mert jó sós is!!! A sörhöz meg eszik az ember egy kis töpörtyűs pogácsát, amelynek egy icipicit megégették az alját, és fénylik a teteje… Miközben a sör habja hívogatóan büszkélkedik a korsó pereme fölött, az alsóbb régiók mennyeien hűs, sziszegően aranyló kortyain. Még a gondolatra is megszomjazom, s bajuszomról törlöm a sör képzeletbeli habját…

Tojás és nyers hal… Micsoda hülyeség … A tojás legalább főtt? Igen, főtt tojás… Az végülis nem olyan rossz… Mert a főtt tojást félbe lehet vágni, a sárgáját össze lehet keverni mindenféle finomsággal, visszagyömöszölni a tojásba, egy kis maradék krémből csinos bóbitát biggyeszthetünk a féltojás búbjára, francia salátával és egy kis majonézes mázzal már tálalhatjuk is… A kaszinótojás az egyik kedvencem… Könnyű, fiatal fehér borral, mely csintalan, mint a gimnazista lányok ilyenkor tavasszal, mikor vihogva és összesúgva ballagnak a virágzó fák alatt, meg-megállva, hajukkal táncra perdül a langyos tavaszi szél… Tojás és nyers hal… Ilyen marhaságot… Legalább lenne hozzá valami köret…

 Ha nem is mindjárt krumplikrokett, amit Mamika mindig kerekre szaggatott a pogácsaszaggatóval, hogy kívánatosan, barnán tornyosuljanak az ízes, büszkén felfuvalkodott korongocskák a tálon… Apuval, nagybátyáimmal el-elcsentünk a frissen sült krokettekből, s Mamika – drága lélek - úgy tett, mintha nem venné észre… Mindig többet sütött, beszámította az ebéd adagjába a “veszteséget”. Nem is barátkozom meg ezekkel a kutyagumi-szerű, gyorsfagyasztott krokettekkel. Ezekből még lopni sem lehet sütés közben, mert hat szem az egész, és azonnal látszik, ha csak öt... S így már “észreveszik”, nem úgy, mint Mamika...

Aki ugyanúgy utálta a tojást nyers hallal, mint én.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja