SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szenvedélyek napja

Verzár Éva [cikkei] - 2009-06-02
1999-ben a Sziget Kulturális Szervezőiroda és a Félúton Alapítvány hozta létre a "Szenvedélyek napját" - minden év június első keddjén - hagyományteremtő szándékkal és céllal.

Azzal a céllal, hogy a szenvedélybetegségek teljes spektrumát körüljárják: a felismeréstől, a megelőzéstől a gyógyulás lehetőségéig. A rendezvények ingyenes jellege csak segíti eme elhatározást, amelyek az elmúlt években nagy érdeklődés és teltház előtt zajlottak. S hogy miből tevődik össze a rendezvények sorozata? Többnyire szakmai előadások, beszélgetések, filmvetítések szólítanak meg, de a szórakozni vágyók számára kulturális események, koncertek hozzák meg a hangulatot az idő értékes eltöltéséhez.

Jékely Zoltán: Egy híres alkoholista sírfelirata 
„Itt nyugszom én, keserű itkányos,
álmom itt is egeres, patkányos.
Megrontott a korcsma, a sok ronda borház,
meg nem menthetett már semmiféle kórház.
Tanyám volt a város végén a sörkert –
tanyám lett a sáros, vén, néma sírkert.”

Családi lapként szót kell adjunk ezen a napon a család fontosságáról, szükségességéről, hisz első mindig a családtag, aki egyrészt szenved, majd képes segítséget nyújtani abban az estben, ha rabul ejt bármelyikünket egy-egy káros szenvedély. A család jelenti azt a köteléket, amelybe belekapaszkodhatunk, amely felelős testi és lelki egészségünkért.

S hogy milyen egy jó család, amely minden esetben segítséget nyújt?

Olyan, amelyben a család önbecsülése egészséges, amelyben a család minden tagja tisztában van emberi, szellemi, lelki értékeivel.
Amelyben jó a kommunikáció, minden megbeszélhető, nincsenek úgymond tabu témák. Ahol érvényes a munkamegosztás a család összes tagjára nézve, és ahol működnek a külső kapcsolatok - barátságok.

Melyek a szenvedélybetegségek?

Általánosan szenvedélybetegségnek ismert - drog, iszákosság, dohányzás - mellé felsorakozik a mai kor ártó szenvedélye is, s lehet, hogy nem tudjuk, vagy nem akarjuk elismerni, de a video, internet, számítógép is függőséget okozhat, úgymint a játékszenvedély, a vásárlási mánia.
 
S hogy hogyan szabadulhatunk attól a szokástól, amely rabságba dönti lelkünket? Csak elhatározás kérdése, s az hogy ki miben találja meg a boldogságot.
Első lépésként mindenképp orvosi segítséggel, a megfelelő szenvedély leküzdésére alakult - általában anonim - alapítványok segítségével, majd hasznos foglalkozásként sportolással, extrémsportok űzésével. Mivel az extrémsportok hasonló kémiai anyagokat (androgéneket) szabadítanak fel a testben, mint a kábítószerek. Ezek is egy „más állapotba” juttatják a testet. Ezek a szervezet „saját drogjai.”

Ne szégyelljünk segítséget kérni! Akár magunk, akár családtagunk nevében!

 Kosztolányi Dezső: Csacsi rímek 
(részlet)
Comprendre c'est tout pardonner
Csodálkozol a kokainistán
s nem érted?
Gondolkozzál az okain is tán –
s megérted!
 
Cc
Miért a kokain?
Megvannak okaim.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja