SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Újévi fogadalmak

Singola Edit [cikkei] - 2009-01-02
Felgyorsult világunkban az emberi alkalmazkodás egyik kivetülése a változás igénye. Változni akarunk, hogy jobbak legyünk, könnyebb legyen az életünk. A változás nem megy egyik napról a másikra, valamiféle átmeneti rítusra van szükség, hogy a profánból szent dolog lehessen. Keressük az alkalmat a változás megkezdéséhez. Az óév befejezése épp megfelelő lehet. Itt az újév, itt vannak az újévi fogadalmak is
Új év – új élet

Valójában miért akarunk új életet kezdeni? Miért pont újévkor kezdjük? Az ember kapaszkodókat keres. Nehéz bármiféle döntést meghozni a saját életünkkel kapcsolatban, főleg olyanokat, amelyek erőfeszítéseket is igényelnek tőlünk.
Azt hisszük, hogy a naptári év utolsó percével megszabadulhatunk a múltunktól, a gondjainktól, új életet kezdhetünk. Lehet benne némi igazság, de ez semmiképp nem attól függ, mikor ér véget egy esztendő. A változás, a múlt lezárása saját magunkban történik. Már azzal megkezdődik, ha gondolunk rá, ha megfogan bennünk a változásra való igény, érezzük, hogy valamit másképpen kellene tennünk. Minden kezdet nehéz, de ha már az első lépésen túl vagyunk, már „csak” kitartás kérdése a megvalósulás.
De nem kell ahhoz új évnek kezdődnie, hogy valami újba kezdjünk, hogy változzunk, hogy változtassunk az életünk medrén. Ha felcsillan bennünk valamiféle elgondolás, amivel jobbá tehetjük a saját sorsunkat és a körülöttünk élőkét, akkor ne várjunk egy percet sem. Ne halogassuk holnapra, a jövő hétre, a jövő hónapra, január elsejére, hanem kezdjük el azonnal!


Fogadkozás – fogadalom

A felmérések azt mutatják, hogy egyre kevesebben tesznek fogadalmat újévkor, ha pedig tesznek, akkor sajnos egyre kevesebben tartják azt be. Vajon lankad az emberek kitartása, vagy nehéz és elérhetetlen célokat tűzünk ki magunk elé?  Miért lesz a legtöbb esetben a fogadalomból csak fogadkozás?
Általános magyarázatot nem adhatunk, a kitartás és akaraterő egyénenként változó.  Vannak, akik tűzön-vízen át állják a próbát, mások hamar feladják. Nem figyelünk eléggé magunkra, sőt egymásra sem. Mindenkinek szüksége van motiváló erőre, emellett támogatásra a családtagoktól, barátoktól, kollegáktól, elismerésre, de valljuk be, mostanában kissé fukarak vagyunk ebből a szempontból. Nem tudunk eléggé örülni a másik sikerének, talán irigyek is vagyunk, és a saját problémáinkkal, életünkkel vagyunk elfoglalva, nem jut idő a másikra.

Az újévi fogadalmak első öt helyén a fogyás, a mozgás, a leszokás, a tanulás és a munkában való változtatás szerepelnek. Ezek mind erős energiaráfordítást igénylő területek, nem véletlen, hogy sokan feladják az első kudarc után.

Megtartjuk - nem tartjuk?


A legfontosabb momentum, hogy megfogalmazzuk, másoknak vagy magunknak akarunk megfelelni azzal, hogy változást tervezünk az életvitelünkben. Kinek és miért akarunk bizonyítani?
Csínján kell bánni az ígéretekkel, mert nem csak saját magunknak okozhatunk csalódást, de a szeretteinknek is, ha nem sikerül megtartanunk a fogadalmat. Lehet, hogy könnyű a szavakkal dobálózni, hogy mától nem teszem ezt vagy azt, esetleg nem így teszem, viszont a kimondott szónak, de még a kimondatlan gondolatnak is súlya van. Tudattalanul is marcangolja a belsőnket, hogy megfogadtuk ugyan, de mégsem teszünk érte, hogy sikerüljön. Ez a belső nyomás stresszként van jelen, ami egyáltalán nem hat kedvezően az egészségünkre. A meg nem tartott újévi fogadalmak depresszióhoz vezethetnek.  Érdemes olyan célokat kitűzni magunk elé, amelyeket képesek vagyunk elérni, amelyekhez tudjuk, hogy van elég kitartásunk, akaraterőnk. Bánjunk az újévi fogadalmakkal is felelősségteljesen!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja