SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

AZ ANYATEJES TÁPLÁLÁS VILÁGNAPJA - Augusztus 1.

Singola Edit [cikkei] - 2008-07-30
Sok csecsemő azért hal meg, mert nem jut anyatejhez. Ezért indította el az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF átfogó programját a csecsemők egészséges táplálása érdekében. A kérdés fontosságának hangsúlyozására 1992-től augusztus 1-je a Szoptatás világnapja.
Az életben maradás alapvető feltétele a táplálékhoz jutás. A természet gondoskodott az emberről, hiszen amikor megszületik, egy olyan reflexet hoz magával, aminek segítségével azonnal tudja, mit kell tennie, hogy az éltető nedűhöz, az anyatejhez jusson. A baba önkéntelenül is megtalálja anyja mellét és a szopóreflex segítségével szívni kezdi a tejet.
Magunkkal hozzuk ezt az ősi ösztönt, úgy, mint az emlős állatok mindegyike, ebben az ember sem különbözik, hiszen az életért folytatott harc emberi tulajdonság is. A világ minden részén, minden kultúrában hagyománya van a szoptatásnak. Az anyatej és az anya testében végbemenő folyamat, amely során létrejön az anyatej, misztikus és tabu téma sok kultúrában. De a fontosságát mindenhol felismerték és nem kérdőjelezik meg. Bár a modern civilizáció és a divat és egyéb hatásokra a mai anyákban felmerül a kérdés, hogy jó-e a szoptatás, kell-e, ha igen, meddig, nem káros-e a gyerekre, nem hízik-e el a kismama, ha szoptat…?

Hogy a sok szopástól gyermek ostoba lesz,
Könnyelmü anyának a gondolatja ez.
Ki az anyatejből minél többet kivett,
Az lesz legerősebb testileg, lelkileg.
      Vajda János

Nem lenne szabad szkeptikusnak lenni ebben e témában, hiszen mi sem egyszerűbb és egészségesebb az anyatejnél. Nem beszélve arról a fontos momentumról, hogy az anya-gyermek kapcsolatnak nincs jobb elmélyítési módja, mint a szoptatás, amikor csakis kettesben és igazán testközelben lehet az édesanya és a kisgyermek.

Álljon itt néhány tudományosan is megalapozott állítás a szoptatás előnyeiről:

• Az anyatej a csecsemők számára a legmegfelelőbb tápanyagokat tartalmazza

• Az anyatejet a csecsemő könnyen emészti meg
• Az anyatej antitesteket tartalmaz, melyek a csecsemő betegségekkel szembeni ellenállását növelik
• A szoptatás során intim anya-gyermek kötődés alakul ki
• Csökkenti az allergiás, légúti és bizonyos bőrbetegségek (pl. ekcéma) kialakulására való hajlamot
• Segíti a bélműködést, minimálisra csökkentve az emésztőrendszeri megbetegedések kockázatát
• A szoptatott gyermekek idegrendszeri fejlődése kimutathatóan jobb az érzékelés, észlelés és mozgáskoordináció területén
• A szoptatás elősegíti a fogazat egészséges fejlődését
• A szoptatás minimalizálja a gyermekkori elhízás kockázatát
• A szoptatott csecsemők esetében a halandóság alacsonyabb értéket mutat
• Az anya szempontjából a szoptatás előnyös a mell és petefészekrák megelőzése szempontjából
• Az anyai önbizalom és énkép erősödik, ami a lelki egészség és kiegyensúlyozottság szempontjából nagy jelentőséggel bír
• Kimutathatóan csökken a II. típusú (későbbi életkorban) cukorbetegség kialakulásának kockázata
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja