Magyar kórházak szülészeteinek szolgáltatásai
A különböző szülészetek szolgáltatásai alapvetően különbözhetnek egymástól. Míg egyes kórházakban szinte rábeszélik a kismamákat a fájdalomcsillapításra, addig más helyen erre egyáltalán nem is nyílik lehetőség. Célszerű tehát idejében számba venni a lehetőségeket: vessük össze elvárásainkat a kórházak által nyújtott lehetőségekkel, s válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbbet.
Néhány hónap után egyre több "rémtörténetet" hallhatunk ismerőseinktől, melyben egyes orvosok, kórházak, és gyakran maga a fájdalomcsillapítás szerepel első számú ellenségként. Mások ajánlása nem lehet az egyetlen szempont a fogadott orvos megválasztásánál.
Elvárásaink, elképzeléseink, egyéni fájdalomküszöbünk és gyengeségeink is egyénenként változóak lehetnek. Ezért a legjobb, ha több orvost is felkeresünk, és személyes tapasztalat alapján választjuk ki azt az embert, aki majd támaszunk lesz a nagy esemény során.
Szent Imre kórház
Szülés előtt: Az osztály orvosai, szülésznői és csecsemőgondozói által tartott tanfolyamokon oktatják a leendő édesanyákat. Gyógytornán való részvételre is lehetőség nyílik, valamint egy pszicho terapeuta segítségével relaxációs módszereket sajátíthatnak el a kismamák.
Szülés: Az édesanyák lehetőséget kapnak rá, hogy gyermeküket vízben hozzák világra. Az alternatív szülőszobában az otthonszülés körülményeinek megfelelő berendezés várja a szülőket. A kismamáknak lehetőségük van különböző gyógyszeres (EDA, injekció, gáz)- és természetes (masszázs, önhipnózis, vízben vajúdás) fájdalomcsillapító módszerek igénybevételére.
Szülés után: 24 órás roaming-in(baba-mama szoba) szolgáltatás igénybe vehető, azonban egy kismamára nézve sem kötelező. A korai hazabocsátást preferálják, általában 5 nap a bent töltendő idő, azonban kompromisszumoktól sem zárkóznak el.
Szent István kórház
Szülés előtt: a kismamák ingyenes szülésre felkészítő tanfolyamon vehetnek részt, valamint lehetőség nyílik a szabad szülésznő választásra is.
Szülés: Három különálló szülőszobával is rendelkeznek, melyek közül egy franciaágyas, egy pedig állítható szülőággyal rendelkezik. EDA és más fájdalomcsillapítási lehetőségek is rendelkezésre állnak, azonban leginkább a természetes szüléskönnyítő módszereket részesítik előnyben.
Szülés után: 24 órás roaming-in szolgáltatás működik az osztályon. Szinte minden gyermek édesanyjával tölti az éjszakát.
Péterfy Sándor utcai kórház
Szülés előtt: az édesanyák előadás sorozaton vehetnek részt, ahol szüléssel, terhességgel és gyermekgondozással kapcsolatban juthatnak hasznos információkhoz.
Szülés: Nagy hangsúlyt fektetnek a gátvédelemre. Ebben az EDA is segíthet, mely segít a gáttájék ellazulásában, így megkönnyítve a baba útját. Kötelező az aneszteziológussal való konzultáció, aki tájékoztatja a kismamát a fájdalomcsillapítási lehetőségekről. A császármetszések legnagyobb részét is EDA-val végzik, így a kismama ébren lehet gyermeke születésekor.
Szülés után: Tápszert csak kivételes esetben alkalmaznak, ugyanis az édesanya a nap 24 óráját együtt töltheti gyermekével. Persze szükség/igény szerint a kisbabák az újszülött osztályon is tölthetik az éjszakát.
Kútvölgyi kórház
Szülés előtt: a kismamák többféle tanfolyamon is részt vehetnek, mely megkönnyítheti a szülést, s hasznos információkkal szolgál a leendő anyukák számára.
Szülés: A kismamákat nem kényszerítik a gátmetszésre, azonban felvilágosítják őket a lehetséges sérülésekről, melyeket a metszés hiánya okozhat. Lehetőség nyílik a szabad szülésznőválasztásra, és szinte minden fájdalomcsillapítási forma igénybe vehető. Az édesapa is részt vehet a szülésen.
Szülés után: A kismama igény szerint éjjel-nappal, vagy a szoptatás idején együtt lehet gyermekével. Tápszert a gyermekek csak édesanyjuk beleegyezése után kapnak.
A legtöbb szülészeten biztosítottak az alternatív szüléshez szükséges körülmények, s az édesapák jelenléte is megengedett. Császármetszés esetén ugyan nem megszokott az édesapa jelenléte, mivel azonban ma már legtöbbször altatás nélkül végzik a műtétet, néhány esetben az apuka is bent maradhat az édesanyával.
Várjuk tapasztalataitokat, tanácsaitokat a többi kismama számára! ITT
Fotó: www.foter.com
Közösségi hozzászólások: