Valentin és epilepszia
Oszlassuk el a félreértéseket!
Tévhitek az epilepsziáról
Mi a közös bennük: Nagy Péter, Jeanne dArc, Van Gogh, Bonaparte Napóleon, Nagy Sándor, Julius Caesar, Flaubert, Petrarca? Kétség kívül, mind nagyemberek voltak... és epilepsziások!
A betegség bizarr tünetei minden korban és a világ tájain félelmet keltettek, babonára adtak okot. Még ma is sok a rossz beidegződés ezzel kapcsolatban, például sokan még mindig azt hiszik, hogy az epilepsziás roham során a rángatózó beteget le kell fogni… Pedig ez nem így van.
Az „epilambanein” szó azt jelenti: „meglepetés által megragadva, lesújtva”. Az epilepsziás betegek sokáig stigmatizáció áldozatai voltak. Megszállottnak, fertőzőnek vélték ezeket az embereket. Az USA-ban 1980-ig házassági tilalom volt ellenük, sőt nyilvános helyekről is kitilthatták őket.
A világon 40 millió epilepsziás beteg él, Európában 6 millió. Magyarországon 60 000 epilepsziás beteg van, ebből 17-20000 gyerek, amelyből 70% kezelhető és szokványos életet élhet bizonyos megszorításokkal.
Fontos azt is tudni, hogy az emberek 5-7%-a él át életében legalább 1 rohamot de csak 0,7%-a epilepszia beteg, a többi eset valamilyen provokáló tényező hatására jön létre.
Az epilepszia okai
Öröklés szerepe (mindkét szülő 4%, alkalmi konvulsiónál 20%)
Anyagcserezavarok (cukor, elektrolit, hormon, májbetegségek)
Idegrendszer gyulladásos betegségei
Alkohol, drog, gyógyszerek
Agyi sérülések
Agyi keringési zavarok
Agydaganat
Provokáló tényezők lehetnek még korábbi betegségek (gyulladás, daganat, sérülés), alkohol-, drog megvonás, ólom, arzénmérgezés, alvásmegvonás, stroboscop, antiepiletikum kihagyása.
Tennivalók roham esetén
Ha nem jár eszméletvesztéssel – nyugalomba kell helyezni a beteget.
Ha eszméletvesztéssel jár, akkor óvjuk a sérüléstől, maradjunk vele, ne próbáljuk megszüntetni a rohamot lefogással, ne tegyünk a szájába semmit, nem kell mindig mentőt hívni!
Epilepsziás gyermek a családban
A rohamokkal nehéz szembesülnie mind a betegnek, mind a családnak, főleg ha egy gyermekről van szó. A látványos tünetek félelmet keltenek az emberekben, ami előítéletet hoz létre, a betegben pedig bizonytalanságot kelt már gyermekkorban is. Nem csak a rohamtól fog félni, hanem attól is, mit szólnak a körülötte levők. Emiatt az epilepsziás betegek inkább bezárkóznak, elszigetelődnek, nem szívesen mozdulnak ki. Kétségeik keletkeznek, nem tudják, fognak-e segíteni rajtuk, ha nyilvános helyen lesznek rosszul, és hogyan fognak segíteni, szakszerűen vagy veszélyeztetik az életét a betegségről kialakult tévhitek miatt.
A családban fokozottan óvják az epilepsziás gyereket. Előfordul, hogy az egészséges gyerek ilyenkor háttérbe kerül. Minden szülő és család másként reagál a betegségre. Vannak, akik agresszióval, esetleg szégyenként élik meg gyermekük betegségét. Ami semmiképp nem kedvez a gyermek fejlődésének, hiszen saját magát fogja okolni, amiért beteg, bajt okoz. A túlzott féltés sem használ, a tiltások kifejezetten rosszak. Meg kell tanulnia a gyereknek együtt élni a betegségével, önálló életre kell nevelni, de életkorának megfelelően legyen tisztában a betegségével, értse meg az okokat.
Epilepsziás gyermek az iskolában
Az állandó gyógyszerszedésnek nem kívánt mellékhatásai is vannak. Gyerekeknél ez befolyásolhatja az iskolai teljesítményt. A tanulók 25-50%-nak van tanulási problémája.
Tanulási nehézségeket okozhatnak: tudatkiesés, gyógyszerek, emlékezetzavar, lassúbb munkatempó, nehezebb problémamegoldási készség, beszédzavar.
A gyerek korlátait figyelembe véve fontos, hogy az epilepsziás gyerekkel ne kivételezzenek, ugyanaz legyen az elvárás. Ha a pedagógus ismeri a betegséget, a gyerek egyedi esetét, akkor tudja, miben kell engednie. Soha ne jusson a gyerek odáig, hogy fegyverként használja betegségét.
A pedagógus sokat tehet a másság kezelésében, példát mutathat.
A legfontosabb, hogy nem szabad titkolni a betegséget, a pedagógusnak, szülőnek, gyereknek elég ismeretének kell lennie az epilepsziáról.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: