SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Finom farsangi fánk, forgácsfánk, rózsafánk

Németh Ági [cikkei] - 2005-02-02
A farsang elhagyhatatlan süteménye, a fánk.
Finom farsangi fánk, forgácsfánk, rózsafánk

Farsangi fánk

100 db fánk készítéséhez: 

Hozzávalók:

1kg liszt * és 12 dkg liszt k * 7 dkg élesztő * 15 dkg cukor * 12 tojássárgája * csipet só * dl rum * 15 dkg olvasztott vaj * egy citrom reszelt héja * 2 csomag vaníliás cukor * olaj a sütéshez 


Elkészítés:

A lisztet egy tálba tesszük, az élesztőt tejben felfuttatjuk és a liszt közepébe, öntjük. Kovászt készítünk. Félórát pihentetjük. Közben a maradék tejben elkeverjük, a kristálycukrot, a vajat, a rumot, a sót, és a vaníliáscukrot.

A kovászt összedolgozzuk a reszelt citromhéjjal, a tojással és a tejjel. A tésztát addig dagasztjuk, amíg hólyagos lesz. 1órát letakarva meleg helyen pihentetjük. Ha megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Letakarva még egy félórát pihentetjük. Bő, majdnem forró olajban kisütjük. A fánk alsó felének a közepét benyomjuk, (ez a fele kerül az olajba) és fedő alatt sütjük. Amikor megfordítottuk a fánkot, akkor fedő nélkül folytatjuk tovább. A fánk szép, szalagos lesz. Ha világosbarnára sült, szűrőkanállal kiszedjük szalvétára, hogy a felesleges olaj lecsepegjen róla. Tálalás előtt megszórjuk porcukorral és a közepébe lekvárt teszünk. 


Forgácsfánk 


Hozzávalók:

30 dkg liszt * 3 egész tojás * 3 evőkanál tejföl * 10 dkg cukor * egy citrom reszelt héja * 3 csomag vaníliás cukor * olaj a sütéshez


Elkészítés:

A hozzávalókat összedolgozzuk, hogy félig lágy tésztát kapjunk /ne legyen túl kemény/. Lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk és derelyevágóval hosszú lapokat vágunk, majd különböző csavarással formáljuk. Forró olajban, de ne legyen túl forró, kisütjük, szép világos barnára. Vaníliás cukorral megszórjuk és baracklekvárt is, kínálhatunk mellé kis tálkákban, hogy mártogatni lehessen.
 

Rózsafánk 


Hozzávalók:

egy kiskanál fahéj, és a többi ugyanaz a hozzávaló, mint a forgácsfánknál.
 

Elkészítés: 

A tészta ugyanúgy készül, mint a forgácsfánké, csak egy kis fahéjat keverünk a tésztájába. Háromféle pogácsaszaggatóval szúrjuk ki. Az alsó a legnagyobb, ennek bevágjuk a széleit, megkenjük tojással és rátesszük a másik kettőt. Nem túl forró olajban kisütjük és a közepébe lekvárt teszünk. Megszórjuk cukorral.

Indexkép: pruzi/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja