SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Finom farsangi fánk, forgácsfánk, rózsafánk

Németh Ági [cikkei] - 2005-02-02
A farsang elhagyhatatlan süteménye, a fánk.

Farsangi fánk

100 db fánk készítéséhez: 

Hozzávalók:

1kg liszt * és 12 dkg liszt k * 7 dkg élesztő * 15 dkg cukor * 12 tojássárgája * csipet só * dl rum * 15 dkg olvasztott vaj * egy citrom reszelt héja * 2 csomag vaníliás cukor * olaj a sütéshez 


Elkészítés:

A lisztet egy tálba tesszük, az élesztőt tejben felfuttatjuk és a liszt közepébe, öntjük. Kovászt készítünk. Félórát pihentetjük. Közben a maradék tejben elkeverjük, a kristálycukrot, a vajat, a rumot, a sót, és a vaníliáscukrot.

A kovászt összedolgozzuk a reszelt citromhéjjal, a tojással és a tejjel. A tésztát addig dagasztjuk, amíg hólyagos lesz. 1órát letakarva meleg helyen pihentetjük. Ha megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Letakarva még egy félórát pihentetjük. Bő, majdnem forró olajban kisütjük. A fánk alsó felének a közepét benyomjuk, (ez a fele kerül az olajba) és fedő alatt sütjük. Amikor megfordítottuk a fánkot, akkor fedő nélkül folytatjuk tovább. A fánk szép, szalagos lesz. Ha világosbarnára sült, szűrőkanállal kiszedjük szalvétára, hogy a felesleges olaj lecsepegjen róla. Tálalás előtt megszórjuk porcukorral és a közepébe lekvárt teszünk. 


Forgácsfánk 


Hozzávalók:

30 dkg liszt * 3 egész tojás * 3 evőkanál tejföl * 10 dkg cukor * egy citrom reszelt héja * 3 csomag vaníliás cukor * olaj a sütéshez


Elkészítés:

A hozzávalókat összedolgozzuk, hogy félig lágy tésztát kapjunk /ne legyen túl kemény/. Lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk és derelyevágóval hosszú lapokat vágunk, majd különböző csavarással formáljuk. Forró olajban, de ne legyen túl forró, kisütjük, szép világos barnára. Vaníliás cukorral megszórjuk és baracklekvárt is, kínálhatunk mellé kis tálkákban, hogy mártogatni lehessen.
 

Rózsafánk 


Hozzávalók:

egy kiskanál fahéj, és a többi ugyanaz a hozzávaló, mint a forgácsfánknál.
 

Elkészítés: 

A tészta ugyanúgy készül, mint a forgácsfánké, csak egy kis fahéjat keverünk a tésztájába. Háromféle pogácsaszaggatóval szúrjuk ki. Az alsó a legnagyobb, ennek bevágjuk a széleit, megkenjük tojással és rátesszük a másik kettőt. Nem túl forró olajban kisütjük és a közepébe lekvárt teszünk. Megszórjuk cukorral.

Indexkép: pruzi/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja