SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan készítsünk dupla-tésztás pitét?

Családinet [cikkei] - 2009-03-18
A gyorsan és könnyen elkészíthető pite receptje 7 lépésben.
Hogyan készítsünk dupla-tésztás pitét?

Hozzávalók:
tortás tál, alján kitekert pitetészta,
töltelék (pl meggy),
egy másik darab tekert tészta,
csapvíz,
kenőtoll,
liszt,
olló,
egy feltört tojás,
szemcsés cukor

Kövessük az alábbi hét egyszerű lépést!

A tészta feltekerése

 
1. Tekerjük föl a felső tésztát. Miután feltekertük a tésztát, ami majd a felső réteg lesz, két kézzel finoman emeljük föl, húzzuk magunk felé éshajtsuk meg félhold formába.
Tipp: lisztezzük be az ujjainkat, hogy ne ragadjon rá a tészta.




Megtöltés
2. Töltsük meg az alsó tésztát töltelékkel. Az általunk kiválasztott ízű tölteléket halmozzuk föl a pitéstálban az alsó réteg tésztán. A kenőtollat használva kenjük meg a tészta karimáját vízzel. Ennek segítségével a felső és alsó tésztalap könnyen össze fog tapadni.
Tipp: ahogy a pite sül, a töltelék összefő, összezsugorodik. Figyeljünk oda, hogy ennek megfelelően elég sok tölteléket halmozzunk föl a pitéstálban.

 

A felső tészta a hyelére kerül

 
3. Tegyük a felső tésztát a helyére. Két kézzel emeljük föl a félhold alakú tésztát, és helyezzük el a piténk egyik felére.Óvatosan eresszük rá, hogy a pite felét fedje be. Tekerjük le, hogy takarja be az egész pitét.

 

 

Szélek levágása

 

4. Az alsó és a felső tészta széleit együtt vágjuk körbe.
Ollóval vágjuk le a forma peremén túllógó tésztát úgy, hogy jó egy centis szegélyt hagyunk.

 

 

Formázás5. Formázzuk és hullámosítsuk a tésztát.
Hajtsuk a bő egy centis peremet maga alá, hogy egy vastagabb, de fele olyan széles peremet hozzunk létre. A mutatósabb forma kedvéért hullámosítsuk a tészta széleit úgy, hogy az egyik kezünk hüvelykujjával kívülről nyomjuk a tészta szélét befelé, miközben a másik kezünk hüvelyk- és mutatóujjával finoman belülről nyomjuk ellenkező irányba. Ahogy végezzük a műveletet, folyamatosan forgassuk a pités tálat, amíg teljesen körbe nem ér a minta a tészta szélén.
Tipp: más mintát kapunk, ha a tészta szélébe egy villa fogait egyenlő távolságonként beleszúrjuk.
Megkenés tojással és cukorral

 6. Kenjük meg a tojással és szórjunk rá cukrot.
Merítsük meg a kenőtollat a tojásban, és kenjük be mindenütt a felső tésztát. Erre szórjunk kristálycukrot, ez karamellizálódni fog, szép színt és jó ízt adva a pitének, illetve ropogóssá is teszi.
 


Az utolsó simítások

 
7. Vagdossunk levegőnyílásokat a felső tésztába!
A felső tésztán egy éles kés hegyével ejtsünk három vágást a pite közepe felé, hogy a sütés közben felszabaduló gőznek utat engedjünk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja