SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyár végi ízek: frissítő előételek, hideg levesek

Családinet [cikkei] - 2023-08-28
Közeledik már a nyár vége, de még bőven élvezhetjük a szezonális nyári gyümölcsök ízeit: a sárgadinnyéből, a görögdinnyéből, az őszibarackból, a nektarinból és a szederből nemcsak fagylalt, sütemény vagy gyümölcssaláta készülhet, hanem izgalmas frissítő előétel és finom hideg leves is. Az Európai Friss Csapat jó ötleteket ad ezek elkészítésével kapcsolatban, dietetikusa, Fülöp Lili pedig egy különleges, frissítő salátareceptet is ajánl.

Nem szabad tartani a gyümölcsöktől!

Sokszor halljuk a gyümölcsökkel kapcsolatban, hogy magas szénhidráttartalmuk miatt nem igazán érdemes, vagy csak nagyon módjával szabad fogyasztani őket.

„Az édes, lédús gyümölcsök magasabb szénhidráttartalmát főként egyszerű cukrok adják, ilyen a fruktóz vagy más néven gyümölcscukor és a glükóz, azaz a szőlőcukor. Mégsem szabad tartani a gyümölcsöktől, mert fogyasztásuk a kiegyensúlyozott táplálkozás egyik fontos alappillére. A bennük lévő cukrok mellett összetett szénhidrátokat, rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaznak, tehát sokkal többek, mint egyszerű cukorforrások!” – hívja fel a figyelmet Fülöp Lili, az Európai Friss Csapat dietetikusa. Hozzáteszi, az ajánlások szerint legalább 200-250 gramm gyümölcs egy nap megfelelő mennyiség lehet.

Lédús gyümölcsök: görögdinnye és sárgadinnye

A napérlelte az igazi

Ha tehetjük, érdemes mindig szezonális gyümölcsöket vásárolni és felhasználni. A dinnye-, illetve a barackfélékre és a szederre, de bármely más gyümölcsre is igaz, hogy ha a szezonjában, természetes érési idejében, hazai forrásból választva fogyasztjuk, biztosak lehetünk benne, hogy mindent megtettünk a legmagasabb vitamin- és ásványianyag-összetételért.

„A beltartalom azonban nem minden! Az édességükre is hatással van mindez, nem véletlen, hogy zamatosabbnak, finomabbnak érezzük a napérlelte, frissen szedett gyümölcsöket.” – fogalmaz a dietetikus.

Nyár végi ízek: frissítő előételek, hideg levesek

Az Európai Friss Csapat – Fülöp Lili segítségével – gyorsan és egyszerűen elkészíthető fogásokat gyűjtött össze, amelyek megőrzik a nyári gyümölcsök valódi zamatát. Ehhez elsősorban olyan alapanyagokat javasolt használni, amelyek nem elnyomják, hanem kiemelik a gyümölcsök természetes ízvilágát. Ha igazán édes a gyümölcs, cukrot sem kell adni hozzá, de ha ragaszkodunk az édesebb változatokhoz, akkor is inkább mézzel édesítsünk. Az édes íz magában is nagyon népszerű, de jól kombinálható a sós és a savanykás ízvilággal is.

savanykás ízvilág: szeder

A hideg gyümölcslevesek nagy klasszikusok a nyári hónapokban, mert hűsítenek és frissítenek is egyszerre. Fülöp Lili szerint nem kell mindig a főzött, pudingos levesekre gondolni, érdemes kipróbálni a főzés nélküli változatokat is. Ilyenkor a gyümölcsöt leturmixoljuk, görög joghurtot adunk hozzá, és megbolondítjuk egy kis mentával. Ízlés szerint mézzel, citromlével, vagy fűszernövényekkel is ízesíthetjük, például bazsalikommal, levendulával. Az a jó, ha a felhasznált gyümölcs minél lédúsabb, mert attól még könnyebb, még lazább a levesünk. Elkészíthetjük egyfajta gyümölcsből, de kombinálhatjuk is őket. A sárgadinnyéhez jól passzol az őszibarack, de nektarinnal is variálható. A barackféléket turmixolás előtt ne felejtsük el meghámozni! A szeder esetében kicsit más az eljárás a magok miatt: nem turmixoljuk, hanem villával összetörjük és átnyomkodjuk egy szűrőn. A szederből készült levesnek az íze mellett a színe is fantasztikus lesz!

szederből készült leves

A program dietetikusa úgy véli, ezek az édes gyümölcsök előételnek is kitűnőek lehetnek. Görögdinnyéből, fetasajtból, bazsalikomlevélből egy fogvájó segítségével „ízbomba” falatkákat készíthetünk. Ha még látványosabbá tennénk ezt az előételt, vágjuk különböző formákra a dinnyét: gömbre, szívecskére, esetleg állatformára. Ha így kínáljuk a gyerekeknek, szinte biztos, hogy ők is megkóstolják.  Fülöp Lili frissítő salátájának az alapja szintén a görögdinnye és a fetasajt, amit őszibarackkal, lilahagymával és madársalátával kever össze, majd mentával, borssal ízesít. Ezeket a gyümölcsös előételeket pont az édes és a sós íz harmóniája teszi igazán különlegessé.

ízbomba falatkák

Használjuk ki a bőséges nyár végi gyümölcsválasztékot, élvezzük az ízeket, és töltsük fel szervezetünket természetes vitaminokkal az őszre!

Az Európai Friss Csapat holnapján rengeteg könnyen elkészíthető zöldséges és gyümölcsös recept található,  amelyek közt biztosan mindenki megtalálja a kedvére valót!

Nyári frissítő saláta Fülöp Lilitől

Hozzávalók 2 személyre:

  • 2 cikk görögdinnye
  • 4 evőkanál fetasajt
  • 1 db őszibarack (vagy más barackféle)
  • 2 marék madársaláta
  • kisebb fej lilahagyma
  • 1/2 csokor menta
  • bors, olívaolaj ízlés szerint

Nyári frissítő saláta Fülöp Lilitől

A dinnyét és a barackot kisebb darabokra vágjuk, majd egy tányérra tesszük, megszórjuk a fetával, a felszeletelt hagymával és a salátával. Rátépkedjük a mentát, meglocsoljuk olívaolajjal, végül frissen borsot őrlünk rá. Az egészet jól összeforgatjuk, és hűtőszekrénybe tesszük, hogy összeérjenek az ízek. Fél óra múlva már fogyaszthatjuk is.

Képek forrása: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja