SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rozmaringos receptek

Németh Ági [cikkei] - 2004-10-06
Rozmaringos paradicsomos hal, rozmaringos cukkíni, nyúlpecsenye

A XVII.-XVIII. Században vált igazán híresé, mint gyógynövény-csodaszer. Erzsébet királynét a rozmaringból készített esszencia gyógyította ki a paralíziséből. Egy gyógynövény, amely a konyhánkból, a fűszeres polcról sem hiányozhat és a kozmetikumok fontos alapanyaga.
A rozmaring népies neve, antosfű. Dél-Európában honos növény, amely nálunk is megterem, akár a kiskertek díszeként, akár cserépedényben nevelve. Latin nevéből adódóan a tenger harmatjának is nevezik. A nevére is utalva mediterrán származásánál fogva, a ködös tengerpartok közelében érzi igazán jó magát. Évezredekkel ezelőtt először tartósító hatására figyeltek fel. Ha a húst befedték vele tovább elállt.

 

Rozmaringos paradicsomos hal

 

Hozzávalók: 60 dkg filézett hal * citromlé * 2 gerezd fokhagyma * dl olaj * 1 ág rozmaring * 40 dkg paradicsom * 1 dl fehérbor/ lehetőleg száraz/ * 10 dkg reszelt sajt* só *

 

Elkészítés: a halat felszeleteljük, sózzuk, meglocsoljuk a citromlével, és mindkét oldalát olajon megsütjük. Sütés után kivesszük, és tűzálló tálra rakjuk. Közben a visszamaradt olajba belerakjuk a felkockázott paradicsomot, a zúzott fokhagymát, a szál rozmaringot, a bort és lefedve felforraljuk. Ha kész, turmixoljuk és újra felforraljuk. A mártást a tűzálló tálon lévő halszeletekre öntjük. Tálaláskor gazdagon megszórjuk reszelt sajttal, és rozmaringgal díszítjük. Köretként kínálhatunk mellé krokettet vagy párolt rizst.

 

 

 

Rozmaringos cukkíni krémleves

  

Hozzávalók: 1kg szép zsenge cukkíni * 1l húsleves / erőleves kockából / * 1 kávéskanál rozmarig * 1 kisfej hagyma * 1 csokor petrezselyem * 1 pohár tejfel * dl tejszín

 

Elkészítés: a cukkínit felkockázzuk, a hagymát felaprítjuk, /elkészítjük közben a húslevest/ lábosba tesszük és felöntjük a húsleveslével. Puhára főzzük ezután turmixoljuk. A levest ízesítjük a tejföllel és a tejszínnel. A petrezselymet finom apróra vágjuk, és a levesbe tesszük.

 

 

 

Nyúlpecsenye

 

Hozzávalók: 1 kg nyúlcomb és gerinc * 1 kiskanál kakukkfű * 1 kiskanál rozmaring * dl olaj * citromlé * 3cl konyak * só * 70 dkg burgonya * bors *

 

Elkészítés: a nyulat bepácoljuk, és 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Pác: a jól megtisztított nyúlhúst beszórjuk a kakukkfűvel, rozmaringgal, borssal és meg kenjük a konyak és citromlé keverékével. 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Sütés előtt kivesszük a pácból, megsózzuk, és a sütőbe rakjuk. Ráöntjük a páclét és előmelegített sütőben 5-ös fokozaton /220-230 fok/ sütjük. Ha majdnem kész van, akkor a meghámozott burgonyát karikára szelve mellérakjuk, és a kisebb hőmérsékleten tovább sütjük, amíg a nyúlhús vajpuha nem lesz. Tálalásnál a húst felszeleteljük, és körérakjuk a szépen megpirult burgonyát. A pecsenye lével megöntözzük.

  

A rozmaringgal mindig óvatosan fűszerezzünk, mert nagyon intenzív az íze. Ha nem elég fűszeres az étel, még mindig lehet utána ízesíteni.

 

Anzsel

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja