SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Húsvéti kalács

MoonLady [cikkei] - 2004-03-28
Még mindig emlékszem nagymamám utánozhatatlan, finom süteményire. Így, húsvét közeledtével pedig szinte az orromban érzem foszlós, fonott kalácsának illatát, számban az ízét. Sosem fogok többet olyan finom kalácsot enni.

A régi recepet azóta elveszett, ez már egy másik, de kellő lelkesedéssel, és gyakorlattal ebből is finom kalács készíthető.

Hozzávalók:

50 dkg liszt, 2 tojás, 5 dkg cukor, 10 dkg olvasztott vaj, 3.5- 4 dl tej,  1 kockacukor, 10 dkg mazsola, 1 csomag vaníliás cukor, 4 dkg élesztő, pici só, a tetejére durvára vágott dió, mogyoró, vagy mandula.

Elkészítés:

1 dl langyos tejbe beletesszük a kockacukrot, az élesztőt, és meleg helyen megkelesztjük. A vaj és a mazsola kivételével a hozzávalókat összedolgozzuk, majd konyharuhával letakarjuk és kétszeresére kelesztjük. A maradék langyos tejbe beletesszük a sót a cukrot, az olvasztott vajat, és ezekkel jól kidolgozzuk a tésztát.  A tetejét megszórjuk liszttel és megint hagyjuk kelni. Ha ismét a kétszeresére kelt, kiborítjuk lisztezett deszkára, és beledolgozzuk az előzőleg langyos vízbe áztatott mazsolát.

Három cipóra osztjuk, majd három rudat formázunk a tésztából és összefonjuk. A két végét összeillesztve koszorút készítünk belőle.Vajjal kikent formába, vagy tepsibe tesszük, és letakarva langyos helyen addig kelesztjük míg el nem éri a forma tetejét. Mézes felvert tojással megkenjük, rászórjuk a diót, és előmelegített sütőben 200 fokon 40-50 percig sütjük.

Megjegyzés: ne nyitogassuk a sütő ajtaját és ne vegyük ki közvetlenül sütés után, mert a tészta összeesik. A formában, tepsiben hagyjuk kihűlni.

Tálalásnál, a koszorú közepébe festett tojásokat tehetünk, igen dekoratív látványt fog így mutatni.

Fotó: commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja